Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

SpaceX má pre satelitný internet silného partnera – Google

SpaceX má pre satelitný internet silného partnera  – Google
Juraj Procházka
SpaceX má pre satelitný internet silného partnera  – Google

Rivalita medzi súkromnými spoločnosťami SpaceX a Virgin Galactic pri najväčšom telekomunikačnom projekte na obežnej dráhe dostáva nový rozmer. Hoci Virgin Galactic charizmatického miliardára Richarda Bransona získal za strategického partnera americký Qualcomm a s „prebehlíkom“ z O3b Networks Gregom Wylerom plánujú pod hlavičkou projektu OneWeb vytvoriť sieť 600-700 malých LEO satelitov, zdá sa, že ťahajú za kratší koniec.

spacex-falcon9-elon

Šéf SpaceX Elon Musk pred dvojstupňovou nosnou raketou Falcon 9.

Dôvodom nie je len technické zázemie, kde SpaceX jednoznačne vedie. Virgin Galactic totiž nemá vlastné rakety, ktoré by dokázali vyniesť náklad aj na nízku obežnú dráhu. Naproti tomu SpaceX disponuje nosičmi Falcon 9, s ktorými už od roku 2012 vynáša na obežnú dráhu komerčné družice a iné náklady, vrátane nákladných lodí Dragon. Momentálne je na ISS piata misia lode Dragon.

Neprehliadnite: Satelitný internet SpaceX pokryje Zem aj Mars

O zámeroch ohľadom vybudovania satelitného internetu pre tri miliardy ľudí, ktorí dnes žijú v riedko osídlených oblastiach, alebo v chudobných krajinách s nedostatočnou infraštruktúrou, sme písali pred niekoľkými dňami aj na našom portáli. Už vtedy médiá špekulovali, že by vesmírny projekt SpaceX mohol  finančnou injekciou 1 miliardy dolárov podporiť aj Google.

spacex-dragon

Nákladná vesmírna loď SpaceX Dragon na robotickom ramene stanice ISS.

Dnes je tento zámer skutočnosťou. Spoločnosti Google a Fidelity sa stali investormi v SpaceX a za miliardu USD získali takmer desaťpercentný podiel spoločnosti.

Pozrite si: Google mieri do vesmíru. Chce šíriť internet

Volanie po spojení úsilia pri budovaní satelitného megaprojektu, ktoré sme spomenuli v komentári na záver predchádzajúceho článku, sa zrejme naplní skôr, než sme dúfali. Akurát, že sa tak nedeje podľa scenára, ktorý by si možno predstavoval Richard Branson a Greg Wyler.

Pozrite si: Facebook ako operátor? Dosť pravdepodobné!

Ale ktovie, ako to nakoniec dopadne? Projekt, ktorý má odhadované náklady 10 miliárd dolárov možno pritiahne aj ďalších investorov a nie je vylúčené, že OneWeb a Google spolu so SpaceX vytvoria jedinú globálnu satelitnú sieť. Facebook, ktorý tiež uvažuje o kombinovanom pokrytí celej planéty bezdrôtovým pripojením, sa možno tiež pridá na stranu silných hráčov. V každom prípade realizáciu tohto globálneho satelitného internetu nemáme podľa Muska očakávať pred rokom 2020.

Foto: SpaceX