Spoločnosti volajú po bojkote Facebooku, založili hnutie #StopHateForProfit

ZDROJ | Anti-Defamation League

Spoločnosť Rakuten Viber oznámila prerušenie všetkých obchodných vzťahov s Facebookom. Pridáva sa tak k deviatim ďalším spoločnostiam a organizáciám, ktoré odsudzujú Facebook z podpory amerických nacionalistov a nepriame šírenie obsahu podporujúceho nenávisť voči utlačovaným menšinám.

Koalícia organizácií ADL, Color Of Change, Common Sense, Free Press, NAACP a Sleeping Giants vyzvala v rámci hnutia #StopHateForProfit spoločnosti k pozastaveniu inzercie na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Spoločnosť vyzývajú Facebook, aby začal aktívne bojovať proti rasizmu na všetkých svojich platformách.

K hnutiu sa už pripojili aj spoločnosti Mozilla, REI, Patagonia, The North Face, Ben & Jerry’s a najnovšie aj Rakuten Viber, ktorý okrem zastavenia inzercie zo svojej aplikácie odstráni Facebook SDK a službu GIPHY, ktorú Facebook nedávno odkúpil. (Zoznam bol doplnený o ďalšie spoločnosti na konci článku.)

ZDROJ | Anti-Defamation League

„Facebook naďalej ukazuje, že nerozumie svojej roli v dnešnom svete. Od zneužitia osobných dát, cez nedostatočnú bezpečnosť komunikácie, až po neschopnosť pristúpiť k potrebným krokom, ktoré by ochránili verejnosť od nenávistnej rétoriky, Facebook zašiel príliš ďaleko. Nie sme ten, kto rozhoduje o pravde, ale to, že Ľudia trpia kvôli šíreniu nebezpečného obsahu, je skutočnosť a spoločnosti k tomu musia zaujať jasné stanovisko.“ povedal o bojkote Djamel Agaoua, generálny riaditeľ spoločnosti Viber.

Pozrite siFacebook môže zmapovať celý svet aj bez satelitov, kupuje spoločnosť Mapillary

Facebook podľa koalície označil webovú stránku Breibart News Network za dôveryhodný zdroj informácií a webovú stránku The Daily Caller zaradil medzi webové stránky slúžiace na overovanie faktov aj napriek tomu, že sa tieto publikácie netaja spoluprácou s americkými nacionalistami.

Hnutie požaduje, aby Facebook poskytoval obetiam rasových, antisemitských a nenávistných útokov väčšiu podporu, nezarábal na šírení nepravdivého a škodlivého obsahu a používateľom poskytol väčšiu ochranu a podporu aj v súkromných skupinách, ktoré dnes nepodliehajú automatickému moderovaniu. Spoločnosti sa zapojením do hnutia zaviazali k pozastaveniu inzercie do konca júla. Ak však Facebook nesplní požadované body, v bojkote budú pravdepodobne pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.

Doplnenie: K hnutiu sa pridali ďalšie spoločnosti, konkrétne americký operátor Verizon, Unilever, Honda, Dashlane, The Coca-Cola Company, Arc’teryx, Eddie Bauer, Magnolia Pictures, Eileen Fisher, Upwork, Birchbox, Lululemon, Levi Strauss & Co. a Dockers.

ZdrojStopHateForPress,ADL

Komentáre k článku