Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

SpaceX pokorila ďalší míľnik - na ISS letia 4 astronauti!

SpaceX pokorila ďalší míľnik - na ISS letia 4 astronauti!
Zdroj | NASA/SpaceX
Števo Porubský
SpaceX pokorila ďalší míľnik - na ISS letia 4 astronauti!
Zdroj | NASA/SpaceX
Zdroj | NASA/SpaceX

Americkú vesmírnu spoločnosť SpaceX asi netreba nikomu bližšie predstavovať. Pred pár mesiacmi však získala pre našinca nenápadný, no pre vesmírny svet veľmi podstatný kontrakt. Ako prvá súkromná spoločnosť na svete môže dopravovať na ISS astronautov pre NASA. Navyše pre NASA je to prvý let z USA s posádkou od ukončenia letov raketoplánmi.

SpaceX tak získala jednu z ďalších lukratívnych zmlúv, ktoré jej určite stáli za roky vývoja a viacerých neúspechov. Elon Musk, CEO spoločnosti, môže byť na svojich zamestnancov právom hrdý. SpaceX dnes nadránom nášho času dokázala, že za svojim menom a raketami si stojí. V module Crew Dragon na nosnej rakete Falcon 9 úspešne odštartovali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS prví 4 astronauti.

Misia Crew-1 ešte nie je dokončená. Astronauti Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walkerová (všetri traja z NASA) a japonský astronaut Sóiči Noguči z JAXA síce úspešne odštartovali z plošiny 39A o 1:27 hod. nášho času z Kenedyho vesmírneho centra na Floride, ale na ISS budú až o 27 hodín, teda zajtra ráno. Prvý stupeň rakety Falcon 9 ale už úspešne pristál na plošine v Atlantiku.

Zdroj | NASA/SpaceX

Doteraz SpaceX so svojimi viacnásobne použiteľnými raketami vozila (vozí a aj bude voziť) iba „tovar“ – satelity, príp. zásoby pre ISS, či dokonca starý Tesla Roadster. Od teraz sa ale do zoznamu pripíšu aj ľudia. A to hlavne lacnejšie a bezpečnejšie ako akákoľvek iná raketa na Zemi. SpaceX Crewdragon je najnovší modul určený pre ľudskú posádku s moderným ovládaním čo je možné vidieť aj na záberoch zo štartu.

SpaceX si však celý proces nacvičila nie len virtuálne, ale aj prakticky počas májového úspešného testu, kedy na ISS leteli dvaja testovací piloti v misii Demo-2. Aj vďaka tomu SpaceX získala kontrakt.

Pozrite si

Let súkromnej lode Crew Dragon bude míľnikom kozmonautiky

Zdroj | NASA/SpaceX

Astronauti Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walkerová a Sóiči Noguči budú na ISS do júna budúceho roka.

 

 

4,5-hodinový záznam zo štartu si môžete pozrieť vo videu od NASA:

Zdroj