Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Starlink mieri do Indie, narazil však na vládu

Starlink mieri do Indie, narazil však na vládu
Zdroj | Mix India
Juraj Procházka
Starlink mieri do Indie, narazil však na vládu
Zdroj | Mix India
Zdroj | Mix India

Prvý štart rakety Falcon 9 s nákladom satelitov pre vesmírny internet Starlink sa odohral len nedávno (22. februára 2018) a odvtedy SpaceX zlomila všetky rekordy. Dostala na orbitu viac družíc než ktokoľvek za celú históriu kozmonautiky. Doteraz ich bolo vypustených 1 844, z čoho bolo 145 deorbitovaných.

Aktívna flotila 1 699 satelitov je síce stále len zlomok z plánovaného počtu (v hre sú scenáre od cca 12 000 až do 30 000 satelitov), ale internet cez Starlink je už v mnohých krajinách komerčne dostupný.

Pozrite si

Starlink má už cez 100-tisíc zákazníkov, kedy sa k ním pridajú aj Slováci?

Nie všade však dostupnosť služby znamená aj možnosť jej reálneho využívania. Hoci v niektorých krajinách strednej Európy, ako Poľsko a Rakúsko, ale aj v Nemecku už služba funguje, Slováci ju budú môcť pravdepodobne využívať až v roku 2022. Naše územie je pritom určite rovnako dobre pokryté signálom, ako územie v susedných štátoch.

Zdroj | ToysMatrix

Otázne však je, ako dcérska firma SpaceX, Starlink Internet Services Ltd., ktorá je v prípade Starlinku internetovým poskytovateľom, pochodí v druhej najľudnatejšej krajine sveta – v Indii.

India je potenciálne jeden z najväčších trhov pre internetové pripojenie cez satelity. A to nielen kvôli viac ako 1,38 – miliardovej populácii, ale aj kvôli obrovskému počtu vidieckeho obyvateľstva, ktoré má k terestriálnej konektivite sťažený prístup.

Starlink už v Indii rozbehol kampaň na získavanie predobjednávok služby, ale narazil na „nepochopenie“ tamojších úradov. Ministerstvo telekomunikácií krajiny (DoT) vydalo 25. novembra 2021 v Naí Dillí verejné vyhlásenie, že Starlink „nemá licenciu na poskytovanie satelitných internetových služieb v Indii“, hoci začal túto službu propagovať a prijíma predbežné rezervácie od indických občanov.

Služba sa propaguje za ekvivalent približne 22,00 USD mesačne za širokopásmové pripojenie s rýchlosťou sťahovania dát 50 – 150 Mbit/s.

Ministerstvo telekomunikácií uvádza, že „verejnosti sa neodporúča predplatiť si inzerované služby Starlink“. Zároveň poukazuje na to, že „Starlink Internet Services“ nemá licenciu na poskytovanie satelitných internetových služieb v Indii, ktoré sú inzerované verejnosti.

Podobná reakcia prišla už dávnejšie z Ruska a otázne je, ako sa k poskytovaniu pripojenia cez satelit postaví Čína a ďalšie autoritárske režimy. Isté je, že v takej KĽDR by používateľ pripojenia Starlink so satelitnou (po novom už štvorcovou) anténou na fasáde nemal dlhú životnosť.

Pozrite si

OneWeb versus Starlink – trpaslík proti obrovi

Už za používanie mobilu s kartou juhokórejského operátora v blízkosti hraníc, kde presahuje pokrytie, je v krajine údajne trest smrti.

India je však demokratická krajina, takže je skôr pravdepodobné, že Starlink Internet Services absolvuje potrebné procedúry a licenciu na poskytovanie služieb od štátnych orgánov získa. V opačnom prípade by prišla možno o najlukratívnejší trh.

Zdroj