Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Svet kryptomien | 5 kryptomien, ktoré hýbu svetom

Svet kryptomien | 5 kryptomien, ktoré hýbu svetom
Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic
Michal Biznár
Svet kryptomien | 5 kryptomien, ktoré hýbu svetom
Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic
Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic

Kryptomeny naďalej zostávajú trendom roku 2019 a napriek menším skokom smerom hore aj dolu stále nedošlo k prudkému pádu. Práve naopak, projekty využívajúce revolučnú technológiu Blockchain sa neustále vyvíjajú a kryptomenových projektov je čoraz viac. Pozreli sme sa detailnejšie na päticu projektov, ktoré priniesli revolúciu do sveta kryptomien a ktoré hýbu svetom.

Bitcoin (BTC)

Čím iným začať, než priekopníkom medzi kryptomenami. Keď sa povie Bitcoin, pravdepodobne nenájdete človeka, ktorý by o ňom aspoň raz nepočul. Kryptomena Bitcoin bola založená 31. októbra 2008 a minulý rok oslavovala desiate výročie.

V roku 2009 bol Bitcoin softvér uverejnený pre verejnosť ako open-source. Dodnes sa nevie, kto je oficiálnym zakladateľom, no hovorí sa o osobe, alebo skupine osôb skrytej pod menom Satoshi Nakamoto.

Zdroj | Hacker Noon

Primárnym cieľom vytvorenia tejto kryptomeny bolo zjednodušenie platieb medzi ľuďmi a vynechanie tretej strany v podobe banky. Výhodou mala byť rýchlosť, zníženie poplatkov za transakcie a možnosť platiť po celom svete. Bitcoin vznikol zároveň ako odmena pre ľudí, ktorí sa starajú o finančné transakcie a ktorí poskytujú svoj počítač pre systém Blockchain. Nikto pravdepodobne vtedy nečakal, že z Bitcoinu sa stane taký fenomén a že ľudia ho začnú využívať v prvom rade ako investíciu, než ako spôsob platenia.

V dnešnej dobe ide o najpopulárnejšiu kryptomenu, ktorá sa nachádza na prvom mieste v kapitalizácii a jej trhová hodnota momentálne presahuje 100 miliárd eur. O jej populárnosti svedčia aj Bitcoin automaty, ktoré nájdete nainštalované na rôznych verejných miestach a ktoré slúžia na kúpu tejto virtuálnej meny.

Čo sa týka hodnoty Bitcoinu, tá zažíva obdobie prudkých rastov, no tiež poklesov. Napriek tomu je obdivuhodné, že za posledných osem rokov sa hodnota za jeden Bitcoin vyšplhala z menej ako centu na viac ako 15 000 eur.

Zdroj | REUTERS/Marco Bello
Pozrite si

Čo je to Bitcoin, najpopulárnejšia kryptomena?

Ripple (XRP)

Kryptomena, ktorá za posledný rok viac ako pozitívne prekvapila trhy a investorov. Ripple vznikol ako platobný protokol v roku 2012, ktorý mal umožniť bezpečné, okamžité a bezplatné globálne transakcie akejkoľvek veľkosti. Na rozdiel od ostatných kryptomien, Ripple podporuje tzv. krypto-tokeny, ktoré reprezentujú bežnú fiat menu, komoditu či inú zabehnutú jednotku disponujúcu hodnotou.

Kým Ethereum, alebo Bitcoin fungujú na tzv. ťažobnom procese, Ripple funguje na základe porovnávania a synchronizácie dát jednotlivých uzlov. Tým sa zabezpečí nižšia spotreba energie a rýchle transakcie, ktoré trvajú iba štyri sekundy.

Zdroj | Robinhood

Výhodou Ripple je integrácia veľkými spoločnosťami a bankami, ako napríklad UniCredit, ReiseBank či Santander. Aj preto je Ripple skôr akousi hybridnou kryptomenou, než plnohodnotnou virtuálnou menou, ktorá chce nahradiť doterajší finančný systém.

O Ripple sa hovorí, že má najväčšiu šancu stať sa číslom jedna medzi kryptomenami a že má šancu nahradiť aj Bitcoin. Čo sa týka hodnoty kryptomeny, od decembra 2017 jej hodnota stúpla z pár centov na takmer 3 eurá a momentálne sa pohybuje na 25 centoch.

Zdroj | ValueWalk
Pozrite si

Svet kryptomien | Burzy, peňaženky a základné informácie

Ethereum (ETH)

Ďalšou kryptomenou, ktorá si určite zaslúži pozornosť, je Ethereum. Projekt Ethereum bol spustený v roku 2015 a po trhovej hodnote patrí Ethereu momentálne druhé miesto hneď po Bitcoine.

Na jednej strane projekt veľmi podobný Bitcoinu, no na strane druhej decentralizovaný nástroj zameraný na tzv. smart kontrakty. Ethereum funguje na veľmi podobnom princípe, ako Bitcoin, no samotné ťaženie funguje jednoduchšie a miesto špecializovaných minerov stačí mať výkonnú grafickú kartu.

Zdroj | photobucket

Ethereum je open-source platforma, ktorá podobne, ako väčšina kryptomien, funguje na technológii Blockchain. Rozdiely sa týkajú najmä technických špecifikácií, a tiež samotného vývoja. Kým zakladateľ Bitcoinu je oficiálne neznámy, za projektom Ethereum stojí mladý vývojár Vitalik Buterin.

Počiatočná distribúcia kryptomeny fungovala na základe tzv. ICO, čiže úvodnej ponuky kryptomeny, za ktorú si používatelia platili, kým Bitcoin fungoval na princípe miningu. Hlavným rozdielom je samotný cieľ. Kým Bitcoin chce vytvoriť alternatívu k aktuálnemu finančnému systému a fungovať ako istá forma digitálneho zlata, Ethereum vytvára programovateľný jazyk založený na Blockchaine, ktorý umožňuje vytvárať kódované zmluvy či decentralizované aplikácie. Hodnota Etherea sa pohybuje v rozmedzí 100 – 120 eur.

Zdroj | CoinStaker
Pozrite si

Aj vy ťažíte kryptomenu pre vydieračov? Alebo o tom ešte neviete?

Litecoin (LTC)

Kryptomena Litecoin vznikla v roku 2011 ako decentralizovaná P2P platforma založená na Bitcoine. Z kryptomenových projektov z nášho zoznamu má práve Litecoin najpodobnejšie vlastnosti s Bitcoinom. Rozdiel je hlavne v rýchlosti transakcií, kde Litecoin vyhráva. Podobne ako Ethereum, aj u Litecoinu je známy tvorca, ktorým je bývalý inžinier z Google Charlie Lee.

Na kontrolu a proces sa využíva algoritmus Scrypt. Na rozdiel od algoritmu SHA256, ktorý využíva Bitcoin, Scrypt zaručí, že sa tokeny tejto kryptomeny budú do obehu dostávať postupne a usporiadanejším spôsobom.

O Litecoine sa hovorí, že ide v podstate o odľahčenú verziu Bitcoinu. Kým Bitcoin je označovaný ako digitálne zlato, Litecoinu patrí označenie digitálne striebro. Okrem toho, že Litecoin je až 4-krát rýchlejší, než Bitcoin, má aj 4-krát viac mincí. Z praktického hľadiska sa Litecoin používa napríklad na platbu za hry na platforme Steam.

Momentálne je Litecoin v prvej desiatke kryptomien po trhovej kapitalizácii a jeho hodnota sa pohybuje od 30 do 40 eur. Celková trhová hodnota je viac ako 6 miliárd eur.

Zdroj | Oracle Times
Pozrite si

Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia pracujú na spoločnej kryptomene

Tron (TRX)

Jeden z najzaujímavejších krypto-projektov na trhu s virtuálnymi menami. Kým väčšina kryptomenových firiem má za cieľ vytvoriť decentralizovaný platobný systém, Tron má o niečo ušľachtilejšie ciele, aspoň navonok.

Projekt Tron chce spraviť internet opäť nezávislým a slobodným. Internet tak, ako ho poznáme dnes, je vraj ovládaný spoločnosťami ako Google, Alibaba či Amazon.

Cieľom Tronu je „vyliečiť internet“, aby slúžil svojmu pôvodnému cieľu, ktorým je slobodne tvoriť a zdieľať obsah. Kryptomena Tron sa začala obchodovať na burze v septembri minulého roku a svoje maximum dosiahla v januári 2018, kedy jeden Tron stál približne 25 centov. Momentálne je Tron v prvej desiatke kryptomien po trhovej kapitalizácii a jeden Tron kúpite za približne 0,02 centu.

Zdroj | CoinSwitch
Pozrite si

Unchained Conference – ako sme sa v Hong Kongu stretli s blockchain elitou

Bonus: DECENT (DCT)

Napriek tomu, že DECENT nezaznamenal taký úspech, ako ostatné kryptomeny v našom zozname, považujeme za dôležité tento projekt spomenúť. DECENT je mladý slovenský start-up projekt, ktorý vznikol v roku 2015 s cieľom vytvoriť decentralizovanú distribučnú platformu založenú na technológii Blockchain.

Zdroj | DECENT

Zakladateľmi DECENTU sú dvaja Slováci – Matej Michelko a Matej Boda. Hlavným cieľom decentralizovanej platformy je uľahčenie šírenia diela medzi autorom a konzumentom a vynechanie prostredníka, ktorý pohltí väčšiu časť zisku.

Prostredníkom medzi umelcom a konzumentom môže byť napríklad platforma YouTube, pri hudbe to môže byť Apple iTunes, pri knihe Amazon. Práve DECENT chce vytvoriť platformu, ktorá umožní, aby konzument priamo zaplatil za obsah a peniaze putujú priamo umelcovi. Hodnota DECENTU sa pohybuje okolo 0,08 centu. Inovácia, o ktorú sa snaží projekt DECENT, môže priniesť revolúciu do dátovej distribúcie a zmeniť spôsob, ako šírime obsah.