Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 6 min.
  • 12.11.2020

Toyota a Lexus vás dokážu ochrániť pred vírusmi

Toyota a Lexus vás dokážu ochrániť pred vírusmi
Zdroj | Toyota
Juraj Procházka
Toyota a Lexus vás dokážu ochrániť pred vírusmi
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Súčasná „nádielka“ vírusu SARS CoV-2, ktorý vyvolal prakticky po celom svete pandémiu COVID-19, devastuje celé krajiny. Vírus spôsobuje nielen ekonomické škody, ale aj obavy ľudí zo samotného ochorenia. Našťastie, dobré správy prináša Toyota.

Aby sme sa vyhli negatívam pandémie, účinnou ochranou je hygiena – popri psychickej, aj tá fyzická. Ak totiž dokážeme eliminovať tento koronavírus a ďalšie obrovské množstvo iných patogénov, ktoré tu stále, alebo periodicky, sú (chrípka, žltačka, virózy „z nachladnutia“, pneumokoky, stafylokoky, herpes, atď.), aj keď nemajú taký mediálny výtlak, ako SARS CoV-2, nemusíme sa obávať infekcie.

Zdroj | Toyota

Malajzia, Taiwan a niekoľko ďalších krajín, ktoré pomerne rýchlo prijali potrebné opatrenia vo forme sledovania a karantény (to sa v 1. vlne týkalo aj Slovenska), nezaznamenali rýchly nárast prípadov, na rozdiel napríklad od USA. O ďalších vlnách epidémie a budúcom vývoji existuje mnoho scenárov, ale v skutočnosti nikto s istotou nevie, ako budú vyzerať budúce mesiace. Preto sú teraz dôležitejšie opatrenia, ktoré môžeme prijať na potlačenie šírenia ochorenia COVID-19.

Zdroj | Toyota

Dezinfekcia a odstup sú popri ochrane horných dýchacích ciest kľúčovým faktormi na ochranu pred respiračnými infekciami všeobecne. Ich dodržiavanie pomáha potlačiť nielen šírenie nového koronavírusu, ale napríklad aj chrípky, ktorá sa v zimnej sezóne pravidelne opakuje.

Pozrite si

Nová Toyota Mirai: elegancia bez emisií

Vzhľadom na uzavretý a obmedzený priestor je však dodržanie dvojmetrových odstupov prakticky nemožné dosiahnuť v automobile, preto pri cestovaní je potrebné na udržiavanie čistoty vynakladať väčšie úsilie.

Zdroj | Toyota

Vírus SARS CoV-2 sa prenáša ako chrípka a šíri sa hlavne z človeka na človeka – pri blízkom kontakte, alebo prostredníctvom kvapôčok, vylučovaných pri kašli alebo kýchaní. Tieto kvapôčky cez sliznicu úst, alebo nosa, prípadne cez oči môžu infikovať osoby nablízku. Šírenie vírusu vzduchom na diaľku je podľa súčasných poznatkov nepravdepodobné.

Zdroj | Toyota

Nakaziť sa možno aj dotýkaním sa kontaminovaných povrchov, ako sú kľučky dverí, mobily, klávesnice a podobne, ak si vírus rukami prenesiete do očí, úst, alebo do nosa. Preto je dôležité časté umývanie rúk mydlom a vodou, alebo ich dezinfekcia pred vstupom do obchodov a iných prevádzok.

Ako sa však môžeme chrániť pred týmto „strašiakom“ v automobile? Mali by sme udržiavať plochy ako kľučky dverí a okien, spínače, tlačidlá, volant, či palubná doska, ktorých sa často dotýkame, čisté. Výrobcovia automobilov už pracujú na výskume a vývoji materiálov pre interiéry, ktoré by v tomto mohli byť nápomocné. Pri kvapôčkových infekciách je však kľúčová čistota vzduchu.

Pozrite si

Toyota ide investovať do technológií takmer miliardu dolárov

Klimatizácia vháňa do interiéru vozidla chladný vzduch, a pokiaľ nemá účinný filter, tento vzduch obsahuje aj mikroorganizmy. Tie sa nachádzajú aj v prachu, ktorý sa usádza vnútri výduchov a potrubí. Navyše v režime vnútorného obehu sa v systéme môžu zachytávať aj mikroorganizmy z interiéru vozidla. Toyota však má efektívne riešenie, ako mať v aute čistý vzduch a bez mikroorganizmov.

Vlhkosť v systéme podporuje množenie plesní, húb a mikroorganizmov, preto niektorí výrobcovia do klimatizácie automobilov integrujú systémy na čistenie vzduchu. Pôvodne išlo najmä o peľové fitre, ale Toyota zistila, že zabudovaný generátor elektricky nabitých častíc s technológiou nanoe môže – okrem zvyšovania kvality vzduchu – brániť aj hromadeniu alergénov, baktérií a vírusov vo vzduchu.

Technológia nanoe vyvinutá spoločnosťou Panasonic, ktorá generuje pomocou vysokého napätia nabité nanočastice vody veľkosti 5 až 20 nanometrov, sa už približne 8 rokov používa v modeli Camry. A máme pre vás dobrú správu, nanoe nájdete aj v modeloch dostupných na Slovensku. Okrem limuzíny Toyota Camry, ktorú si u nás môžete dopriať, nájdete technológiu nanoe aj v modeli C-HR. Pri luxusnej značke Lexus je pritom technológia dostupná takmer v celej rade modelov, napríklad UX, RX, ES, alebo v v limuzínach LS 500, či LS 500h.

Zdroj | Lexus

Ďalšou dobrou správou je, že klimatizácia vo vozidlách Toyota a Lexus vybavená technológiou nanoe, skutočn dokáže účinne likvidovať malé, aj väčšie vírusy, ale aj ďalšie patogény, vrátane nebezpečných baktérií odolných voči antibiotikám, plesní, roztočov, alergénov a poľnohospodárskych chemikálií.

Zdroj | Toyota

Výsledky testov autorizovaného nemeckého laboratória Charles River Biopharmaceutical Services GmbH ukázali extrémnu účinnosť nabitých častíc nanoe na odbúravanie vírusov a patogénov. Baktérie Enterohemoragické escherichia coli, alebo meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus likviduje nanoe s účinnosťou 99,9% do hodiny. Vírusy vtáčej chrípky, podtypy H5N1 a H9N2 (táto chrípka je, na rozdiel od „klasickej“, nebezpečný zabijak) a vírus „klasickej“ chrípky H1N1 odbúrajú nabité častice vody vo vzduchu do 2-4 hodín.

K výsledkom výskumu vedci uvádzajú: „Technológia nanoe™ má potenciál celkovo a do značnej miery deaktivovať ľudské a zvieracie vírusy s výrazne rozličnými biofyzikálnymi vlastnosťami. Možno sa domnievať, že to bude platiť aj v prípade vysoko rezistentných a neznámych vírusov.“ SARS CoV-2 v tomto smere nie je výnimkou.

Zdroj | Lexus

Ak teda čítate o obavách „čo príde po pandémii“ nového koronavírusu, s vozidlami Toyota, alebo Lexus vybavených klimatizáciou s technológiou nanoe môžete voľnejšie dýchať bez strachu z neznámych, či zmutovaných patogénov.

Zdroj