Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

SpaceX chce dostať internet Starlink do vidieckych školských autobusov v USA

SpaceX chce dostať internet Starlink do vidieckych školských autobusov v USA
Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
SpaceX chce dostať internet Starlink do vidieckych školských autobusov v USA
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Nomádske a mobilné pripojenie a pokrytie riedko osídlených oblastí, to sú sféry, kde môžu bezdrôtové technológie úspešne konkurovať sieťam fixných telekomunikačných operátorov, a to aj tým optickým.
Hlavne preto, že tam väčšinou žiadne nie sú.

Satelitný prístup na internet Starlink sa už rozšíril na lode a kamióny a teraz môže sprevádzať deti na cestách do školy a domov. SpaceX ohlásila FCC pilotný projekt, v rámci ktorého testuje pripojenie Starlink na palube školských autobusov na americkom vidieku.

Vidiecke oblasti všade na svete, a mimo zastavaného územia zvlášť, majú u telekomunikačných operátorov nízku prioritu v budovaní pokrytia, kvôli vysokým nákladom a nízkej rentabilite.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

SpaceX chce Starlink sprístupniť aj pre lode, kamióny či lietadlá

Projekt SpaceX by udržal študentov pripojených počas dlhých jázd (viac ako hodinu v pilotnom režime), čím by sa zabezpečilo, že budú môcť včas dokončiť domáce úlohy súvisiace s internetom, aj keď je širokopásmové pripojenie pomalé, alebo nemajú doma žiadne.

Zdroj | Lion Electric Company

SpaceX zároveň podporila májový návrh predsedníčky FCC Jessicy Rosenworcel na zavedenie Wi-Fi do školských autobusov a uviedla, že podporuje úsilie regulátora financovať prístup na internet v školách a knižniciach prostredníctvom programu E-Rate. Neprekvapuje, že SpaceX má pocit, že má najlepšie riešenie vďaka rozsiahlej konštelácii satelitov, prenosným anténam a rýchlej obsluhe pre „najvzdialenejšie“ oblasti.

Byrokratické štruktúry sú však tvrdým orieškom asi všade vo svete, USA nevynímajúc. Stačí si spomenúť na obštrukcie a naťahovanie povolenia pre orbitálne lety Super Heavy s kozmickou loďou Starship z texaskej Star Base v Boca Chica. Federálny letecký úrad (FAA) celé mesiace „pracoval“ na vydaní povolenia, čím výrazne zabrzdil vývoj rakety, ktorá môže potenciálne dopraviť ľudí nielen na Mesiac, ale aj na Mars.

Zdroj | Midwest Transit Equipment

Aj v tomto prípade neexistuje záruka, že FCC prijme SpaceX a bude financovať autobusovú službu Starlink. Komisia FCC už zamietla žiadosť SpaceX o pomoc vo výške 885,5 milióna dolárov prostredníctvom fondu Rural Digital Opportunity Fund na pokrytie vidieckych oblastí USA internetom.  Firma odmietnutie označila za „hrubo nespravodlivé“ a nepodložené dôkazmi.

Pozrite si

Starlink ako jediná satelitná konštelácia spĺňa nároky armády

Satelitná internetová služba Starlink pritom určite ponúka konzistentnejšie vidiecke pokrytie ako mobilné dáta a konkurenti Starlink, ako OneWeb, alebo Project Kuiper od Amazonu. Zvlášť, keď žiadna satelitná konštelácia Jeffa Bezosa zatiaľ reálne neexistuje.

Zdroj