Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

SÚBOJ | Bezdrôtové slúchadlá Jabra Elite 85h vs Panasonic RP-HTX90N

SÚBOJ | Bezdrôtové slúchadlá Jabra Elite 85h vs Panasonic RP-HTX90N
Marek Šimunek
SÚBOJ | Bezdrôtové slúchadlá Jabra Elite 85h vs Panasonic RP-HTX90N
50 %

Nemusíte cestovať každý druhý deň lietadlom, aby ste si vedeli užiť kvalitné slúchadlá s aktívnym potlačením okolitého hluku. Svoje miesto si nájdu aj pri práci, alebo len tak, keď si chcete trochu oddýchnuť. Oplatí sa priplatiť si viac ako 140 € za slúchadlá Jabra Elite 85h, alebo si vystačíte s modelom Panasonic RP-HTX90N?

Určite nie sme jediní, kto sa pri výbere akéhokoľvek príslušenstva, nielen slúchadiel zameriava okrem iných parametrov aj na cenu. Dnes sa preto pozrieme na dvojicu slúchadiel cez uši, ktoré ponúkajú aktívne potlačenie hluku a sú bezdrôtové. Hlavným rozdielom medzi dvojicou Jabra Elite 85h a Panasonic RP-HTX90N je však cena. Oplatí sa priplatiť si 140 € za slúchadlá od spoločnosti Jabra a čo navyše za svoje peniaze dostanete? Odpoveď nájdete v tomto teste.

Dizajn a spracovanie

V momente, keď chytíte slúchadlá Jabra Elite 85h do ruky, je vám hneď jasné, že sa jedná o solídne spracované slúchadlá. Prezradí to už aj ich hmotnosť, ktorá je takmer na vlas rovnaká s ich cenou. Konkrétne je to 299 gramov. Čo sa použitých materiálov týka, tak Jabra Elite 85h používajú kombináciu kovu, plastu a veľmi príjemnej eko kože.

Most slúchadiel je kvalitne polstrovaný a vďaka tomu aj napriek vyššej hmotnosti na ušiach netlačia ani pri dlhšom používaní. Potešila ma aj možnosť slúchadlá veľmi jednoducho poskladať a vložiť do obalu, ktorý je priamo súčasťou balenia. Je však pomerne veľký a tak častejšie slúchadlá prenášam bez neho.

Pozrite si

SÚBOJ | Bang & Olufsen Beoplay H9i vs. Bowers & Wilkins PX

Vďaka veľmi dobrému spracovaniu však nemám obavy, že by sa im niečo mohlo stať. Celkovo Jabra Elite 85h pôsobia moderným, elegantným a skôr by som povedal konzervatívnejším dojmom. Najmä v testovanej čiernej farbe nijako nekričia a dokonca aj značka výrobcu je na nich elegantne skrytá.

Panasonic RP-HTX90N sú slúchadlá z úplne iného súdka. Už na prvý pohľad pôsobia krásne retro, čo je spôsobené najmä mostom, ktorý je tvorený dvojicou prepojených drôtov. Rovnako dokonale minulosť pripomínajú aj kábliky, ktoré prechádzajú z hlavového mostu priamo do meničov.

Tieto slúchadlá sú aj podstatne ľahšie. Ich váha je totiž len 204 gramov. Zaujímavým riešením je nastavenie mostu. Pre dosiahnutie pohodlia sa totiž nenastavuje priamo most, ale meníte polohu samotných meničov. Čo sa spracovania týka tak je na veľmi dobrej úrovni, ale vzhľadom na typ mostu, ktorý slúchadlá Panasonic RP-HTX90N používajú nie je samotná konštrukcia tak pevná, ako tomu je v prípade slúchadiel Jabra Elite 85h.

Rovnako mi v ich prípade chýba akákoľvek možnosť poskladať slúchadlá počas cestovania. Je to samozrejme daň z pekný retro dizajn, ale pri balení batožiny je každé miesto dôležité. Dizajn je vždy subjektívnou otázkou, takže v tomto prípade som sa rozhodol udeliť bod obom slúchadlám.

Jabra Elite 85h 1:1 Panasonic RP-HNX90N

Pohodlie

Aj pri slúchadlách cez uši je dôležité aby boli pohodlné, veď ak ich budete používať často, budete ich mať na hlave celé hodiny. Po niekoľkých týždňoch s touto dvojicou musím povedať, že slúchadlá Jabra Elite 85h sú napriek svojej váhe pohodlnejšie. Samozrejme vplyv na to bude mať aj tvar vašich uší a hlavy, ale v mojom prípade by som sa priklonil práve na stranu Jabra Elite 85h.

Pozrite si

LAMAX Dots1 vs Motorola Verve Buds 500, ktoré bezdrôtové štuple sú lepšie?

Majú totiž o niečo väčšie peny okolo meničov a tým pádom mne osobne lepšie sedia, keďže mi sadnú naozaj okolo uší a nemám pocit, že by ma pri dlhšom nosení niekde tlačili, alebo podobne.

Slúchadlá Panasonic RP-HTX90N sú o niečo ľahšie, takže ich na hlave nebudete až tak cítiť. Polstrovanie mosta je však o niečo slabšie. Rovnako pena okolo meničov je síce príjemná, ale je o niečo tvrdšia, takže sa tak pohodlne neprispôsobia tvaru vašich uší. Práve preto som mal najmä pri dlhšom používaní pocit, že ma tlačia.

Keďže každý sme iní, preto je vhodné si pred kúpou slúchadlá vyskúšať. Možno práve vám budú vyhovovať slúchadlá od Panasonicu viac. Ja sa však v tomto prípade prikloním viac na stranu modelu Jabra Elite 85h, ktorý je jednoducho z môjho pohľadu pohodlnejší na nosenie.

Jabra Elite 85h 2:1 Panasonic RP-HNX90N

Kvalita zvuku

Kvalita zvuku by mala byť pri slúchadlách vždy parametrom číslo jedna. Problémom je to, že každý sme zvyknutí, alebo skôr preferujeme iný typ zvuku. Niekto si zakladá na basoch, iní zas potrebujeme počuť aj rôzne iné tóny. Celkovo však musím povedať, že oba modely hrajú veľmi dobre. Zvládajú tak basovú zložku, ako aj vykreslenie vysokých tónov.

Slúchadlá Panasonic RP-HTX90N ponúkajú navyše ešte špecifický režim pre vylepšenie basov, ktorý sa aktivuje samostatným tlačidlom BASS. Jabra Elite 85h zas majú samostatnú aplikáciu Jabra Sound+, ktorá umožňuje plnohodnotné nastavenie ekvalizéra podľa vašich potrieb.

Pozrite si

SÚBOJ | LAMAX Tips1 vs V-Moda BassFit Wireless – cena nie vždy rozhoduje

Súčasťou zvuku je samozrejme aj spomínané aktívne potlačenie okolitého hluku. Toto mi prišlo efektívnejšie v prípade slúchadiel Jabra Elite 85h, ktoré sú schopné odfiltrovať väčšiu časť hluku. Navyše vďaka aplikácii Jabra Sound+ máte aj možnosť detailného nastavenia intenzity potlačenia okolitého hluku.

Podľa vašich požiadaviek si totiž môžete nastaviť, aby slúchadlá prepustili do vnútra vždy určitú časť okolitého hluku, aby sa nestalo, že nebudete v meste počuť prichádzajúce vozidlo, alebo podobne. Panasonic ponúka len jednu úroveň, ktorú nie je možné meniť. Práve tu sa tiež prejavuje cenový rozdiel medzi oboma slúchadlami.

Potlačenie hluku je však v oboch prípadoch veľmi dobré a rozdiely sú minimálne. To isté platí o kvalite reprodukcie zvuku. Navyše, ako som už spomínal, každý máme v obľube iný typ zvuku a tak získavajú obe slúchadlá v tejto kategórii jeden bod.

Jabra Elite 85h 3:2 Panasonic RP-HNX90N

Ovládanie

Ovládanie slúchadiel, teda prepínanie skladieb, pozastavenie prehrávania, alebo aktivácia NC je rovnako dôležitá. Obaja výrobcovia idú na tento problém z iného uhla. Panasonic používa štandardné ovládanie pomocou niekoľkých tlačidiel. Bohužiaľ však ani po niekoľkých týždňoch používania som sa nedokázal naučiť automaticky a rýchlo pozastaviť prehrávanie, alebo prepnúť skladby.

Tlačidlá sú v prípade slúchadiel Panasonic RP-HTX90N veľmi blízko seba a bez nejakých výrazných prvkov, ktoré by pomohli ich automatickému nahmataniu. Často sa mi tak stávalo, že som si radšej slúchadlá dal dole a až tak stlačil to správne tlačidlo.

Jabra Elite 85h majú ovládanie podstatne jednoduchšie. Priamo na pravom meniči je totiž jedno tlačidlo pre pozastavenie a spustenie prehrávania, ako aj tlačidlá pre nastavenie hlasitosti. Sú pomerne ľahko rozpoznateľné hmatom a ovládanie je intuitívne.

Čo ma navyše tešilo najviac je automatické pozastavenie prehrávania v momente, keď si slúchadlá dáte dole. Nemusíte nič riešiť. Jednoducho si ich dáte dole a prehrávanie sa zastaví. Rovnako jednoducho ich viete vypnúť. Stačí totiž ak ich zložíte z hlavy a zalomíte do stavu ako keď ich idete prenášať. Automaticky sa vypnú. Práve vďaka tomu je používanie slúchadiel Jabra Elite 85h pohodlnejšie a komfortnejšie.

Jabra Elite 85h 4:2 Panasonic RP-HNX90N

Iné funkcie

Možno sa budete čudovať, aké iné funkcie by sme mali pri slúchadlách riešiť. V prvom rade je to príslušenstvo. V balení oboch slúchadiel nájdete samozrejme 3,5 mm audio kábel, ktorý môžete využiť v prípade ak sa vám vybije batéria, alebo ak chcete počúvať z iného zdroja, ktorý napríklad nie je vybavený technológiou Bluetooth. Súčasťou balenia je aj adaptér pre pripojenie k multimediálnym systémom v lietadlách.

Jabra Elite 85h však navyše ponúka elegantné púzdro, v ktorom môžete slúchadlá prenášať. Samotné púzdro je však pomerne veľké a tak ako som spomínal v úvode, radšej slúchadlá prenášam samostatne.

Pozrite si

Jabra ELITE active 65t kvalita so škvrnkami nedokonalostí

Rozdiel je aj v nabíjaní. Kým Panasonic RP-HNX90N používa pre nabíjanie starší microUSB konektor, Jabra Elite 85h sa spolieha na modernejší USB-C konektor. Vďaka tomu nemusíte so sebou nosiť ďalší kábel.

Výhodou slúchadiel Jabra Elite 85h je aj spomínaná aplikácia Jabra Sound+, ktorá umožňuje detailnejšie nastavenie slúchadiel a zvukových profilov, tak aby ste si vedeli prispôsobiť zvuk podľa svojich potrieb. Pre jednotlivé situácie si môžete vytvoriť aj samostatné profily, medzi ktorými môžete rýchlo prepínať a zmeniť tak nastavenie podľa aktuálnej situácie.

Jabra Elite 85h 5:2 Panasonic RP-HNX90N

Cena

Áno, toto je jeden z rovnako dôležitých parametrov. Ako ste si však už v úvode tohto súboja všimli, rozdiel medzi cenou slúchadiel Jabra Elite 85h a Panasonic RP-HNX90N je pomerne výrazný. Je teda jasné, že slúchadlá Jabra ponúknu nejaké tie funkcie navyše. Stoja totiž 299,99 €. To je cena slúchadiel častokrát zvučnejších mien, ale musím uznať, že tak kvalitou spracovania, množstvom funkcií, ako aj reprodukciou sa im tieto slúchadlá vyrovnajú.

Na druhú stranu sú slúchadlá Jabra Elite 85h svojim dizajnom konzervatívnejšie, takže ak sa chcete odlíšiť, môžete smelo siahnuť napríklad po slúchadlách Panasonic RP-HNX90N. Ich cena je 159,00 € a za ušetrené peniaze si môžete dopriať príjemný výlet.

Ponúknu totiž takmer rovnakú kvalitu reprodukcie, aj keď im chýbajú bohaté možnosti personalizácie zvuku drahšieho modelu od Jabra. Na druhú stranu však získate štýlové slúchadlá, ktoré vám umožnia sa už na prvý pohľad odlíšiť sa.

Jabra Elite 85h 5:3 Panasonic RP-HNX90N

Verdikt

Ako môžete vidieť, vyššiu cenu si slúchadlá Jabra Elite 85h vedia obhájiť. Ponúkajú totiž niekoľko vlastností navyše, ako je napríklad možnosť nastavenia intenzity potlačenia okolitého hluku, ekvalizér s niekoľkými profilmi, alebo ergonomickejšie ovládanie.

Práve preto sa stávajú víťazom tohto súboja. Avšak je potrebné dodať, že aj slúchadlá Panasonic RP-HNX90N majú čo ponúknuť. Kvalitná reprodukcia im nechýba a tak je otázkou len to, či sa vám bude pozdávať ich dizajn.