Reklama
Advertisement
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Posádka misie Crew-3 konečne štartuje! Vieme kedy

Posádka misie Crew-3 konečne štartuje! Vieme kedy
Zdroj | NASA
Michal Sobek
Posádka misie Crew-3 konečne štartuje! Vieme kedy
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Vesmírna spoločnosť miliardára Elona Muska, SpaceX, dnes ráno konečne po niekoľkých odložených štartoch pošle štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Misia Crew-3 bude cestovať na kozmickej lodi Crew Dragon.

Pozrite si

SpaceX raketovo rastie – zdvojnásobí flotilu kozmických lodí Dragon

Raketoplán ponesie astronautov NASA Thomasa Marshburna, Raja Chariho a Kaylu Barron, ako aj astronauta Európskej vesmírnej agentúry Matthiasa Maurera. Traja z nich budú do vesmíru letieť po prvýkrát.

Pre Thomasa Marshburna to bude už jeho tretí let a každý z nich absolvoval na inom raketopláne. Jeho prvý let bol raketoplánom a druhý let ruskou kozmickou loďou Sojuz.

Misia Crew-3 je tretím letom spoločnosti SpaceX s posádkou pre agentúru NASA. Astronauti strávia na obežnej dráhe menej ako jeden deň, kým sa dostanú k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Crew Dragon je navrhnutý tak, aby sa autonómne pripojil k ISS.

Zdroj | NASA

Pokiaľ ide o astronautov Crew-3, budú na palube ISS šesť mesiacov, pričom návrat je naplánovaný niekedy na jar budúceho roka.

Štart sa uskutoční z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Pôvodne bol naplánovaný na 31. októbra, ale kvôli poveternostným podmienkam sa jeho štart presunul na 3. novembra. Aj ten bol kvôli zdravotným problémom jedného z astronautov odložený.

Posádka Crew Dragon mala odletieť 7. novembra ráno nášho času. Aj tento štart sa odložil. Zdá sa, že už je všetko v poriadku a odletu misie by sme sa mali dočkať už o 6 hodín, konkrétne 11. novembra o 3:03 nášho času. Online prenos zo štartu môžete sledovať na platforme YouTube alebo na oficiálnom webe NASA.

Pozrite si

SpaceX prepisuje históriu. Inspiration4 dopraví do vesmíru štyroch civilistov

V rámci zmluvy s NASA plánuje SpaceX vykonať pre agentúru až šesť letov s posádkou, pričom dva lety sú predbežne naplánované na rok 2022.

Zdroj