Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sony SRS-RA5000 nie je iba o 360-stupňovom audiu

Sony SRS-RA5000 nie je iba o 360-stupňovom audiu
Richard Pliešovský
Sony SRS-RA5000 nie je iba o 360-stupňovom audiu
87 %
Sedem reproduktorov sa postará nielen o kvalitný hudobný zážitok, ale bez problémov nahradí úlohu soundbaru pri pozeraní videa. Jediným problémom môže byť umiestnenie reproduktoru v menšom interiéri.

Výhody

  • Čistý a vyvážený zvuk
  • Konektivita
  • Vstavaný Google Chromecast

Nevýhody

  • Málo obsahu s 360 Reality Audio
  • Menej výrazné basy
  • Cena

Komu niet rady, ten si zaobstará Sony SRS-RA5000. Pretože to nie je obyčajný reproduktor, dokonca to nie je len veľký reproduktorový systém, RA5000 je totiž kategória sama o sebe.

Sony predstavilo prototyp reproduktora s 360 Reality Audio na CES 2019. Výsledkom návrhu je práve model SRS-RA5000. Je väčší, preto si ho nepostavíte na pracovný stôl vedľa notebooku.

Reproduktor má rozmery 235 x 329 x 225 mm a hmotnosť 4,9 kg. Má zaoblený hranolový kryt, tmavosivá tkanina chráni reproduktory, na spodnej strane sú tri dizajnovo vydarené podložky medenej farby. Zariadenie je vďaka svojmu sci-fi vzhľadu neprehliadnuteľné a nezameniteľné.

Ovládacie prvky v tvare ikoniek sú umiestnené na hornom okraji. Naľavo sa nachádzajú tlačidlá napájania, vstupu a zvukového režimu. Ich aktiváciu signalizujú LED diódy. Regulátor hlasitosti je na pravej strane, vedľa sú umiestnené ovládače prehrávania, resp. jeho pozastavenia.

O zvuk sa stará sedem meničov. Tri 46 mm smerujú nahor, ďalšie tri tiež 47 mm sú natočené do strán. Posledný, 70 mm subwoofer, smeruje nadol. Vďaka tomu získate pocit priestorového zvuku.

Proces spárovania nie je taký zložitý, ako by sa na prvý pohľad mohol zdať. Najprv potrebujete spárovať smartfón s reproduktorom. Aplikácia Sony Music Center vás prevedie nastavením. Párovanie urýchli NFC, ktorého senzor je v zadnej strane. Systém je kompatibilný s Wi-Fi 4, Bluetooth 5.0 a podporuje kodeky Bluetooth SBC a AAC. Káblové pripojenie zabezpečuje 3,5 mm audio konektor.

Pozrite si

Sony rozšírilo ponuku bezdrôtových reprákov o 4 novinky

Kalibrácia miestnosti by mala byť súčasťou nielen prvotného nastavenia, ale mala by sa vykonať vždy, keď reproduktor premiestnite na nové miesto. Stačí stlačiť tlačidlo Audio Enhancemen a reproduktor sa postará o ostatné. RA5000 pri počúvaní a prispôsobovaní sa prostrediu zahrá sériu tónov.

Sony Music Center neslúži len na nastavenie reproduktora, pomocou aplikácie si viete nastaviť svoj vlastný zvukový profil. Sony ponúka niekoľko zvukových predvolieb, ručné nastavenie ekvalizéra a podobne. Môžete tiež vypnúť Immersive Audio Enhancement a získate tak klasický stereo zvuk. V mnohých prípadoch bude v takomto „čistom“ režime vaša obľúbená hudba znieť najlepšie. Záleží však aj na žánri, ktorý preferujete. Aplikácia umožňuje vypnúť automatickú hlasitosť, ak vám konzistentná korekcia úrovne nevyhovuje.

Čo sa mi páčilo

Sony SRS-RA5000 ponúka jasný, čistý a teplý zvuk. Reproduktory si získajú vašu priazeň tým, že zvýraznia naozaj jemné detaily v skladbách, ako je prirodzený dozvuk bicích, pričom v popredí hrajú melodické nástroje. Všetky nástroje a vokály znejú tak, ako by boli reprodukované v akusticky oveľa lepšom priestore.

RA5000 podporuje aj Spotify Connect, i keď streamovacia služba zatiaľ neponúka obsah v 360 Reality Audio.

Skladby nahraté technológiou 360 Reality Audio obsahujú trojrozmerné údaje o polohe zvuku. Poskytnú priestorový zvuk, ktorý zaplní celú miestnosť. Ak nemáte takéto skladby k dispozícii, pomôže algoritmus Immersive Audio Enhancement. Dokáže zmeniť piesne nahraté v bežnom stereofónnom prevedení na plný „všadeprítomný“ zvuk.

Pozrite si

360 Reality Audio od Sony vtiahne poslucháčov do trojrozmerného zvuku

Čo by mohlo byť lepšie

I keď má systém zabudované reproduktory, natívne nepodporuje hlasových asistentov. Tie slúža len na kalibráciu miestnosti. Otázne je, či by niekto pravidelne využíval zabudovaného asistenta v takomto systéme.

Horšie je to s obmedzenou ponukou obsahu 360 Reality Audio. Poslucháč má stále k dispozícii len niekoľko tisíc skladieb, keď si z ich prefiltruje to, čo sa mu páči, neostane toho veľa. Je celkom možné, že osud 360 Reality Audio bude podobný 3D videu, ktorý bol zaujímavý, ale ukázal, že bežný používateľ po tom nebude pravidelne siahať. Musím skonštatovať, že hardvér, ale aj softvér (ponuka hudby) je stále vo vývoji a výsledok je neistý.

Miernym sklamaním – a nie len mojim – boli tlmené basy, človek by od takéhoto veľkého reproduktoru očakával zreteľnejšie podanie nízkych tónov.

Paradoxnou nevýhodou tiež môže byť samotná veľkosť systému. Zrejme ho nebudete so sebou nosiť a ostane trvalým obyvateľom vášho bydliska, ak sa budete chcieť s partiou niekde zabaviť, siahnete po inom reproduktore.

Verdikt

Ako som spomínam v úvode, SRS-RA5000 len tak ľahko neprehliadnete. Je to doslova kus nábytku a vzbudzuje pocit kvalitného zariadenia, ktoré niečo vydrží.

Sony sa snaží prinášať univerzálny zvuk, čo je v 90 % prípadoch ideálne riešenie. Zvuk si teda užijete, či už streamujete z hudobnej služby, pozeráte film, ale vďaka podpore Hi-Res Audia môžete vychutnať aj jemné nuansy v štúdiovej kvalite so zvukom vo vysokom rozlíšení.

Bezdrôtové pripojenie k televízoru je vraj najideálnejšie k vybraným modelom Bravia. To, samozrejme, neznamená, že si ho nepripojíte aj k iným modelom a značkám. Sony SRS-RA5000 sa postará o dokonalú synchronizáciu zvuku s obrazom s minimálnou latenciou.

Veľkosť zariadenia limituje jeho prenosnosť. Samozrejme, na dovolenku, či víkendový oddych si so sebou vezmete menší reproduktor, veď tam si vychutnávate zvuky prírody a prítomnosť najbližších.

Bez akýchkoľvek pochýb ide o jedinečný, dizajnovo mimoriadne vydarený reproduktorový systém, ktorého parametre zaručujú, že vám bude robiť príjemnú spoločnosť dlhé roky. Aj preto si reproduktor Sony SRS-RA5000 odnáša našu cenu za inováciu.

Reproduktor Sony SRS-RA5000 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.