Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sony k 40. výročiu reinkarnoval Walkman

Sony k 40. výročiu reinkarnoval Walkman
Zdroj | Sony
Juraj Procházka
Sony k 40. výročiu reinkarnoval Walkman
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Hoci má Sony na označenie Walkman ochrannú známku, stalo sa na dlhú dobu synonymom prenosných prehrávačov aj iných značiek. Keďže prvý Walkman TPS-L2 bol uvedený na trh v roku 1979, tento rok si pripomíname 40. výročie príchodu ikonického prehrávača na kompaktné kazety.


Sony s ním významne prispel k zmene používateľských návykov, keď umožnil ľuďom užívať si v relatívne vysokej kvalite (danej technológiou tej doby) obľúbenú hudbu  na cestách a vlastne kdekoľvek.

Pozrite si

Sony DMP-Z1: za veľa peňazí, veľa muziky

Na tohtoročnej výstave IFA predstavila firma Sony limitovanú edíciu Walkmana pri príležitosti 40. výročia jeho uvedenia. Nový Walkman NW-A100TPS bude k dispozícii v obmedzenom počte kusov a na trhu sa objaví v novembri.

Zdroj | Spectrum IEEE

Pôvodný kazetový Walkman, uvedený na trh 1. júla 1979. Hoci spoločnosť Sony medzičasom vyvinula a uvoľnila na trh viacero generácií prehrávačov na ďalšie typy médií, úspech kazetového Walkmanu nedosiahol ani „Discman“ – prenosný CD prehrávač, ani prehrávače diskov MiniDisc, ktoré sa predávali do roku 2013.

Pozrite si

Klipsch Heritage – Slúchadlový zosilňovač

Sony má v ponuke vreckové a prenosné prehrávače digitálnej hudby aj dnes (pôvodné „kazeťáky“ boli pochopiteľne analógové), ale to už je iný príbeh.

Na rozdiel od svojho predchodcu je aj nový Walkman NW-A100TPS digitálny prehrávač, hoci vďaka triku s kamuflážnym puzdrom vyzerá pri pohľade zvonku ako starý kazetový Walkman. Na displeji sa dokonca zobrazuje obrázok CC kazety s točiacimi sa kolieskami, ale všetko je to len recesia a nostalgický odkaz na históriu.

Zdroj | Sony

Pod mäkkým puzdrom sa skrýva dotykový 3,6“ displej digitálneho prehrávača s OS Android. Keď naň klepnete, obrázok kazety nahradí moderné menu s obrázkom albumu, podrobnosťami o skladbe a funkciami prehrávania. Ako to funguje, môžete vidieť na videu nižšie:

Slúchadlá môžete pripojiť do 3,5 mm jacku, ale na rozdiel od klasického Walkmana je k dispozícii aj bezdrôtová konektivita Bluetooth. Výrobca udáva 26 hodinovú výdrž batérie, ktorú nabijete cez port USB-C. Keďže prehrávač ukrýva 16 GB úložisko, v stratových formátoch doň zmestíte rozsiahlu diskotéku. Disponovať by mal aj Wi-Fi konektivitou, cez ktorú sa pripojí na internet a dokáže hudbu aj streamovať.

Pozrite si

Audioquest NightOwl Carbon – perfekcionizmus pretavený do slúchadiel

Pomerne dobre vybavený prehrávač môže osloviť fanúšikov značky, bývalých majiteľov Walkmanov, aj nových záujemcov. Mnohých však môže odradiť odporúčaná cena 440 €, ak uvážime, že všetky funkcie výročného Walkmana, okrem recesistického mimikry, ponúka dnes každý smartfón.

Zdroj