Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sony PS-HX500 – gramofón, čo búra mýty

Sony PS-HX500 – gramofón, čo búra mýty
Zdroj | Sony
Juraj Procházka
Sony PS-HX500 – gramofón, čo búra mýty
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

„CD kvalita“ bola v časoch masívneho nástupu digitálnej hudby naozaj široko akceptovaným pojmom. Platilo to aspoň v mainstreame, kde CD prehrávače postupne vytlačili kazetové magnetofóny, aj gramofóny. Audiofili však vedeli svoje a na gramoplatne nedali dopustiť, aj keď, pravdaže, používali techniku inej kvality, než bežný spotrebiteľ.

Pozrite si

Pastva pre uši a oči, to je Výstava audio, video a domáce kino Košice 2015

Dnes, keď CD nosiče pomaly ustupujú novým technologickým formátom pre digitálne multimédiá (áno, tento osud čaká aj DVD a neskôr aj Blu-ray disky), mechanický záznam na gramoplatniach zažíva renesanciu.

Nie je to tak, že by gramofóny v akejsi finálnej bitke vo vojne štandardov porazili digitálne prehrávače. CD disky končia (v Japonsku doslova) hlavne kvôli rýchlemu rozvoju digitálneho záznamu na harddisky, Flash pamäte a najmä kvôli streamovaniu v sieťach rôzneho typu. Prispieva k tomu aj rastúca popularita audia vo vysokom rozlíšení, čo je kvalitatívna úroveň výrazne presahujúca možnosti štandardných CD.

Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Okrem toho každý audiofil vie, že originálny zvuk je analógový a akákoľvek digitalizácia je založená na vzorkovaní. To v istej, hoci nepatrnej miere pôvodnú kvalitu signálu degraduje. To je dôvodom, prečo gramoplatne dodnes nevymizli spomedzi „živých“ štandardov, ale naopak, zažívajú istú renesanciu.

Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Výrobcovia kvalitnej Hi-Fi techniky tento dopyt vnímajú, preto z ich ponuky gramofóny nikdy celkom nevymizli. Nový gramofón PS-HX500 od Sony je však úplne iný, než naznačuje maska jeho vonkajšej podoby. V útrobách štíhleho tela sa ukrýva high-tech vybavenie so špičkovým A-D prevodníkom. Ten dokáže z vašej vynilovej diskotéky vytvoriť natívne DSD (do 5,6 MHz), alebo WAV súbory (až do 192 Khz/24-bit) vo vysokom rozlíšení.

Zdroj | Sony

Okrem toho má gramofón tiež mobilnú aplikáciu, aj desktop softvér pre editáciu vašej obľúbenej hudby. Tú si potom môžete prehrávať vo vysokom rozlíšení na akomkoľvek prehrávači s podporou HD audia.

Zdroj | Sony
Pozrite si

IFA 2015 | Sony NW‑ZX100HN Walkman vás naučí, ako znie HD audio

Ak sme ale hovorili o analógovom origináli, PS-HX500 funguje aj ako klasický gramofón. Má dvojpásový pohon a masívny hliníkový tanier pre vysokú mechanickú stabilitu. Po prepojení s patričným zosilňovačom (predzosilňovač je integrovaný v gramofóne) si môžete vychutnávať plný analógový zvuk s najjemnejšími detailami.

https://www.youtube.com/watch?v=e2aEpncHG0Y

Gramofón príde do predaja na jar, no cenu výrobca zatiaľ nezverejnil.

Zdroj