SpaceX prepisuje históriu. Inspiration4 dopraví do vesmíru štyroch civilistov

ZDROJ | SpaceX

SpaceX má na konte tri pilotované lety s loďou Crew Dragon na ISS pre NASA , vrátane prvého, testovacieho. V najbližších dňoch (prvé štartové okno sa otvára už v stredu 15. septembra o 20:02 hod. EDT, čo je štvrtok 16.9. o 02:02 SELČ) by mala odštartovať súkromná turistická misia SpaceX s názvom Inspiration4. Tentoraz ide o let bez účasti NASA, pri ktorom mieria na obežnú dráhu štyria vesmírni turisti.

Pozrite siSpaceX pokorila ďalší míľnik – na ISS letia 4 astronauti!

V prípade komplikácií, alebo nepriaznivého počasia sa ďalšie štartovacie okno otvára vo štvrtok 16. septembra o 20:05 hod. EDT (17. 9. o 02:05 SELČ).

ZDROJ | Inspiration4

Koordinátori misie vybrali päťhodinové štartovacie okno na základe predpovedí počasia pre miesto štartu. Inspiration4 opustí Zem z historického štartovacieho komplexu 39A na Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride, odkiaľ štartovali aj misie Apollo a raketoplánov.

Crew Dragon

Najnovšia prognóza predpovedá 70% pravdepodobnosť priaznivých podmienok na štart v štartovom komplexe a pozdĺž koridoru výstupu a možných miest pristátia pri pobreží Floridy, kam sa má posádka bezpečne vrátiť a pristáť po trojdňovom pobyte na obežnej dráhe.

ZDROJ | SpaceX

Netflix pripravil o misii dokumentárny seriál Countdown: Inspiration4 Mission to Space o priebehu výcviku posádky a prípravách na štart. Posledný diel má byť k dispozícii až po skončení misie 30. septembra.

Inspiration4 je prvá úplne civilná misia na obežnú dráhu Zeme na svete. Výprave bude veliť dolárový miliardár Jared Isaacman, 38-ročný zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Shift4 Payments, ktorý je okrem toho pilot a dobrodruh. Isaacman celý výlet do kozmu aj financuje. Na palube lode však nebude žiadny profesionálny astronaut.

ZDROJ | SpaceX

Ďalšími troma členmi posádky budú:

Dr. Sian Proctor(ová), 51 ročná vysokoškolská profesorka na South Mountain Community College. Trikrát sa neúspešne pokúšala dostať do tímu astronautov NASA a nakoniec sa do vesmíru dostane po inej línii. Poučenie? Nikdy sa nevzdávajte!

Posádka Inspiration4. Zľava: Christopher Sembroski , Dr. Sian Proctor,  Jared Isaacman a Hayley Arceneaux.ZDROJ | SpaceX

Ďalšou ženou na palube bude mladá zdravotná sestra, 29 ročná Hayley Arceneaux(ová) z nemocnice St. Jude Children’s Research Hospital v pozícii palubného lekára. Tá by mala byť zároveň najmladším Američanom na obežnej dráhe.

Mimochodom cieľom projektu Inspiration4 je získať pre túto nemocnicu sumu 200 miliónov dolárov od darcov. Polovicu tejto sumy už venoval samotný Jared Isaacman.

Posádka sa prstom podpísala na booster Falconu 9, ktorý ju vynesie do vesmíru.

Štvrtým členom posádky je 41 ročný Christopher Sembroski pracujúci v spoločnosti Lockheed Martin. K miestenke v kozmickej lodi sa dostal čistou hrou náhod, keď mu miesto venoval spolužiak z univerzity, ktorý bol pôvodne ako jeden z darcov pre uvedenú nemocnicu vylosovaný. Keďže Sembroski predtým tiež venoval St. Jude Children’s Research Hospital 50 dolárov, Isaacman s výmenou súhlasil.

ZDROJ | SpaceX

Posádka aktuálne absolvuje posledné prípravy pred očakávaným štartom a pripravuje sa aj nosná raketa Falcon 9, ktorá loď Crew Dragon vynesie.

Pozrite siVesmírna turistika – atrakcia s neblahými následkami

Na tejto misii bude použitý prvý stupeň (booster) Falcon 9 číslo B1062.3, ktorý už má za sebou dva štarty s družicami GPS a toto bude jeho tretí. Bude to prvýkrát, čo ľudská posádka poletí na rakete, ktorá už letela dvakrát. Booster má po štarte pristáť na plávajúcej plošine Just Read the Instructions v Atlantiku. Ak všetko dopadne dobre, v budúcnosti poletí znova.

ZDROJ | Kosmonautix

Ani kozmická loď Crew Dragon pre Inspiration4 nebude „funglovka“. Loď s označením C207.2 Resilience poletí na obežnú dráhu už druhýkrát (premiéru mala v misii Crew-1), no pre účely tejto misie bola doplnená o špeciálnu trojvrstvovú akrylátovú vyhliadkovú kopulu, aby vesmírni turisti mohli optimálne pozorovať Zem, aj okolitý vesmír. Umiestnená je namiesto dokovacieho portu, ktorý nebude potrebný, pretože loď nezakotví na ISS. Poletí však vyššie – apogeum bude vo výške 575 km, kým ISS lieta okolo 400 km nad Zemou.

Vyhliadková kopula špeciálne pridaná pre misiu Inspiration4.ZDROJ | SpaceX

Posádka absolvovala od marca 2021 zhruba šesťmesačný intenzívny astronautický výcvik, takže, hoci ide o civilistov, po absolvovaní výpravy už nebudú vesmírnymi nováčikmi.

Hoci Crew Dragon poletí v automatickom režime, Jared Isaacman a Sian Proctor absolvovali navyše aj pilotný výcvik lode. Ak by došlo k zlyhaniu autopilota, musia byť schopní Dragon riadiť aj manuálne.

Pozrite siOrion Span chce vesmírny hotel už o dva roky

Počas troch dní na orbite uskutočnia „turisti“ aj množstvo vedeckých a lekárskych experimentov a následne pristanú na morskej hladine blízko pobrežia Floridy. Tam ich vyloví buď záchranná loď GO Navigator, alebo GO Searcher. Vybrané sú totiž dve alternatívne lokality pristátia – v Atlantiku, alebo v Mexickom zálive, aby  bola zaistená variabilita pre prípad nepriaznivého počasia v jednej z nich.

Štart a priebeh misie Inspiration4 môžete sledovať napríklad na YouTube na kanáli SpaceX. Prenos bude spustený 4 hodiny pred štartom.

ZdrojInspiration 4,Elonx

Komentáre k článku