SpaceVR bude vysielať virtuálnu realitu z vesmíru

ZDROJ | SpaceVR

Zážitok beztiaže, alebo mikrogravitácie je len jeden z nezabudnuteľných aspektov pri letoch do vesmíru. Tým druhým sú fascinujúce pohľady na modrú planétu, Mesiac, Slnko a hviezdy  z kozmickej perspektívy.

Pozrite siKamera 360fly natáča v Ultra HD rozlíšení, onedlho bude na Slovensku

Potulky vesmírom z pohodlia domova

Takýto zážitok hodlá pre širokú verejnosť zaistiť spoločnosť SpaceVR prostredníctvom virtuálnej reality snímanej on-line 360-stupňovou videokamerou so 4K rozlíšením.

Umiestnená má byť v družici priamo na obežnej dráhe Zeme. Pôjde o komerčný projekt, ale predstavu o cenách za virtuálne vesmírne výlety SpaceVR zatiaľ nezverejnila.

SpaceVR-Overview1
ZDROJ | SpaceVR

Startup SpaceVR vyzbieral na projekt prvej satelitnej kamery Overview 1čiastku 1,25 milióna USD. Kapitál má byť použitý na urýchlenie vývoja palubného softvéru, vývoj kanálov na distribúciu obsahu (videa) a celosvetovú sieť pozemných prijímacích staníc. Pôjde o prvú satelitnú kameru pre virtuálnu realitu.

Projekt už dostáva reálne črty, keďže SpaceVR už uzavrela kontrakt so spoločnosťou NanoRacks LLC. Tá poskytuje komerčný hardvér a služby na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) pre celý rad partnerov, vrátane NASA, ESA, nemeckej kozmickej agentúry DLR , japonskej JAXA a ďalších.

Pozrite si360fly 4K – obrovský skok v kvalite videa

Overview 1 bude dopravená na ISS na palube nákladnej lode SpaceX Dragon  v rámci misie CRS-12, ktorá je plánovaná na 8.4.2017. Družica bude potom vypustená na nízku obežnú dráhu pomocou systému NanoRacks Cubes Deployer (NRCSD).

Pribudnú aj ďalšie planéty?

NanoRacks, ktorý je aj investorom v SpaceVR, bol poradcom a partnerom spoločnosti od jej vzniku v roku 2015. Ambície SpaceVR však nekončia pri snímaní virtuálnej reality z obežnej dráhy Zeme.

Neskôr chce umiestniť komerčné kamery v rôznych častiach slnečnej sústavy, vrátane obežnej dráhy, alebo povrchu Marsu.

SpaceVR-DSN-logo
ZDROJ | NASA

V tomto prípade však visia otázniky nad technickým zabezpečením podobných projektov. Dnes by totiž prenos niekoľkých UltraHD videokanálov napríklad z Marsu podstatnou mierou zaťažil Deep Space Network (DSN).

To je sieť „vesmírneho internetu“, ktorú NASA využíva na komunikáciu s medziplanetárnymi sondami, aj s niektorými družicami na obežnej dráhe Zeme.

Nádejou je ale technologický upgrade DSN, ktorý chce NASA realizovať. Pomocou laserových lúčov by bolo možné zrýchliť dátový prenos z Mesiaca, alebo z Marsu až na 0,6-1 Gbit/s.

Tam by sa už nejaké videostreamy asi zmestili, len či NASA, ako kozmický operátor bude poskytovať dátový flatrate…

ZdrojSpaceVR

Komentáre k článku