Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

SpaceX a T-Mobile sa spájajú a prinesú priame satelitné pripojenie aj pre Teslu

SpaceX a T-Mobile sa spájajú a prinesú priame satelitné pripojenie aj pre Teslu
Michal Sobek
SpaceX a T-Mobile sa spájajú a prinesú priame satelitné pripojenie aj pre Teslu

Elon Musk oznámil, že druhá generácia internetových satelitov Starlink od SpaceX zahŕňa mobilné antény pre spojenie so smartfónmi od operátora T-Mobile a potenciálne aj s inými operátormi. Zatiaľ len v USA.

Týmto najnovším krokom sa T-Mobile snaží úplne eliminovať mobilné mŕtve zóny integráciou ich existujúceho spektra PCS v strednom pásme do satelitov Starlink druhej generácie, ktoré budú spustené už budúci rok.

To umožní telefónom pripojiť sa priamo k satelitom bez špeciálnych krokov. Posielať sa budú dať SMS aj MMS správy a preniesť malé množstvo dát kdekoľvek na svete. T-Mobile tiež oznámil, že túto službu plánuje zaradiť do svojich štandardných programov bez dodatočných poplatkov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na pripojenie k takýmto malým anténam na zemi sú potrebné veľké a výkonné antény vo vesmíre. To príde so satelitmi druhej generácie Starlink. Tieto nové antény pre spektrum T-Mobile budú dopĺňať antény a laserové spojenia umožnia vysokorýchlostnú komunikáciu medzi satelitmi. Toto sa ešte nejaký čas neuvedie do prevádzky, pričom najskoršie pripojenie sa očakáva koncom roka 2023.

Zaujímavejšou správou je to, že na sociálnej sieti Twitter Musk odpovedal aj na tweet týkajúci sa toho, či toto spojenie dostanú aj elektromobily spoločnosti Tesla, ktoré sa v súčasnosti pripájajú k LTE sieti operátora AT&T s tým, že Musk odpovedal kladne.

Vlastníci tak môžu očakávať, že budú mať prístup k internetu, aj keď budú niekde mimo dosahu veží pozemných mobilných operátorov. Musk ešte povedal, že pokrytie satelitu a mobilnej siete Starlink bude schopné poskytnúť rýchlosť 2 až 4 Mbps. To pravdepodobne nebude stačiť na niektoré prémiové funkcie, ako je živé vysielanie videa z kamier Tesly.

Tesly zakúpené pred koncom júna 2018 zahŕňajú prémiovú konektivitu bez príplatku, zatiaľ čo autá zakúpené pred 20. júlom 2022 všetky obsahujú aspoň štandardný balík konektivity s mapami a navigáciou do auta. Tieto pripojenia sú dostupné po celú dobu životnosti vozidla. Pridanie predplatného Premium Connectivity stojí 9,99 dolárov mesačne alebo 99 dolárov ročne.

Zdroj