Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sony Xperia 10 II - napraví druhá generácia reputáciu tej prvej?

Sony Xperia 10 II - napraví druhá generácia reputáciu tej prvej?
Richard Pliešovský
Sony Xperia 10 II - napraví druhá generácia reputáciu tej prvej?
89 %
Smartfóny - to nie sú len výrobcovia ako Samsung, Huawei či Nokia. Je tu aj Sony a jeho rôzne modely pod známou značkou Xperia. Do redakcie nám prišila novinka, ktorá sa radí do strednej triedy, kde ich už teraz požehnane. Dnes sa pozrieme na model Sony Xperia II.

Výhody

  • Displej s pomerom strán 21:9
  • Trojitý fotoaparát
  • Odolnosť voči prachu a vode

Nevýhody

  • Nepodporuje bezdrôtové nabíjanie
  • Cena

Smartfón vyššej strednej triedy nemá ideálnu pozíciu, pretože ponúka menej ako vlajková loď, ale na druhej strane je drahší ako nižšia stredná trieda. Sony nám ponúka v druhej generácii model Xperia 10. Po minuloročných rozpačitých pocitoch sme zvedaví, do akej miery sa dokázali Japonci poučiť z chýb a aký výsledok z toho vznikol.

Pokým minulý rok bol displej s pomerom strán 21:9 raritou, dnes má už (nielen) Sony viac takýchto modelov, napríklad aj v budgetovej verzii Xperia L4. OLED displej s technológiou Triluminos má rovných 6 palcov a rozlíšenie 1 080 x 2 520 pixlov. Optimalizácia obrazu videa (video image optimisation) zabezpečuje hlbšie odtiene čiernej a živšie farby. Gorila Glass 6 chráni nielen displej, ale aj zadnú časť zariadenia.

Pozrite si

Sony Xperia 10 – drahá stredná trieda s 21:9 displejom

Displej podporuje režim viacerých okien (multi-window), čo je vzhľadom na pretiahnutý displej praktická funkcia. Pribudla funkcia multi-window switch – umožňuje ľahko prepínať medzi nedávno spustenými a odporúčanými aplikáciami. Obľúbená vychytávka Side sense umožňuje jednoduchý prístup k najčastejšie používaným appkám dotykom palca.

Na hornej strane je 3,5 mm audiokonektor a otvor s mikrofónom. Na pravom boku nájdeme v hornej časti hardvérové tlačidlá na ovládanie hlasitosti a multifunkčné tlačidlo on/off so zabudovaným snímačom odtlačkov prstov. V spodnej časti sa nachádza USB-C port a ďalšia dierka s mikrofónom. Reproduktor nevidieť, je umiestnený v štrbine pod displejom a smeruje priamo oproti displeju. Pri pozeraní tak ide zvuk priamo na používateľa. Rovnako ako v predchádzajúcej generácii, aj tu je len v mono prevedení, čo je veľká škoda.

Na ľavej strane nájdeme jeden hybridný slot na nano SIM a microSD kartu, resp. dve SIM karty. Veľkým plusom je, že na vytiahnutie šuflíka netreba použiť ihlu, dá sa vysunúť pomocou nechta. Naopak, mínusom je známy neduh v podobe reštartovania telefónu vždy po vybratí šúflíka.

Fotoaparát

Xperia 10 II je vybavená novým trojitým fotoaparátom, ktorý sa skladá z jedného 12 Mpx a dvoch 8 Mpx objektívov: ultra širokouhlého (16 mm), širokouhlého (26 mm) a teleobjektívu (52 mm). Takéto trio vám umožní snímať v rôznych pohľadoch a nekladie prekážky vašej kreativite.

V aplikácii Fotoaparát nájdete prednastavené režimy pre fotografovanie jedla, portrétov a (konečne) nočný režim. Ten sa má postarať o primeranú kvalitu obrázkov aj v podmienkach s nízkou intenzitou osvetlenia. Výsledky nie sú dokonalé, ale pre bežné použitie sú, myslím, postačujúce.

Zaostrovanie nefungovalo vždy na 100 %, dokonca ani cez deň. Alebo sa mi len triasli ruky?

Xperia 10 II ponúka Nočný režim. Ak od neho neočakávate fotky ako za bieleho dňa, prípadne, že dokáže nahradiť statív, nebudete sklamaní. Vo väčšine prípadov je výsledok lepší, ako keď fotíte na automatiku.

Ako sa mi žilo s Xperiou?

Sony Xperia 10 II bola príjemnou spoločníčkou. Dokonca aj manželka zhodnotila, že by si ho vedela predstaviť namiesto jej aktuálneho Samsung Note9. Predĺžený displej je skôr výhodou, ako nedostatkom – ten sa prejaví napríklad pri čítaní dlhších textov.

Počas používania sa mi ani raz nestalo, že by mi zamrzol, alebo sa svojvoľne reštartoval. Nabíja sa cez USB-C kábel, ktorých je dnes už všade naokolo dosť. Na plnú kapacitu sa nabije približne za 2 hodiny, čo je primeraný čas.

Zadná plocha (Gorila Glass 6) sa pomerne ľahko zašpinila odtlačkami prstov, ale tie sa utretím handričkou, ale aj prešuchnutím o oblečenie, jednoducho vyčistili.

Ako som už spomínal, zo Sony Xperia 10 II získate použiteľné obrázky. Pri horšom svetle chvíľu trvá, kým dostanete snímku. Dosť ma však sklamal režim bokehu. Často totiž rozostril aj tie plochy, ktoré mali ostať ostré. Toto sa stáva aj v iných (a drahších) modeloch, v tomto prípade to však bolo skôr pravidlom ako výnimkou. Keďže sa tento nedostatok prejavoval hlavne pri fotení predmetov a nie pri portrétoch, nejde o neprekonateľnú prekážku.

Side Sense (Bočný snímač) uľahčuje ovládanie zariadenia, vďaka čomu sa dá ľahko ovládať jednou rukou. Na minidispleji je všetko na dosah prstov, Side Sense umožňuje pohotové ovládanie aplikácií a ak si na seba zvyknete, ťažko sa vám bude lúčiť.

Čo sa mi páčilo

Sony Xperia 10 II je mimoriadne kompaktné zariadenie. Počas jeho testovania som bol vždy nemilo prekvapený, keď som vzal do rúk svoj iPhone (zrazu aká tehla sa z neho stala). Okrem rozmerov je mimoriadne príjemná jeho hmotnosť.

Fotoaparát podával slušnú prácu, pre bežného používateľa sú fotografie úplne postačujúce. Snímač odtlačku prsta fungoval svižne a úplne spoľahlivo. Po krátkom čase som si už ani neuvedomoval, že zároveň so zapnutím smartfónu ho zároveň aj odomykám.

Páčil si mi aj displej. Podával pekné, sýte a živé farby bez toho, aby boli presaturované a nerealistické. Vďaka OLED technológii som videl skutočne čiernu farbu a získal výborné pozorovacie uhly. Dobrá bola aj viditeľnosť na priamom svetle.

Čo by mohlo byť lepšie

Multimediálny smartfón, ako Sony označuje tento model, by mal mať dva reproduktory. Firma sa nepoučila a opäť šetrí na nesprávnom mieste. V hitparáde neobľúbených vlastností „ikspérií“ ostalo aj reštartovanie smartfónu, po vybratí hybridného slotu na SIM a pamäťovú kartu. Pokým si to iní výrobcovia vedia technologicky ošetriť, v našom prípade ostalo všetko po starom.

Aj keď výrobca pridal tretí objektív a nočný režim, zabudol na jeden dôležitý prvok – optickú stabilizáciu. Smartfóny od Apple, ale aj od Samsungu ponúkajú funkciu prebudenia, keď ich vezmete do rúk. Tu mi to chýbalo.

Pri tejto triede smartfónu som rozhodne očakával podporu bezdrôtového nabíjania. Kým pri Xperii L4 som nad tým dokázal privrieť oči, v tomto prípade to neurobím. Haló Sony, bezdrôtové nabíjanie je v roku 2020 štandardom! Sony sa bráni jeho implementácii, podľa jej testov má takéto nabíjanie vplyv na životnosť batérie, ktorá sa skôr zničí než káblovým nabíjaním.

Verdikt

Ak porovnám Sony Xperia 10 II s predchádzajúcou generáciou, vidím veľký posun dopredu. Zlepšil sa výkon, LCD displej nahradil kvalitnejší OLED, namiesto duálneho fotoaparátu máte pri fotení k dispozícii tri objektívy a nočný režím. Minulému modelu sa vyčítalo samostatné umiestnenie snímača odtlačkov prstov. V novinke je snímač opäť integrovaný do multifunkčného tlačidla on/off. Okrem toho tu pribudla odolnosť voči prachu a vode (IP65/IP68).

Smartfón po celú dobu reagoval rýchlo, nespozoroval som zaváhania a sekanie. Dizajnovo patrí k tým konzervatívnejším modelom, čo je skôr jeho výhoda ako nedostatok. S výdržou do dvoch dní bude používateľa sprevádzať aj počas náročnejšieho dňa, napríklad na výlete, kde sa fotí a filmuje viac ako zvyčajne.

Telefón je určený pre tých, ktorí nepotrebujú vlajkovú loď, ale na druhej strane chcú spoľahlivé zariadenie s praktickými funkciami. Ocenia jeho nízku hmotnosť, ako aj odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Kompaktné rozmery ho predurčujú pre všetkých, ktorí neprišli na chuť veľkým tabletofónom, obľúbiť si ho tak môžu napríklad športovci, ktorí sú často vystavení zlému počasiu.

Smartfón Sony Xperia 10 II si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšie ukážky toho, čo dokáže fotoaparát.