Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Špičkové technologické centrum Volvo vznikne v blízkom Krakove

Špičkové technologické centrum Volvo vznikne v blízkom Krakove
Zdroj | Volvo
Igor Neštrák
Špičkové technologické centrum Volvo vznikne v blízkom Krakove
Zdroj | Volvo
Zdroj | Volvo

V poľskom Krakove v priebehu roka 2023 Volvo otvorí úplne nové centrum vývoja softvéru pre batériové elektromobily. Blízkosť Krakova má veľký význam v súvislosti s budúcim výrobným závodom v Košiciach.

Od oznámenia Volvo Cars stať sa do konca dekády výrobcom výlučne batériových elektromobilov urobila švédska automobilka výrazné pokroky v technológiách súvisiacich s vývojom elektromobilov. Po trinástich rokoch od akvizície spoločnosťou Geely Holding Group ide o najväčšiu zmenu v smerovaní automobilky.

Volvo Cars sa pripravuje na potenciálne náročný rok z dôvodu nedostatku dielov, pričom zostáva presvedčené, že jej rast predaja elektrických vozidiel bude pokračovať. V tomto roku má Volvu pomôcť model EX90, ktorý označuje za najbezpečnejšie vozidlo, aké kedy bolo touto automobilkou vyrobené.

Obsah pokračuje pod reklamou

Automobilka chce ísť príkladom pri presadzovaní elektrifikácie, a preto má v úmysle stať sa globálnym lídrom v oblasti novej technológie elektrických vozidiel, hlavne v oblasti softvéru. Veľká časť softvérovej technológie, ktorú uvidíme v budúcich elektromobiloch Volvo, bude pochádzať z Poľska.

Krakov sa stane novou Mekkou vývoja softvéru batériových elektromobilov značky Volvo. Toto nové centrum zdedí plnú zodpovednosť za vývoj kompletných kľúčových funkcií pre nové elektromobily, vrátane základnej bezpečnosti, vnímania, asistencie vodiča a schopností autonómnej jazdy.

Nová generácia elektromobilov Volvo budú počítače na kolesách, ktoré sa budú aktualizovať vzduchom pomocou nového softvéru. Krakov si Volvo vybralo po dlhom zvažovaní, pretože automobilka má v Poľsku zastúpenie už viac ako 30 rokov a toto mesto vníma ako vznikajúci technologický magnet s veľkým existujúcim telekomunikačným sektorom. 

Nové centrum bude otvorené do konca roka s približne 120 zamestnancami a do polovice desaťročia sa rozšíri na 500 až 600 zamestnancov len v Krakove. Technologické centrum v Krakove sa pripojí k súčasným centrám Volvo v Štokholme a Lunde vo Švédsku. 

Spoločnosť sa snaží prilákať špičkové talenty z celého sveta. Geografická blízkosť technologického centra v Krakove bude do budúcna veľkým prínosom pre novo vznikajúci výrobný závod Volvo v Košiciach, ktorý bude výlučne produkovať batériové elektromobily.

Zdroj