Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

SpaceX získa stámilióny dolárov na satelitný internet Starlink

SpaceX získa stámilióny dolárov na satelitný internet Starlink
Zdroj | Ars Technica
Juraj Procházka
SpaceX získa stámilióny dolárov na satelitný internet Starlink
Zdroj | Ars Technica
Zdroj | Ars Technica

Toto je príležitosť ako stvorená pre sieť Starlink od SpaceX, hoci je ešte len v skúšobnej prevádzke. V januári 2020 americká federálna komunikačná komisia (FCC) oznámila, že vytvára Fond vidieckych digitálnych príležitostí (Rural Digital Opportunity Fund, RDOF) na subvencovanie poskytovateľov internetových služieb, ktorí sú ochotní a schopní priniesť vysokorýchlostný internet na americký vidiek.

Pozrite si

Vesmírny internet Starlink od SpaceX bude stáť 99 dolárov mesačne, zatiaľ

Na začiatku chce FCC rozdeliliť 16 miliárd dolárov, splatných počas 10 rokov, na pomoc pri zriadení „širokopásmových sietí s gigabitovou rýchlosťou v nepokrytých vidieckych oblastiach“. V ďalšej etape by sa rozdelilo ďalších 4,4 miliardy dolárov, aby sa pokrytie ešte zlepšilo.

Zdroj | SpaceX

Elon Musk, ktorý je šéfom SpaceX a otcom myšlienky satelitnej internetovej megasiete Starlink, sa okamžite chytil príležitosti a sľúbil, že za správnu cenu môže nová satelitná sieť SpaceX poskytnúť prístup na internet s gigabitovou rýchlosťou s oneskorením iba 20 milisekúnd.

V kontexte súčasných parametrov Starlink ide o pomerne ambiciózne, ale technicky realizovateľné hodnoty. Aj keď FCC spočiatku váhala uveriť tvrdeniam SpaceX, nakoniec súhlasila s tým, že dovolí SpaceX zúčastniť sa súťaže. SpaceX tak získala z balíka 885,5 miliónov dolárov.

Zdroj | SpaceX

Za túto dotáciu SpaceX poskytne služby satelitného internetu 642 925 vidieckym domácnostiam a firmám v 35 štátoch USA v priebehu nasledujúcich 10 rokov. SpaceX bola jedinou spoločnosťou, ktorá uspela v súťaži s technológiou internetového pripojenia cez satelity.

Celkovo FCC rozdala 9,2 miliárd dolárov v kontraktoch pre 180 poskytovateľov internetových služieb v 49 z 50 štátov USA. Aljašku pokryje samostatný program FCC.

Najväčšiu dotáciu od FCC, 1,3 miliardy USD, získala telekomunikačná spoločnosť LTD Broadband. Firma má momentálne viac ako 1 800 základňových staníc na fixný bezdrôtový prístup (FWA) v Iowe, Minnesote, Nebraske, Južnej Dakote a Wisconsine, pokrývajúc viac ako 50 000 štvorcových míľ (129 500 km2) územia. LTD Broadband je 4. najväčší FWA operátor v USA.

Zdroj | Wikipedia

Na druhom mieste uspel Charter Communications s kontraktom na 1,2 miliardy dolárov a tretie skočilo Rural Electric Cooperative Consortium so sumou 1,1 miliardy dolárov. Hoci SpaceX získala „len“ necelých 900 miliónov USD, vďaka satelitnej sieti má šance vybudovať pokrytie s najširšou dostupnosťou zo všetkých konkurujúcich operátorov.

Už dnes ponúka v testovacej prevádzke pripojenie za 99 dolárov mesačne plus 499 dolárov za hardvér. Súčasné rýchlosti však nedosahujú gigabitovú hodnotu. V rámci testovacej prevádzky nazvanej „Better Than Nothing Beta“ („Lepšie ako nič Beta“) dosahuje downlink maximum zhruba 150 Mbit/s.

Zdroj | SpaceX

Zatiaľ však SpaceX vypustila „len“ 995 satelitov Starlink, z ktorých je funkčných 894. V cieľovej konštelácii má byť do roku 2027 až 11 927 družíc na rôznych obežných dráhach, čo prinesie nielen vyššie rýchlosti, ale aj zníženie latencie.

Pozrite si

SpaceX s misiou Starlink 10 opäť prepisuje rekordy

Je zrejmé, že aj FCC očakáva, že SpaceX rozšíri svoje podnikanie v sieti Starlink a v budúcnosti pokryje podstatne viac ako 640 000 domácností, viazaných na prvú dotáciu.

Hoci FCC plánuje v druhej fáze rozdeliť ďalších 11,2 miliardy dolárov, je isté, že SpaceX si zákazníkov nájde v digitálnych bielych miestach aj bez dotácií. A keďže s (geografickou) dostupnosťou služieb určite prekoná všetkých konkurentov, pozemným operátorom asi pribudnú nejaké vrásky.