Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

SVOLT údajne ako prvý sériovo vyrába batérie bez kobaltu

SVOLT údajne ako prvý sériovo vyrába batérie bez kobaltu
Zdroj | Reuters
Juraj Procházka
SVOLT údajne ako prvý sériovo vyrába batérie bez kobaltu
Zdroj | Reuters
Zdroj | Reuters

Kobalt sa ťaží často v otrockých podmienkach v krajinách ako Konžská demokratická republika, ale aj tam má v súčasnosti silný vplyv Čína. Vzhľadom na veľký dopyt po tomto kove analytici predpovedajú jeho globálny nedostatok už do piatich rokov. Paradoxne, jedno z východísk prichádza takisto z Číny. Čínsky výrobca batérií SVOLT Energy Technology (skrátene SVOLT) predstavil na autosalóne v Čcheng-tu batériu bez kobaltu.

To by nebolo až také prevratné, keďže na takýchto batériách pracujú aj ďalšie firmy. SVOLT však tvrdí, že je prvým, kto dostal batérie bez kobaltu do sériovej výroby.

Pozrite si

Číňania akcelerujú výrobu batérií pre elektromobily

SVOLT, ktorý sa sám charakterizuje ako „globálny high-tech podnik v oblasti batérií pre elektromobily“, bol pôvodne súčasťou čínskeho výrobcu automobilov Great Wall Motors, od ktorého sa osamostatnil v roku 2018.

Nejde o žiadny start-up. Firma v súčasnosti zamestnáva na celom svete takmer 3 000 ľudí, z ktorých polovica pracuje v oblasti výskumu a vývoja.

Zdroj | Electrek

SVOLT uvádza, že v posledných rokoch vyčlenil na vývoj batérie bez kobaltu 1 200 odborníkov a do ich výskumu a vývoja  investoval viac ako 500 miliónov juanov (77,3 milióna US dolárov). A plány má ambiciózne.

Do roku 2025 plánuje postaviť až päť tovární na Li-ion batérie. Okrem Európy by mala fabrika s kapacitou výroby 20 GWh ročne vzniknúť aj v USA, ale ťažiskom produkcie bude Čína, kde chce SVOLT postaviť tri závody s celkovou ročnou kapacitou 60 GWh (15 GWh, 15 GWh a 30 GWh). S očakávanou produkciou 100 GWh batérií ročne v roku 2025 bude SVOLT jedným z lídrom v danej branži.

Zdroj | INSIDEEVs

SVOLT uvádza nielen to, že spustil prvú sériovú výrobu bezkobaltových batérií na svete, ale už sa aj montujú do elektromobilu ORA Cherry Cat. Cherry Cat je prvé SUV vyrobené pod značkou ORA, zastrešovanou Great Wall Motors, a bude k dispozícii s batériami LFP (LiFePO4) a alternatívne s bezkobaltovými batériami NMx – v oboch prípadoch od spoločnosti SVOLT.

Batéria bola od roku 2020 testovaná v prototype ORA a teraz sa má montovať do elektromobilov pre čínsky trh.

Zdroj | PushEVs

Batériový balík SVOLT bez kobaltu montovaný do vozidiel používa štandardné moduly MEB, tepelnoizolačné materiály vhodné aj pre letecký priemysel a má ľahký dizajn. Batéria prešla komplexnými výkonnostnými a bezpečnostnými testami a výsledky, napríklad tepelný odpor, ďaleko presahujú požiadavky noriem.

SVOLT uvádza, že jeho aktuálna bezkobaltová batéria  môže dosiahnuť kapacitu 82,5 kWh pri energetickej hustote 170 Wh/kg. S touto kapacitou zaistí pri bežných teplotách dojazd elektromobilu viac ako 600 km a zrýchlenie z 0 na100 km/h za menej ako 5 sekúnd.

Pozrite si

Tesla vraj plánuje využívať čínske Li-ion batérie bez kobaltu

Batérie bez kobaltu prichádzajú v hodine dvanástej, pretože jeho obmedzené zásoby nedokážu pokryť rastúci dopyt generovaný hlavne masívnou elektromobilitou. SVOLT však napriek bombastickým vyhláseniam nie je jediným výrobcom, ktorý pri vývoji a pripravenosti výroby bezkobaltových Li-ion batérií dosiahol finálne štádium.

Podobný pokrok deklarujú aj iní výrobcovia batérií, ktorí vedú v tejto oblasti vlastný výskum, napríklad Tesla a Panasonic. Tesla v minulom roku odstránila kobalt zo svojich lítium-železo-fosfátových (LFP) batérií pre Model 3 na čínskom trhu.

V každom prípade sa zdá, že éra bezkobaltových batérií sa blíži, čo je dobrou správou nielen pre životné prostredie.

Zdroj