Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Súd zakázal predaj iPhonov a iPadov! Našťastie nie u nás

Súd zakázal predaj iPhonov a iPadov! Našťastie nie u nás
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Súd zakázal predaj iPhonov a iPadov! Našťastie nie u nás
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Predstava, že by mali súdy rozhodovať tom, ktorú elektroniku si môžete kupovať a ktorú nie patrí do kategórie sci-fi, alebo do románov od Georgea Orwella. Napriek tomu sa práve toto udialo. Nie na Slovnesku, ale na druhom konci sveta.

Stalo sa to v juhoamerickom štáte Kolumbia. V tejto obrovskej krajine sa nemôžu predávať všetky modely iPhonov a iPadov podporujúce 5G siete.

O čo ide?

Nie, nejde o to, že by súd uveril hoaxom o škodlivosti 5G sietí. Ide o obchodný spor, ktorý sa týka licenčných poplatkov za patenty, ktoré má Apple platiť Ericssonu za ich využívanie. Tento spor trvá už dlhšiu dobu a prebieha vo viacerých štátoch.

Patenty za využívanie technológií sú zlatou baňou a prinášajú spoločnostiam nesmierne zisky. Vďaka nim však ide technologický pokrok dopredu, pretože vývoj nie je lacná záležitosť a môže si ho dovoliť len naozaj silná spoločnosť.

Patenty pre využívanie 5G sietí sa majú platiť (licencovať) za férových podmienok. Apple na využívanie tohto štandardu využíva modemy od Qualcommu a platenie poplatkov uznáva, problémom však je ich výška. Ako býva dobrým zvykom v Apple, tvrdo bojujú za každý ušetrený dolár. Tentokrát však pomerne tvrdo narazili.

Na základe predbežného opatrenia je v Kolumbii zakázaný predaj a dovoz iPhonov sérií 12 a 13 plus iPadov podporujúcich 5G siete. O porušení zákona bolo rozhodnuté už v apríli, v máji Ericsson zverejnil dlhopis vo výške zhruba 50 000 dolárov, ktorý má slúžiť ako základ dlžnej sumy. 6. júla súd nariadil predbežné opatrenie, ktorému sa kolumbijská pobočka Applu musí teraz podriadiť. Apple sa, samozrejme, proti rozhodnutiu okamžite odvolal.

Pozrite si

Ako si nainštalovať verejnú beta verziu iOS 16?

„Predbežné opatrenie zakazuje spoločnosti Apple dovoz, predaj, komercializáciu a reklamu produktov porušujúcich tento patent. Podľa nariadenia musí spoločnosť Apple upozorniť obchody, maloobchodníkov, vlastníkov platforiem sociálnych médií, masmédií a platforiem elektronického obchodu na území Kolumbie, aby zabezpečila súlad,“ píše portál FOSS Patents.

Apple teraz hľadá rýchlo riešenie, ktorý by mu pomohlo pokračovať v predajoch svojich zariadení v tejto 50 miliónov krajine. Zatiaľ operuje s vágnymi argumentami, ktorú hovoria o potenciálne vážnymi následkami pre jej kolumbijskú dcérsku spoločnosť. Apple predložil na súd v Texase núdzový návrh, kde uviedol, že kolumbijský zákaz dáva Ericssonu ekonomickú páku tlačiacu na to, aby sa Apple vzdal súdneho sporu a kapituloval pred požiadavkou Ericssonu na licenčné poplatky.

Pozrite si

5G siete naozaj ubližujú! Cez konšpiračné teórie o ich škodlivosti

Okrem toho sa črtá právnikom v Cupertine ďalší problém. Vďaka predbežnému opatreniu môže Ericsson podávať oveľa ľahšie súdne príkazy SEP (štandardný základný patent) v niektorých jurisdikciách. Apple sa totiž zaradí medzi spoločností, ktoré budú napríklad v Nemecku považované za neochotného držiteľa licencie, čo znamená veľký problém.

Sme zvedaví, ako tento spor dopadne. Je jasné, že sa Apple s Ericsson dohodne a bude môcť v krátkej dobe predávať svoje smartfóny a tablety aj v juhoamerickej Kolumbii. Či spoločnosť zmení svoje dominantné správanie voči ostatným firmám je veľmi otázne.

Zdroj