Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sonos predstavil novú éru svojho multiroomu. Prichádza Era 100 a Era 300!

Sonos predstavil novú éru svojho multiroomu. Prichádza Era 100 a Era 300!
Zdroj | Sonos
Števo Porubský
Sonos predstavil novú éru svojho multiroomu. Prichádza Era 100 a Era 300!
Zdroj | Sonos
Zdroj | Sonos

Americký Sonos prekvapil predstavením dvoch nových reproduktorov z celkom novej série Era. Nazýva ich novou érou zvuku od Sonosu, teda ich špičkového multiroom systému. Sonos prekvapivo ale nezačína najvyššími možnými modelmi, ale naopak, predstavil dva tie najnižšie.

Sonos Era 100 a Sonos Era 300 síce nepatria medzi low-end zariadenia, no je jasné, že budú patriť medzi tie najdostupnejšie od amerického výrobcu. Napríklad vcelku cenovo dostupný Sonos Era 100 bude stáť 279 €, Sonos Era 300 vyjde na 499 €. V predaji budú už koncom tohto mesiaca.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ale to už predbieham. Sonos nás na tajné predstavenie pozval do pražského podzemia, kde som mal možnosť novinky nie len vidieť, ale si ich aj vypočuť. Hoci akustika nebola ideálna, obe novinky pozitívne prekvapili. Ako veľmi a čo dokážu si ale nechám na ostrý test. Na prvé počutie je ale cítiť posun oproti Sonos One v prípade Sonos Era 100 a čosi celkom nové v prípade Era 300.

Novinkou v oboch prípadoch je dotykové ovládanie s akýmsi žliabkom. Tým sa ovláda hlasitosť. Na ďalšie ovládanie slúži trojica tlačidiel pod ním. Absolútnou novinkou je aj fyzické tlačidlo zapnutia a vypnutia mikrofónov vzadu. Doteraz bolo ON/OFF tlačidlo pre mikrofóny „iba“ softvérové.

Sonos One je model, ktorý nahrádza nižší z novej dvojice, Sonos Era 100. Je iba o čosi vyšší, no je podstatne lepšie vybavený. Je to síce stále valec, ale okrem stredobasového meniča obsahuje aj dva výškové reproduktory. Tie smerujú do strán a tak sa Era 100 chová ako stereo reproduktor v jednom. Samozrejme, výrazne lepšie stereo je možné vytvoriť spojením dvoch Era 100 do jednej stereo zostavy.

Unikátnosťou nových Era reproduktorov už ani nie je prítomnosť mikrofónov na hlasové ovládanie či USB-C porty, ale prítomnosť aj Bluetooth modulu. Doteraz mali Bluetooth iba prenosné modely od Sonosu, novinky Era série sú prvé, ktoré ho majú aj v statických reproduktoroch. Okrem Wi-Fi vo vašom vlastnom multiroom systéme sa k Era 100 i Era 300 viete pripojiť, resp. vaše návštevy, aj cez Bluetooth.

Inou novinkou je absencia Ethernet portu v zadnej časti, no ten je možné nahradiť a doplniť pomocou adaptéru. Ten má okrem Ethernetu aj 3,5 mm audio port a tak k novým Sonosom môžete pripojiť aj vaše analógové audio zariadenia, napríklad pokojne aj gramofón.

Chýbať nesmie ani možnosť zapojenia ako zadných reproduktorov domáceho kina. Jediné čo potrebujete je elektrická zásuvka. Čerešničkou na technologickej torte je automatické ladenie Trueplay, čo využijú hlavne majitelia Androidov. Tí totiž nemajú možnosť využívať Trueplay. Tú má iba iOS.

Zaujímavosťou je i to, že Era 100 i Era 300 sú viac rozoberateľné. Majú viac skrutiek ako lepidla a to z jednoduchého dôvodu – opraviteľnosť. Ak sa niečo pokazí, je jednoduchšie ich rozobrať a opraviť.

Aby toho nebolo málo Era 100 aj Era 300 sú vyrobené z recyklovaných plastov. Rovnako sú udržateľné aj ich predajné obaly. Až na jemnú netkanú textíliu chrániacu samotný produkt vo vnútri sú obaly výhradne z papiera. Ako inak, recyklovaného. Po novom sú obe novinky aj s nižším príkonom. V kľudovom stave to má byť menej ako 2 W, no majú mať aj pokročilú funkciu spánku s ešte nižšou spotrebou.

Zdroj | Sonos

Dolby Atmos (Music) aj mimo soundbarov

Kým Sonos Era 100 má celkom tradičný dizajn, Era 300 prichádza s čímsi nezvyčajným. Zboku má tvar akéhosi motýľa, alebo presýpacích hodín na ležato, čo ale nie je náhodou. V zadnej šikmej časti sú tiež meniče, ktoré pomáhajú vytvárať priestorový Dolby Atmos zvuk (aj Dolby Atmos Music) až s 7.1.4 ch. O zvuk sa stará 6 zosilňovačov triedy D, ktoré dopujú 4 výškové a 3 stredobasové meniče. Sonos Era 300 je prvým svojho druhu s Dolby Atmos zvukom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Samozrejme, meniče sú aj pod prednou mriežkou a tak Era 300 dokáže vytvoriť podstane kvalitnejší a bohatší zvuk ako Era 100. Tým nechcem povedať, že Era 100 je zlá, naopak, no za takmer dvojnásobnú cenu dostanete ešte o čosi lepšie. Rovnako lepší bude aj priestorový zvuk v prípade zapojenia ako zadných reproduktorov s Dolby Atmos soundbarmi od Sonosu. Na to poslúžia stojany či držiaky na stenu. dokúpiteľné zvlášť.

Čoskoro sa, mimochodom, dočkáme podpory priestorového zvuku aj od Apple a Spotify, nie len od Amazonu, ktorý u nás podporovaný vlastne ani nie je (hoci ho je možné si rôznymi kľučkami sprístupniť). A od Sonosnu môžeme do budúcna očakávať, že príde aj s modelom Era (500?), ktorý nahradí aktuálne špičkový Sonos Five. Uvidíme s čím príde už na jeseň, kedy majú svetlo sveta uvidieť ďalšie modely.

Zdroj | Sonos