Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sony Xperia 1 IV: výnimočný smartfón pre technologických nadšencov

Sony Xperia 1 IV: výnimočný smartfón pre technologických nadšencov
Tomáš Šmidák
Sony Xperia 1 IV: výnimočný smartfón pre technologických nadšencov

Na trhu dnes nájdete množstvo rôznych smartfónov. Líšia sa cenou, parametrami, dizajnom a aj ponukou funkcií. Medzi najpredávanejšie patria modely od Apple, Samsungu či Xiaomi, ktoré miera najmä na bežných používateľov, ktorým ponúkajú skvelý pomer všetkých vyššie menovaných aspektov za rozumné peniaze. Potom sú tu však výrobcovia ako Sony, ktorí tvoria smartfóny s veľmi špecifickými funkciami pre úzku skupinu ľudí.

Sony Xperia 1 IV 5G, je toho dokonalým príkladom. Ide o vlajkovú loď, ktorá sa však od ostatných modelov v tejto cenovej relácii značne líši. Je totiž určená pre technologických nadšencov, ktorí chcú svoje zariadenie používať inak. Čo to znamená, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch

Obsah pokračuje pod reklamou

Začneme klasicky, dizajnom. Sony Xperia 1 IV 5G je veľmi vkusne nadizajnovaný smartfón, ktorý sa však na nič nehrá. Nemáte tu žiadne ultratenké rámčeky okolo displeja a ani obrovský modul fotoaparátu na zadnej strane. Je to jednoducho čierny kváder s hliníkovým rámom a mliečnym sklom na zadnej strane.

Aj napriek tomu, som bol z tohto dizajnu doslova nadšený. Už dlho sa mi nestalo, že som zobral smartfón do ruky len preto, že sa mi páčil pocit z jeho držania. Vyváženie je príjemné a aj napriek neobyčajnému pomeru strán, som si na jeho ovládanie a používanie zvykol veľmi rýchlo.

Páčil sa mi tiež snímač odtlačkov prstov, ktorý nebol umiestnený pod displejom, ale integrovaný v tlačidle napájania. Nanešťastie nepatril medzi tie najspoľahlivejšie a často sa mi stávalo, že zadanie kódu bol pre odomknutie zariadenia nevyhnutný.

Umiestnenie tlačidla hlasitosti bolo na dobrom mieste a podobne na tom bola aj manuálna spúšť, ku ktorej sa dostaneme neskôr avšak ide o prvý náznak inakosti tohto smartfónu. Druhý náznak je inteligentne vyriešený šuflík na SIM kartu, na ktorého otvorenie nepotrebujete žiadny nástroj.

Nemôžem zabudnúť ani na 3,5 mm jack na hornej strane, ktorý je dnes už skutočnou raritou. Aby toho nebolo málo, ponúkne vám aj kvalitné 24-bitové prehrávanie namiesto klasického 16-bitového. Na spodnej strane si našiel miesto ešte USB-C konektor na nabíjanie. Nechýba ani odolnosť voči vode podľa certifikácie IP68.

Displej Xperia 1 IV má veľkosť 6,5″, rozlíšenie 4K UHD, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a technológiu OLED. Ide o jeden z technologicky najvyspelejších displejov súčasnosti. Zobrazenie je bravúrne, farby sýte a hodnoverné a odozva veľmi rýchla.

Pomer strán 21:9 je skvelý na konzumáciu obsahu, no pokiaľ patríte medzi ľudí s menšími rukami, budete mať s jeho ovládaním menší problém. Na prednej strane si našli miesto aj stereo reproduktory, ktoré hrajú veľmi dobre. Oceniť tiež musím príjemný vibračný motorček, ktorý doslova vytváral pocit praskania vo vnútri zariadenia.

Ak by ste chceli pozerať vaše obľúbené filmy a seriály v tej najvyššej možnej kvalite, je tu pre vás nachystaná stremovacia video služba Xperia Bravia Core. Tá totiž využije plný potenciál displeja. Obsah sa vám bude prehrávať v rozlíšení 4K a nechýba ani podpora HDR.

Pri aktivácií ju dostanete 12 mesiacov neobmedzeného streamovania zadarmo a plus ešte kredit na kúpu vami vybraných 5 filmov. Nie všetky sú totiž dostupné cez bezplatné streamovanie.

Vnútri sa nachádza ešte v podstate stále najvýkonnejší procesor (nakoľko na trhu je doslova len hŕstka smartfónov s novšou verziou) Snapdragon 8 Gen 1. Ten v kombinácií s grafickým procesorom Adreno 730 a 12 GB RAM zabezpečí rýchle otváranie aplikácií, plynulý chod a vysoký výkon aj pri hraní hier či iných náročnejších úlohách.

Počas testovania som nezaznamenal ani prehrievanie, ktoré je pri smartfónoch s týmto procesorom časté. K príjemnej používateľskej skúsenosti prispieva aj fakt, že Sony používa takmer úplne čistý Android. Pridáva k nemu len niekoľko vlastných prvkov, ktorými si ho mierne prispôsobuje a vylepšuje.

Obsah pokračuje pod reklamou

Predtým ako sa dostaneme k fotoaparátom, dovoľte mi ešte spomenúť batériu. Tá má 5 000 mAh a bez problémov vám vydrží celý deň bežného používania. Ak však plánujete veľa fotiť, natáčať, pozerať videá alebo robiť iné náročnejšie aktivity, odporúčam vyhľadať zdroj napájania okolo večera. Smartfón tiež podporuje rýchle 30 W nabíjanie, reverzné nabíjanie a tiež bezdrôtové nabíjanie.

Poďme ale teda na to hlavné. Na zadnej strane nájdete tri fotaparáty: hlavný 12 Mpx snímač, 12 Mpx telefoto a 12 Mpx ultraširokouhlý. Všetky sú samozrejme od Sony a všetky šošovky sú pokryté špeciálnou povrchovou úpravou T* od výrobcu ZEISS, ktorá im dodáva nadštandardnú čistotu a priehľadnosť. Na ovládanie fotoaparátu máte na výber tri samostatné aplikácie: Camera Pro, Video Pro a Cinema Pro.

Camera Pro je, ako už z názvu vyplýva, aplikácia fotoaparátu. Pri prvom otvorení budete v tzv. BASIC režime, ktorý sa správa ako klasická foto aplikácia. Na dolnej strane nájdete spúšť a prepínanie medzi objektívny a na hornej panel s funkciami. Aplikáciu fotoaparátu môžete rýchlo otvoriť aj stlačením fyzickej spúšte na pravej strane zariadenia.

Ak by ste chceli mať nad svojimi fotografiami väčšiu kontrolu, môžete prejsť do režimu AUTO. V ňom už vám väčšiu časť plochy bude zaberať panel nastavení, kde si môžete navoliť takmer všetko od uzávierky, cez ISO až po ostrenie či expozíciu.

Autofocus je laserový a funguje rýchlo a presne. To ale stále nie je všetko, nakoľko sa môžete prepnúť do manuálneho módu, kde sa vám otvorí ďalšia plejáda nastavení. Prostredie sa podobá profesionálnym Sony α kamerám, takže ak ich na svoju prácu používate, budete sa cítiť ako doma.

Sony Xperia 1 IV so sebou navyše prináša revolučnú technológiu optického zoomu. Klasické smartfóny s telefoto objektívom a hlavný snímačom vám ponúknu optický zoom na úrovni napríklad 1x a 3x. Ak však chcete priblížiť medzi týmito hodnotami, použije zariadenie digitálne priblíženie.

V tomto prípade dostanete optický zoom v hodnotách od 85 – 125 mm. Je to možné vďaka magnetom, ktoré fyzicky hýbu šošovkou priamo v snímači. Nejde síce o veľké rozpätie, no táto technológia má veľký potenciál a vyššia kvalita detailov na rozdiel od digitálneho zoomu je pozorovateľná.

Ako sú na tom teda samotné fotografie? To záleží na vašom prístupe. Ak patríte medzi používateľov, ktorí chcú mať čo najkrajšie fotky bez akejkoľvek starosti, toto nebude smartfón pre vás. Konkurencia má jednoducho lepšiu AI a výsledné zábery vie vykresliť oveľa krajšie.

Nechýbajú im však detaily ani ostrosť. Ak ale naopak patríte k tým, ktorí si chcú fotografie upravovať a vytiahnuť z nich čo najviac, budete Sony milovať. Hardvér je totiž veľmi schopný a RAW vám odomykajú veľký potenciál úpravy.

Na zaznamenávanie videa máte ďalšie dve aplikácie: Cinema Pro a Video Pro. Video Pro je na natáčanie „bežných“ videí. Opäť však aplikácia využíva podobné prostredie ako α fotoaparáty od Sony a možnosti nastavenia sú obrovské. Video môžete natáčať až v 4K 120 fps a nechýba ani celkom schopná optická stabilizácia obrazu.

Aplikácia Cinema Pro, je prednastavená na obľúbené „cinematic“ zábery. Nechýbajú ani čierne pruhy, výber niekoľkých farebných štýlov obrazu vrátane flat (najlepšie na neskoršiu úpravu, nakoľko používa vyblednuté farby) alebo Cinelike D, ktorý je naopak plný farieb a dodá vášmu videu ten správny filmový efekt. Pre nahrávanie zvuku odporúčam využívať aplikáciu Audio Pro, ktorá okrem kvalitného zachytenia audio výstupu umožňuje aj niekoľko možností rýchlej úpravy.

Obsah pokračuje pod reklamou

Čo povedať o Sony Xperia 1 IV na záver? Ak patríte medzi nadšencov hudby, fotografie či videa je to smartfón určený pre vás. Taký mix funkcií a zameranie sa na maličkosti aký nájdete v tomto smartfóne, nie je v žiadnom inom. Pokiaľ však chcete vaše zariadenie používať ako bežný používateľ, ktorý má najradšej keď sa všetko robí za neho, môžete Xperiu 1 IV zo svojho hľadáčika pokojne vypustiť.

Za cenu približne 1 400 € totiž nájdete oveľa lepších kandidátov v radoch konkurencie. Ja som však v tíme číslo jedna a budem za týmto smartfónom veľmi smútiť.

92 %
Sony vytvorilo smartfón s unikátnymi funkciami, ktorí je vhodný najmä pre „fajnšmekerov“. Bežného používateľa však veľmi neosloví.

Výhody

  • Kvalitný displej
  • Skvelý výkon a dobrá výdrž batérie
  • Veľké možnosti fotografovania a natáčania videa
  • Minimalistický a moderný dizajn
  • 3,5 mm jack
  • Takmer čistý Android

Nevýhody

  • Vysoká cena
  • Procesing fotografií sa na konkurenciu nechytá
  • Väčšie rámčeky okolo displeja