Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

SpaceX chce Starlink sprístupniť aj pre lode, kamióny či lietadlá

SpaceX chce Starlink sprístupniť aj pre lode, kamióny či lietadlá
Zdroj | SpaceX
Števo Porubský
SpaceX chce Starlink sprístupniť aj pre lode, kamióny či lietadlá
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Spoločnosť SpaceX požiadala americkú komisiu FCC (Federal Communications Commission) o udelenie povolenia pre možnosť spojenia veľkých pohybujúcich sa telies po zemi s ich internetom Starlink, informuje CNBC.

Zdroj | SpaceX

SpaceX chce totiž v najbližšom čase spustiť svoj satelitný internet Starlink aj pre lode, kamióny, lietadlá a iné pohybujúce sa objekty po Zemi, ktoré by mohli byť on-line. To je vlastne aj jeden z cieľov SpaceX.

Pozrite si

Objednali sme si satelitný internet Starlink od SpaceX. Ako to funguje?

Hoci Starlink má v podmienkach klauzulu, podľa ktorej nie je možné so Starlinkom sa premiestňovať mimo zvolenej adresy, resp. územia, SpaceX buduje Starlink aj pre globálnu dopravu. Bez satelitu je totiž prakticky nemožné, aby zaoceánska loď v strede Atlantiku bola pripojená k internetu.

Zdroj | SpaceX

SpaceX to chce zmeniť, hoci zatiaľ neprezradilo akým spôsobom. Jasné je iba to, že Starlink (zatiaľ) nebude dostupný pre bežné automobily, ale len pre kamióny, príp. karavany apod. Samotný Elon Musk sa na Twittri vyjadril, že zariadenie pre prijímané internetu Starlink je pre osobné automobily príliš veľké. Takže (zatiaľ) nebude ani v elektromobiloch Tesla.

Satelit, tanier, sám o sebe veľký nie je, no pre pohybujúce sa objekty nebude SpaceX dodávať klasický tanier ako pre domácnosti. Kamión či lietadlo si nemôže vysunúť tanier len tak, nad kapotu či von z kabíny. Podľa toho, čo SpaceX vyplnilo v žiadosti pre FCC je ale jasné, že zariadenie na prijímanie satelitného signálu je síce elektronicky identické so zariadením, ktoré používajú domácnosti, ale nie je identické tvarovo.

Ďalej však dodáva, že obsahuje úchyty, pomocou ktorých ho bude možné ukotviť vo vozidlách, lodiach a lietadlách. Na inštalovanie bude potrebný špecializovaný technik. Predpokladať môžme akúsi pomerne veľkú „krabicu“, v ktorej bude všetko – satelitný prijímač, ale aj modem a príp. aj Wi-Fi router.

Zdroj | SpaceX
Pozrite si

Satelity Starlink – keď priveľa svetla škodí

SpaceX má aktuálne na obežnej dráhe Zeme viac ako 1 000 satelitov (v pláne je okolo 12 000 satelitov), pričom vraj vyše 10 000 ľudí Starlink už využíva v beta verzii, kde je dostupný signál. Kým doteraz bola rýchlosť satelitného internetu okolo 70-130 Mbit/s, najnovšie správy hovoria o tom, že rýchlosť výrazne narástla.

Na Redite sa objavili screenshoty z testov rýchlosti internetu Starlink od SpaceX. Tie dosahujú 300-400 Mbit/s pre download a vyše 40 Mbit/s pre upload, pričom aj ping je na tom veľmi dobre, len 28 ms.

Things are picking up around Nelson, BC! 392mbps today – my Telus smarthub was getting 2 to 3mbps lmfao from Starlink

Zdroj