Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sony Xperia XA2 - dostupná elegancia s kvalitným fotoaparátom

Sony Xperia XA2 - dostupná elegancia s kvalitným fotoaparátom
Stanislav Vinc
Sony Xperia XA2 - dostupná elegancia s kvalitným fotoaparátom
85%
Sony Xperia XA2 prichádza ako nástupca vydareného modelu XA1, ktorý vo svojej cenovej hladine rozhodne patril medzi to najlepšie, čo ste v pomere ceny a výbavy mohli získať. Čo sa ale za ten rok zmenilo a stačia zmeny a novinky, ktoré XA2 prináša na to, aby si Sony obhájilo minuloročnú chválu?

Výhody

  • elegantný dizajn
  • 4K UHD fotoaparát
  • výdrž batérie

Nevýhody

  • kvalita fotografií v tmavých scénach
  • bloatware
  • pomalšie reakcie fotoaparátu

Sony Xperia XA2 je oproti minulej generácii o pár milimetrov väčšia, no najviditeľnejšia zmena nastala pri novom 5,2-palcovom displej s rozlíšením Full HD. Ide o štandardný IPS panel, ktorý výraznejšie neohúri, no patrí medzi tie kvalitnejšie a v podstate sa mu nedá nič vytknúť.

Zväčšenie uhlopriečky o 0,2 palca nespôsobilo, že by sa telefón zle držal v ruke, práve naopak. Displej je po stranách zaoblený a toto zaoblenie pokračuje okolo celého telefónu, vďaka čomu sa v ruke drží naozaj dobre. Telo patrí medzi tie mohutnejšie, no celkové tvarovanie konštrukcie zabezpečuje, že napriek hrúbke 9,7 mm a váhe 171 gramov vám telefón perfektne padne do ruky.

Zmeny nastali aj na zadnej strane, kde sa konečne nachádza snímač odtlačkov prstov. Umiestnený je na správnom mieste, takže ho pri uchopení telefónu podvedome nájdete a telefón tak rýchlo odomknete. Snímač nepatrí medzi tie najrýchlejšie na trhu, no aj tak s ním telefón odomknete oveľa rýchlejšie, ako keby ste mali vyťukávať klasické číselné heslo.

Ak sa pozrieme na hrany telefónu, tak na ľavej strane nájdeme slot na SIM kartu a microSD kartu, ktorý dokážete vybrať aj bez použitia spinky. Rozšírenie pamäte nie je až tak nevyhnutné, keďže už v základe máte k dispozícii internú pamäť s kapacitou 32 GB.

Z tejto pamäte si systém odhryzne zhruba 12 GB. Škoda len, že sa telefón pri každom otvorení tohto slotu reštartuje. To je ale iba drobnosť, ktorá vám môže a nemusí prekážať podľa toho, ako často potrebujete prehadzovať SIM kartu či microSD kartu.

Na opačnej strane nájdeme tlačidlá na ovládanie hlasitosti, tlačidlo napájania a špeciálne tlačidlo, ktoré slúži ako spúšť fotoaparátu. Teší ma, že Sony toto tlačidlo ešte stále na telefóny umiestňuje a bol by som rád, ak by v tomto Sony bolo inšpiráciou aj pre ostatných výrobcov.

Chválim tiež prítomnosť 3,5-mm jacku, ktorý je dnes čoraz vzácnejší. V našom testovacom balení slúchadlá chýbali, takže sme nemali možnosť ich otestovať. Na spodnej strane nájdeme USB-C port s podporou rýchleho adaptívneho nabíjania a dosť hlasný reproduktor.

Na pomery cenovej triedy je tento reproduktor slušne vyvážený a ani pri vyššej hlasitosti výrazne neskresľuje detaily. Tak, ako pri každom smartfóne s podobnou konštrukciou, si aj v tomto prípade budete reproduktor pri hraní hier či sledovaní videa nechtiac zakrývať. To sa dá odpustiť pri smartfónoch, pri ktorých celú prednú stranu zaberá displej. Tu by som však ocenil, ak by Sony reproduktor umiestnilo do spodnej hrany pod displej, kde je v tomto prípade (minimálne navonok) nevyužitý priestor.

Esom v rukáve modelu XA2 sú fotoaparáty, teda najmä ten na zadnej strane, kde je umiestnený 1/2,3-palcový senzor Exmor RS s rozlíšením 23 Mpx a clonou f/2,0, ktorý zvláda nahrávať video v 4K UHD rozlíšení. Bol som voči týmto parametrom skeptický, no krátka ukážka nižšie je dôkazom, že to neboli iba prázdne marketingové sľuby.

Pri dobrom svetle sa z toho fotoaparátu dajú vykúzliť naozaj skvelé zábery, čo sa v tejto triede smartfónov nestáva tak často. Škoda len, že video v 4K môžete nahrávať až po tom, čo spustíte špeciálny režim 4K video.

Ako môžete vidieť vo videu, fotoaparát si dobre poradil aj so svetelným prechodom, kedy sa pri niektorých fotoaparátoch vyskytuje trhavá zmena osvetlenia scény. Video v 4K UHD je natáčané pri 30 snímkach za sekundu. V štandardnom režime môžete natáčať Full HD video pri 60 snímkach za sekundu, respektíve spomalené video pri 120 snímkach za sekundu.

Samozrejme nie je všetko ružové a fotoaparát v tmavších podmienkach trochu stráca dych. Nejde o žiadnu katastrofu a večerné fotky sú celkom použiteľné, no jasne na nich môžete vidieť stratu detailov a šum.

Predný fotoaparát samozrejme neponúka až tak vysoké rozlíšenie, no na bežné selfie fotky určite postačí. Navyše poteší možnosť zachytenia až 120-stupňového uhlu.

Takéto širokouhlé fotografie určite využijete najmä pri skupinových fotografiách. Rozdiel medzi klasickým a 120-stupňovým záberom môžete vidieť na fotografiách nižšie.

Okrem 4K módu fotoaparát ponúka aj ďalšie režimy, ako AR efekty, Sound Photo, Timeshift burst alebo Kreatívny efekt. Stále sú to ale režimy, do ktorých sa musíte preklikať, čo vás od ich častého používania určite odradí. Zamrzia tiež pomalšie reakcie fotoaparátu, čo sa prejavuje nie len pri prepínaní režimov, ale aj pri samotnom fotení.

Srdcom telefónu je procesor Qualcomm Snapdragon 630 s grafickým čipom Adreno 508. Nejde o žiadnych trhačov asfaltu, no na väčšinu úkonov tejto hardvér v podstate stačí. Operačná pamäť o veľkosti 3 GB taktiež nie je prekážkou a operačný systém Android 8.0 Oreo s ňou rozumne pracuje.

V benchmarku AnTuTu získala Xperia XA2 88 812 bodov a v benchmarku 3DMark Sling Shot 1 369 bodov. Na väčšinu nenáročných hier tento grafický výkon stačí, no o pár rokov už nemusí, tak si treba zvážiť, na ako dlho si nový telefón kupujete a či sú pre vás mobilné hry dôležité.

V systéme trochu prekážajú predinštalované aplikácie, z ktorých väčšina nie je veľmi k úžitku. Väčšinu z nich však môžete jednoducho odinštalovať, no neplatí to napríklad pri antivírusovej aplikácii od AVG. Tú môžete iba zakázať, čo po chvíli rozhodne urobíte, pretože inak vás bude otravovať upozorneniami.

Celkovo je však systém plynulý a dobre optimalizovaný. Záseky sa objavia, iba ak telefónu nedáte vydýchnuť pri rýchlom prepínaní medzi aplikáciami a pri vyššie spomínanom fotoaparáte.

Slušný hardvér v kombinácii s 3 300 mAh batériou zabezpečuje skvelú výdrž, ktorá by sa pri používaní menej náročných aplikácií a použitím režimu STAMINA dala predĺžiť aj na dva dni. Pri prehliadaní internetu a počúvaní hudby vám na konci dňa s prehľadom zostane zhruba 50 % batérie.

Sledovanie seriálov a hranie hier už batériu vybíjajú rýchlejšie a na konci dňa sa už bez nabíjačky nezaobídete. Ak ale nabíjačku nemáte po ruke, stačí spustiť režim Ultra STAMINA, ktorý telefón prepne do špeciálneho šetrného režimu. V tomto režime máte k dispozícii len základné funkcie, ktoré vám však v krízovej situácii bohato postačia.

Sony Xperia XA2 je veľmi vydarený smartfón, ktorý by som sa nebál odporúčať aj náročnejším používateľom. Ak je pre vás dobrá výdrž batérie a kvalitný fotoaparát to, čo od smartfónu v prvom rade požadujete, tak po tomto elegánovi bez obáv siahnite.

Sony Xperia XA2 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.