Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sony malo pred 7 rokmi v notebooku VAIO trackpoint, dnes už neexistuje

Sony malo pred 7 rokmi v notebooku VAIO trackpoint, dnes už neexistuje
Števo Porubský
Sony malo pred 7 rokmi v notebooku VAIO trackpoint, dnes už neexistuje

Sony pred 7 rokmi ešte stále vyrábalo notebooky, počítače a hybridy VAIO. Dnes by ste tieto kedysi špičkové stroje hľadali na našich pultoch už len veľmi ťažko. Japonský výrobca sa divízie zbavil a VAIO existuje už iba na domácom trhu. Pred rokmi sa však objavil aj model VAIO Duo 11 s trackpointom v klávesnici.

Slávny trackpoint dodnes využíva Lenovo vo svojich notebookoch ThinkPad, hoci už aj z tejto série sa pomaly vytráca. Unikátna drobnosť, ktorá dokáže šetriť nejaký ten čas presunom ruky z klávesnice na touchpad, prípadne na myšku si našla svoje opodstatnenie aj v zariadení od Sony.

V tomto prípade ale Sony VAIO Duo 11 nemal konkurovať notebookom ThinkPad. Duo 11 trackpoint jednoducho potreboval. Konštukcia hybridu, resp. tabletu s výklopnou konštrukciou neumožňovala mať dostatok miesta aj pre touchpad. Výsledkom toho bol trackpoint v strede klávesnice.

Pomerne hrubé zariadenie je dnes už na smiech, ponúkalo množstvo portov.

 

Plusom boli dva plnohodnotné USB 3.0 porty či HDMI.

Na zadnej strane nechýbal výklopný Ethernet port a nabíjanie.

Na ľavej strane si našiel miesto VGA port a slot na SD/MS pamäťové karty. 3,5 mm audio port bola samozrejmosť.

Pred 7 rokmi boli moderné aj info LED diódky. Používateľ tak vedel, v akom stave sa zariadenie nachádza.

Displej mal 11,6″ uhlopriečku, ale zato rozlíšenie až 1 920 x 1 080 px. To dnes nie je štandard stále v najlacnejšej skupine notebookov. Displej bol dotykový, využíval aj stylus.

Stylus si našiel miesto v pribalenom puzdre. V tom čase výrobcovia ešte mysleli na svojich zákazníkov a do balenia nie lacného zariadenia pribaľovali viacero extra vecí.

Tým najzaujímavejším na hybride bol ale mechanizmus vysúvania, ktorý odokrýval nezvyčajnú klávesnicu.

Na nej nebolo dostatok miesta a tak touchpad nahradil trackpoint v strede klávesnice.

Ovládanie nebolo vôbec jednoduché hlavne pre tých, ktorí čakali trackpoint ako v prípade ThinkPadov. Trackpoint v prípade Sony bol dotykový.

Zaujímavá bola aj spodná strana. Okrem portu na pripojenie docku tu Sony pridalo aj dve výklopné nožičky, aby písanie a práca s hybridom bolo ergonomickejšie.

Pod kapotou bol Intel Core i3, i5 a i7 a 4 až 8 GB pamäte RAM. K dispozícii bolo od 128 do 256 GB internej pamäti. Operačným systémom bol Windows 8.