Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Šťastné číslo: Crew-4 je siedmou pilotovanou misiou SpaceX

Šťastné číslo: Crew-4 je siedmou pilotovanou misiou SpaceX
Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Šťastné číslo: Crew-4 je siedmou pilotovanou misiou SpaceX
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Zatiaľ jediná súkromná spoločnosť, schopná dopraviť ľudí na obežnú dráhu Zeme – SpaceX, úspešne napreduje a zvyšuje tak nielen svoj kredit, ale aj náskok pred konkurenciou. Ak započítame aj prvý testovací pilotovaný let k ISS (DM-2 s dvojčlennou posádkou) a dve súkromné misie (Inspiration4 a Ax-1, ktorá sa so štvoricou vesmírnych turistov vrátila z ISS len tento pondelok), je dnešný let Crew-4 už siedmym pilotovaným letom lode Crew Dragon.

Pozrite si

Otvára sa nová kapitola vesmírnej turistiky. K ISS mieri misia Ax-1

Tentoraz ide opäť o dlhodobý let k ISS, v rámci ktorého sa stanú Kjell N. Lindgren, Robert Hines, Jessica Watkins (všetci NASA) a európska astronautka Samantha Cristoforetti (ESA) členmi 67. dlhodobej expedície na ISS.

Zdroj | SpaceX

Misia štartovala z rampy LC-39A v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride dnes, 27. apríla o 09:52 SELČ. Štart bol predtým, v súlade s „astronautickým bontónom“, niekoľkokrát posunutý. Pôvodný termín štartu 4. februára 2022 bol postupne z rôznych dôvodov odkladaný na 5. apríla, 15. apríla, 19. apríla, 20. apríla, 21. apríla, 23. apríla a 26. apríla 2022.

Pri tomto štarte bola použitá nosná raketa Falcon 9 v1.2 Block 5 s prvým stupňom číslo B1067.4, ktorý už absolvoval misiu s nákladným Dragonom CRS-22, s pilotovaným Crew Dragonom Crew-3 a satelitom Türksat 5B. Po štarte prvý stupeň opäť motoricky pristál na plávajúcej plošine SpaceX A Shortfall Of Gravitas  (ASOG) 546 kilometrov od pobrežia Floridy.

Zdroj | SpaceX

Veliteľom posádky je vyštudovaný lekár Kjell Lindgren, ktorý už absolvoval v roku 2015 let na ISS ako člen expedície 44/45. Pri misii DM-2 slúžil ako veliteľ a jediný člen záložnej posádky. Vo vesmíre strávil 141 dní a v rámci dvoch výstupov do voľného priestoru absolvoval 15 hodín a 4 minúty v otvorenom kozme.

Robert Hines, plukovník amerického letectva, ktorý nalietal viac ako 3 500 hodín, je pilotom misie a ako vesmírny nováčik letí na svoju prvú misiu. Do oddielu astronautov bol vybraný v roku 2017.

Zdroj | NASA

Americká astronautka Jessica Watkins bola do oddielu astronautov vybraná takisto v roku 2017 a absolvovala dvojročný výcvik. Ale v NASA pracovala už niekoľko rokov predtým ako astro-geologička. Pracovala na misiách zaoberajúcich sa výskumom Marsu  Phoenix, Curiosity a Mars 2020 vo výskumnom centre NASA Ames Research Center a v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA a bola spolupracovníčkou vedeckého tímu pre rover NASA Mars Science Laboratory, Curiosity. Watkins(ová) takisto letí do vesmíru po prvý raz a bude špecialistkou misie Crew-4.

Štvrtou členkou posádky je skúsená astronautka ESA Samantha Cristoforetti. Tá k ISS letí už druhý krát. Pri prvom lete na lodi Sojuz TMA-15M v roku 2012 sa stala členkou 42./43. expedície a na stanici strávila šesť mesiacov. Samantha Cristoforetti bude druhou špecialistkou misie Crew-4.

Pozrite si

SpaceX ukončí výrobu nových lodí Crew Dragon, sústredí sa na Starship

V čase, keď vychádza tento článok už vieme, že Crew Dragon, ktorý dostal meno „Freedom“, čiže „Sloboda“, sa už úspešne dostal na obežnú dráhu Zeme. K ISS by sa mal pripojiť asi 16 hodín po štarte, čiže vo štvrtok 28. apríla, okolo 2:15 SELČ.

Priebeh štartu misie Crew-4 môžete sledovať v oficiálnom videu NASA/SpaceX. Samotný štart začína zhruba v čase 3:52:50.

Medzitým prvý stupeň B1067 úspešne zavŕšil svoj štvrtý let a pristál na morskej plošine A Shortfall Of Gravitas. Úspešná séria pilotovaných letov SpaceX teda pokračuje a verme, že onedlho sa dočkáme aj premiérového orbitálneho letu lode Starship, ktorá otvorí nové možnosti kozmonautiky.

Zdroj