Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Stane sa Bielorusko kryptomenovou veľmocou?

Stane sa Bielorusko kryptomenovou veľmocou?
Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic
Michal Biznár
Stane sa Bielorusko kryptomenovou veľmocou?
Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic
Zdroj | REUTERS / Dado Ruvic

Tlačová agentúra Reuters priniesla exkluzívnu reportáž o bieloruskom podnikateľovi, ktorý naštartoval fintech sektor v tejto východoeurópskej krajine. Zameral sa na kryptomeny.

Podnikateľ Viktor Prokopenya sa v roku 2017 stretol s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, ktorý ho požiadal, aby navrhol regulácie na modernizáciu technologického sektoru krajiny. Prokopenya sa zameral práve na oblasť kryptomien.

Prešli dva roky a v Bielorusku môžete na kryptomenovej burze, ktorú vytvoril Prokopenya obchodovať s Bitcoinami a ostatné firmy zakladajú ďalšie platformy na predaj kryptomien.

Zdroj | Robinhood
Pozrite si

Koľko platíme za dáta v porovnaní so svetom a aký rýchly máme internet?

Veľké finančné centrá ako Londýn či New York ponúkajú tradičné metódy investícií v podobe búrz a bežných finančných služieb. To všetko chránené úradmi týchto vyspelých krajín. Takýto prístup má aj Európska únia. Potom existujú krajiny ako Belize či Seychely, ktoré sú vo finančných pravidlách veľmi pružné a ponúkajú ľahký prístup na trh za cenu nízkej ochrany. Preto sa volajú daňové raje.

Prax za posledné roky ukazuje, že existuje aj tretia cesta a práve tou idú krajiny, ktoré sa rozhodli dať šancu kryptomenám. Okrem Bieloruska sem patrí Bahrajn, Malta či Gibraltár. Tieto krajiny lákajú investorov práve na kryptomeny a ponúkajú bezpečnosť a istú mieru regulácií.

Práve takýto prístup umožňuje týmto menším krajinám získať časť zo svetových investícií. Problémom kryptomien je naďalej ich nestabilita a tiež riziká spojené s bezpečnosťou búrz voči hackerským útokom. Dôležité tiež je, aby krajina dokázala zabrániť praniu špinavých peňazí, na čo sa kryptomeny môžu použiť.

Zdroj | REUTERS/Marco Bello

Výhodou je, že bieloruský trh ponúka investičné možnosti pre celý ruský trh a pre bývalé sovietske republiky ako Kazachstan, Uzbekistan či Ukrajina.

Bielorusko pre firmy pripravilo špeciálne pravidlá, ktoré musia dodržiavať vrátane auditov a kontroly transakcií, ktoré musia dodržiavať medzinárodné štandardy proti praniu špinavých peňazí. Výhodou je, že pre firmy, ktoré sa v Bielorusku venujú predaju alebo ťaženiu kryptomien, sú k dispozícii úľavy na daniach.

Zdroj | Hacker Noon
Pozrite si

V Bielorusku môžete kúpiť akcie za Bitcoiny

Kryptomenová veľmoc je titul, ktorý by chcelo viacero krajín vrátane Estónska, Malty či spomínaného Bieloruska. Kto z nich vzíde ako víťaz je zatiaľ otázne. Každá z týchto krajín si však nenechá újsť príležitosť, ktorú kryptomeny a ošiaľ s nimi spojený predstavuje.

Trh s kryptomenami momentálne tvorí približne 1 miliardu dolárov, no podľa niektorých analytikov dosiahne hodnotu 1,4 miliardy dolárov v roku 2024.

Zdroj