Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Súboj Samsung Galaxy Watch3 vs Apple Watch Series 5

Súboj Samsung Galaxy Watch3 vs Apple Watch Series 5
Richard Pliešovský
Súboj Samsung Galaxy Watch3 vs Apple Watch Series 5

Smarthodinky sú dnes naozajstný fenomén. Koho by už dnes zaujímali počítače? Tie tu sú, fungujú a slúžia (predstavte si, hlavne na prácu!). Smartfón má dnes každý, ak nebeží na Android, tak je to iPhone, to je azda jediná zmena. Tablety sú pasé… ale hodinky, tie tajomné zariadenia pevne uchytené na zápästiach, to je iná káva. Nosia to youtuberi, moderátori, športovci. Je to proste cool!

Do súboja sa postavil menší, 41 mm model Samsung Galaxy Watch3 a 44 mm model Apple Watch Series 5. Preto sa nečudujte, že hodinky od Samsungu sú akési maličké. Mimochodom, na moje zápästie som túto menšiu „mašinku“ pripol len s veľkými problémami – na poslednú dierku. Ostal som zaskočený, že vo výbave nebola aj druhá, dlhšia časť remienka, ako to ešte Samsung donedávna pribaľoval a Apple (známy to lakomec) aj v súčastných modeloch pridáva. Zdá sa teda, že predsa len na veľkosti záleží.

Na druhej strane si ma Samsung získal krásnym zabalením smarthodiniek.

Po jeho otvorení na mňa čakalo balenie, ktoré má rovnaký podlhovastý tvar, aký má aj Apple Watch.

Keďže môj hlavný smartfón je iPhone, Samsung Watch3 som spároval s ním. Napriek tomu, že všetko prebehlo bez problémov, celý deň som si lámal hlavu nad tým, prečo mi nechodia notifikácie. Napokon som prišiel na príčinu. Na iPhone mi beží beta verzia iOS 14, ktorá si zatiaľ očividne nerozumie s Watch3. Keď som sa spároval s iPhonom bežiacom na iOS 13, nebol už žiaden problém. Samozrejme, ani na smartfónoch s Androidom.

Balenie oboch smarthodiniek je elegantné, ale sparťanské. Okrem samotného zariadenia tam nájdete remienok (Apple pridáva aj jednu dlhšiu časť) a magnetickú nabíjaciu podložku. Majú podobný tvar, líšia sa farbou – Samsung ju má čiernu, Apple bielu. Rozdielny ke aj materiál remienka. Ten od Samsungu ke kožený, Apple ostal verný plastovému. Ten nie je taký pekný ako kožený, ale určite je vhodnejši do bazéna alebo mora.

Výčitka pre oboch výrobcov: používateľov by potešilo, keby bol USB-A kábel vyberateľný, takto by na cestách mohli nosiť so sebou o jeden káblik menej. A úplne bombové by bolo, ak by sa dali smarthodinky nabíjať na normálnych bezdrôtových nabíjačkách. No to je však už zrejme príliš veľké sci-fi.

Dizajn

Začnime dizajnom. Ten, aspoň na prvý pohľad, odlišnejší ani nemôže byť. Apple Watch sú obdĺžnikové a sklíčko nechráni žiaden ochranný rámik. Samsungy sú okrúhle, s klasickým analógovým vzhľadom, displej je pomerne dobre chránený otočnou lunetou.

Urobil som si na malej vzorke anketu, čo hovorí okolie na tieto dva modely. Výsledok príliš neprekvapí. Samsungy pôsobia ako štýlové hodinky určené skôr pre pánov, Apple majú netradičný dizajn, pôsobia krehkejšie a teda lepšie vyzerajú na ženských zápästiach. Displej nechráni žiaden rámik, preto odporúčam zvážit nalepenie ochrannej fólie. Nie je to drahé a naozaj ju nevidieť.

Apple Watch ovládate hlavne dotykmi na obrazovke, Samsung Watch kombinuje dotykové ovládanie s otočnou lunetou. Obe rozhrania sú prepracované a ťažko by sa z nich vybral víťaz. Ide skôr o to, na čo si používateľ zvykne. Otočná luneta má výhodu, že sa dá ovládať aj v rukaviciach, alebo vlhkými prstami.

 S tesným rozdielom dostáva bod Samsung.

Samsung Watch3 1:0 Apple Watch 5

Displej

Samsung má Super AMOLED displej s rozlíšením 360 x 360 px s podporou funkcie Always-on display a s uhlopriečkou 1,2“, resp. 1,4“ pri 45 mm verzii.

Apple má OLED Retina displej s uhlopriečkou 1,57“, resp. 1,78“ s rozlíšením 394 x 324 (40 mm) alebo 448 x 368 px (44 mm). Aj Apple podporuje funkciu Always-on display.

Oba displeje ponúkajú krásne farby a sú dobre viditeľné aj na priamom slnku. Napriek tomu dostáva bod Apple. Prečo? Netradičný obdĺžnikový tvar totiž ponúka používateľom viac informácií a podáva lepšiu prácu v režime Always-on display.

Samsung Watch3 1:1 Apple Watch 5

Pozrite si

Ako si vedú nové Samsung Galaxy Watch3 v porovnaní s Apple Watch 5?

Funkcie

Keby som sa chcel venovať funkciám testovaným smarthodinkám a porovnával ich medzi sebou, bolo by materiálu na nielen na diplomovku, ale aj na celú knihu.

Samsung mi v porovnaní s Apple príde stále menej atraktívny, čo sa týka ponuky funkcií. Pravdaže, minimálne 80 % je rovnakých, alebo veľmi podobných. No napriek tomu mi niektoré chýbajú. Napríklad Siri a Bixby. Kto na Slovensku využíva Bixby a kto Siri? Myslím, že podstatne viac používateľov používa hlasového asistenta od Apple.

Samsung memá kompas, Apple áno. Oba modely dokážu detegovať pád, SOS funkciu nájdete len v Apple. Samsung zas dokáže od merať úroveň stresu (aktualizácia má ešte len prísť).

Viac možností ponúka Apple pri ovládaní smart domácnosti, vie poslúžiť ako diaľkový hľadáčik so spúšťou pri fotení, môžete ovládať Apple TV, diktovať odpovede v Messengeri. Samozrejme, je to vďaka previazanému ekosystému, ale na druhej strane – aj Samsung používa svoj OS Tizen a nedokáže ponúknuť také možnosti.

Samsung Watch3 1:2 Apple Watch 5

Športujem, jem a spím

Prínos smarthodiniek je nielen na kontrolu základných zdravotných funkcií a sprostredkovanie hlásení, ale aj na kontrolu, záznam a vyhodnotenie športových aktivít.

Samsung na to používa aplikáciu Samsung Health, Apple má niečo podobné, nazýva to Zdravie. Obe majú odlišnú grafiku, ale podobné merania a štatistiky. Tie sledujú koľko krokov prejdete, koľko kalórií spálite, aký je váš srdcový tep a podobne.

Samsung vám umožní synchronizovať cvičebné video s hodinkami z appky Galaxy Health, Apple to natívne nedokáže. Obidve hodinky majú výborné nástroje pre bežcov. Apple Watch umožňuje nastaviť varovania tempa, ale pre podrobnejšiu spätnú väzbu musíte použiť aplikáciu tretej strany. Galaxy Watch3 prichádza s novým bežeckým trénerom, ktorý poskytne okamžitú spätnú väzbu o vašej forme a tempe, ale aj analýzu po spustení, momentálne nie je aktívna.

Pre majiteľov Apple Watch je mimoriadne nepríjemné, že dodnes ich hodinky nemajú natívnu aplikáciu monitoringu spánku, tá príde až s novým watchOS 7. Samusung nemá sledovanie cyklu (menštruácia) a hladinu hluku. Obaja modely dokážu získať hodnoty VO2 Max (maximálna spotreba kyslíka) na zistenie úrovne vašej kondície, ale zatiaľ len Apple Watch 5 ho v dnes dokáže zmerať, podpora od Samsungu príde neskôr.

Samsung monitoringom spánku disponuje azda od prvého modelu. Nové Watch3 analyzujú štyri fázy spánku a poskytnú tipy, ako ho zlepšíte. Doteraz však nevedeli odmerať EKG, Watch3 síce prišli s touto funkciou, tá však zatiaľ nie je uvoľnená. Apple ju ponúka (aj na Slovensku) už od modelu Watch 4.

Smarthodinky ponúkajú mnoho športových a tréningových režimov, tu si myslím vyberie každý. Oba modely dokážu automaticky detekovať tréning, Samsung rozpozná 7 rôznych aktivít, Apple 8.

Samsung Watch3 2:2 Apple Watch 5

Pozrite si

Samsung S Health prichádza s novými funkciami

Konektivita

Obidva modely disponujú Bluetooth, Wi-Fi, NFC a ponúkajú sa aj s LTE modemom (eSIM). Nájdeme tu však niekoľko lokálnych odlišnosti. Na Slovensku totiž Apple nepodporuje eSIM, Samsung áno (Orange a O2). Kto potrebuje byť pripojený na hodinky priamo bez toho, aby sa spoliehal na smartfón, má jasného víťaza.

Presne opačné to je v prípade, ak chcete využívať smarthodinky na bezkontaktné platby. Samsung Pay na Slovensku nefunguje, u Apple to už v 12-tich bánkách ide. Podľa môjho názoru je oveľa praktickejšie platiť hodinkami, ako mať v nich LTE konektivitu. Podotýkam, že platiť hodinkami môžete aj vtedy, ak pri sebe nemáte iPhone.

Po bode preto dostáva každé zariadenie.

Samsung Watch3 3:3 Apple Watch 5

Výdrž batérie

Samotný Apple udáva výdrž batérie len 18 hodín. Podľa jeho slov bolo cieľom to, aby hodinky po nočnom nabíjaní vydržali 18 hodín bežného používania. Započítava sa do neho kontrolovanie času, prijímanie notifikácií, používanie aplikácií a 60-minútový tréning. (90 kontrol času, 90 upozornení, 45 minút používania aplikácií a 60 minút fyzického cvičenia s prehrávaním hudby cez Apple Watch a pripojenie cez Bluetooth po celý čas).

Samsung podobné informácie o tom, akou metodikou meria výdrž batérie neuvádza, ale jeho inteligentné hodinky tradične patrili k tým, ktoré vydržali zhruba tri až štyri dni.

Veľkým prekvapením bolo, keď som odstopoval reálnu výdrž na jedno nabitie. Apple Watch mi vydržali do 15 % kapacity 42 hodín. V podobnom režime mi Samsung Watch3 vydržali 39 hodín. Áno, ešte menej, ako Apple. Uznávam, že išlo o nové hodinky, ktoré boli nabité len jedenkrát, ale aj tak je to o dobrých 24 hodín menej, ako by som čakal.

Samsung Watch3 3:4 Apple Watch 5

Veľkosť internej pamäte a hudba

Samsung Watch3 ponúkajú 8 GB vnútornú pamäť, čo je postačujúce, pokiaľ nepotrebujete mať uložených tisícky piesní. Apple Watch 5 však ponúkajú až 32 GB úložisko, čo je naozaj pozoruhodná kapacita, veď  Apple donedávna nemal problém predávať iPhony s takouto pamäťou.

Keď sme už pri hudbe, iPhone si, samozrejme, ohrieva svoju polievočku, a preferuje Apple Music. Piesne si však môžu uložiť predplatitelia nielen Apple Music, ale odnedávna aj Spotify.

Samsung umožňuje stiahnuť skladby z vlastnej zbierky, nemusíte teda byť abonentom niektorej streamovacej služby.

Kto si zaslúži bod? Jednoznačne Apple za štyrikrát váčšie úložisko.

Samsung Watch3 3:5 Apple Watch 5

Cena

Samsung Galaxy Watch3 sa predáva od 429 €, pri Apple Watch Series 5 začína cena na 459 €.

Samsung Watch3 4:5 Apple Watch 5

Pozrite si

Inteligentné hodinky: Aká je ich skutočná hodnota a využitie?

Verdikt

Ako vidíte, súboj bol celý čas veľmi tesný. Okrem dizajnu, použitého OS, obmedzeniami s eSIM a bezkontaktným platením, ide o veľmi podobné zariadenia. Rozhodovať teda bude vaše rácio, ktorému určite dobre našepká aj rozum.

Hodinky od oboch výrobcov majú výkonu na rozdávanie, reagujú plynulo a ťažko by ste čakali na ich zaváhanie. Automatický jas funguje skvelo, či už vyjdete z prítmia na poludňajšie slnko, alebo pred ním utečiete do hlbokého tieňa.

Vo všeobecnosti platí, že ak používate smartfón s iOS siahnite radšej po Apple Watch, aj keď si môžete vybrať i Samsung. Opačne to bohužiaľ nie je možné, Apple Watch na Androide nerozbehnete.

Podľa bodového skóre vyhráva v našom súboji Apple Watch Series 5.

Smarthodinky Apple Watch Series 5 ako aj Samsung Galaxy Watch3 si môžete zakúpiť napríklad v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.