Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Spoznajte s nami digitálne inovácie novej verzie aplikácie Tatra banka

Spoznajte s nami digitálne inovácie novej verzie aplikácie Tatra banka
TECHBOX
Spoznajte s nami digitálne inovácie novej verzie aplikácie Tatra banka

Banková aplikácia môže po novom pomáhať aj našej planéte. Ukážeme vám inovácie aplikácie Tatra banka v najnovšej verzii 3.9, ktorá vďaka konceptu #premodruplanetu prináša aj prehľad o vašej uhlíkovej stope.

Cez bankovú aplikáciu máte vaše financie pod kontrolou kdekoľvek sa nachádzate. S Účtom pre modrú planétu však môžete po novom spoznať a sledovať dokonca aj váš vplyv na životné prostredie. Koncept #premodruplanetu je komplexným prístupom k téme spoločenskej zodpovednosti. Ak spoznáte ako na životné prostredie vplývate, môžete aj vy priamo prispieť k lepšej budúcnosti. Ako to celé funguje?

Aplikácia Tatra banka, ktorá je mimochodom víťazom našej ankety NAY TECHBOX BANKOVÁ APLIKÁCIA roka 2021, prichádza s novinkami, ktoré vás potešia. Mnohé praktickosťou a iné zase jedinečným prístupom k udržateľnosti nášho každodenného života. Poďme sa pozrieť na inovácie, ktoré si môžete naplno užívať už od 12. mája 2022 v aplikácii Tatra banka verzie 3.9, ktorú si stiahnete pre váš smartfón s OS Android alebo iOS.

Uhlíková stopa je množstvo emisií skleníkových plynov uvoľňovaných do našej atmosféry, ktorá vzniká činnosťou človeka. Každý z nás svojimi aktivitami, vrátane našich nákupov, tvoríme uhlíkovú stopu. Tá je vyjadrená v ekvivalentoch CO2, čo je hmotnosť samotného oxidu uhličitého, ale aj ďalších skleníkových plynov, ako je metán, oxid dusný či ozón. Tie majú priamy vplyv na globálne otepľovanie a urýchľujú zmenu klímy. Každý z nás pritom môže našej planéte pomôcť, stačí znížiť našu uhlíkovú stopu. Akú však tvoríme? Ako sa to dozvieme?

Napríklad aj bežná platba debetnou kartou nás môže informovať o uhlíkovej stope, ktorú vytvára kupovaný tovar či služba. Odteraz však budete presne vedieť akú, totiž v aplikácii Tatra banka pri každej transakcii uvidíte aj jej uhlíkovú stopu. Technológia pritom zohľadňuje kategorizáciu obchodníkov, u ktorých nakupujete, a tak po novom dokážete spoznať uhlíkovú stopu, ktorú vytvára napríklad nákup oblečenia alebo potravín.

V aplikácii sa stačí pozrieť na detail transakcie. Zobrazovaná uhlíková stopa je odhadovanou hodnotou CO2 vášho nákupu, vychádza totiž z kategórie nákupu. Ak ste napríklad v reštaurácii zaplatili 36,24 €, vytvorená uhlíková stopa je odhadovaná na úrovni 42,87 kg CO2.

Zaujímavosťou je prirovnanie uhlíkovej stopy k reálnym scenárom z nášho života. Napríklad 42,87 kg CO2 sa rovná nabitiu telefónu až 4 763-krát. Funkcionalitu zobrazovania uhlíkovej stopy vám Tatra banka prináša v spolupráci so spoločnosťou Ecolytiq GmbH – lídrom v oblasti poskytovania udržateľných riešení. Najlepšie na tom je, že všetko sa deje v reálnom čase. Už ste zvedaví, akú uhlíkovú stopu vytvárajú vaše nákupy? Pozrite sa do aplikácie v detailoch platieb. Je len na vás, čo všetko urobíte pre to, aby bol svet čistejší. Dnes už v aplikácii nájdete aj tipy na zníženie uhlíkovej stopy, no čoskoro pribudne kompenzácia a celkový pohľad na vás.

Inovácií v aplikácii Tatra banka je viac. Napríklad si po novom môžete užívať výhody služby My Benefit #premodruplanetu aj s debetnými kartami k Účtom pre modrú planétu. Doteraz takúto výhodu mali len majitelia kreditných kariet. Nájdite si vášho obľúbeného predajcu, aktivujte si odmenu a pri nákupe sa vám na účet vráti časť vašej platby. Je to tak jednoduché, ako to znie. Nič nemusíte robiť naviac, len stačí sledovať ponuky My Benefit a vybrať si tie, ktoré vám vyhovujú.

Praktickou novinkou je, že odteraz už vidíte priamo v aplikácii, koľko za váš Účet pre modrú planétu platíte. Výška mesačného poplatku závisí od množstva produktov, ktoré k účtu využívate. Stačí, ak využívate 2 produkty a váš poplatok za účet bude len 3 eurá. Ak využívate 3 produky, za váš účet zaplatíte mesačne 0 eur. Priamo v aplikácii Tatra banka získate aj tipy, ako platiť za účet menej.

Veľmi praktickou inováciou je i možnosť požiadať o znovuvydanie platobnej karty priamo cez aplikáciu Tatra banka. Doteraz bolo možné vaše platobné karty len spravovať, zablokovať, no pre novú platobnú kartu bolo potrebné navštíviť pobočku banky. Teraz je to jednoduché, v menu si zvolíte Vydanie náhradnej karty a v priebehu pár sekúnd máte k dispozícii kartu, ktorou viete zaplatiť vďaka vášmu smartfónu. Výhodou je, že vydanie náhradnej karty je bezplatné a je vám k dispozícii prakticky okamžite, vždy keď to budete potrebovať.

A čo výpisy? Už sa vám stalo, že ste zabudli heslo pre otvorenie vášho výpisu k účtu, ktorý ste dostali cez e-mail? Nielen výpisy po novom, ale aj heslo k nim nájdete priamo vo vašej aplikácii. Mať všetko po ruke je obrovskou výhodou.

Aby ste to mali ešte jednoduchšie, zmenou prešiel aj známy chatbot Adam. Ten po novom už dokáže poradiť aj v oblasti výpisov k bežnému účtu alebo ku kreditnej karte a taktiež vám dokáže pomôcť v otázkach doplnkového dôchodkového sporenia.

Novinky v aplikácii Tatra banka opäť posúvajú aplikáciu na pomyselný vrchol. Detaily totiž rozhodujú a mať možnosť získať informácie aj o uhlíkovej stope, je už len čerešničkou na torte. Na nové inovácie v aplikácii Tatra banka sme sa opýtali aj Lukáša Mochňáka, vedúceho oddelenia mobilných aplikácií.

Lukáš, čo bolo cieľom ukázať uhlíkovú stopu priamo v aplikácii?

Cieľom bolo zvýšiť povedomie a trocha pripomenúť, že každým nákupom zanechávame uhlíkovú stopu. Naša planéta totiž nemá povolené prečerpanie a je dobré si to pri našich nákupoch uvedomovať.

Pribudne aj možnosť vidieť mesačnú uhlíkovú stopu, resp. čo s takýmito informáciami ďalej?

V úvodnej fáze našim klientom zobrazíme odhadovanú hodnotu uhlíkovej stopy nákupov zaplatených platobnou kartou vydanou k účtu. Okrem samotnej hodnoty klientom zobrazíme aj jej ekvivalent pre lepšiu predstavu, napríklad na kilometre prejazdené autom či zaujímavý tip pre podporu udržateľnosti.

Do budúcna pripravujeme aj možnosti aktívneho zapojenia klienta či už došpecifikovaním obsahu transakcie alebo možnosti kompenzácie vyprodukovanej uhlíkovej stopy. Tých alternatív by malo byť viac.

Bolo náročné implementovať funkciu vydanie náhradnej karty priamo do aplikácie?

Rozhodne nejde o jednoduchý proces. Z pohľadu banky išlo o celkom náročný projekt. Sme radi, že sa to podarilo. Pre klienta ide o jednoduchú formu, ako mať rýchlo k dispozícii náhradnú platobnú kartu. Výhodou je, že ide o bezplatnú službu a karta je použiteľná prakticky ihneď.

Ktoré z nových funkcionalít budú dostupné aj pre Lite verziu aplikácie Tatra banka?

V podstate všetky s výnimkou zobrazenia výpisu. Cieľom Lite verzie je mať k dispozícii len tie najpoužívanejšie funkcionality.