Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Solárne články inak: z oxidu uhličitého vyrábajú palivo

Solárne články inak: z oxidu uhličitého vyrábajú palivo
Zdroj | UIC
Juraj Procházka
Solárne články inak: z oxidu uhličitého vyrábajú palivo
Zdroj | UIC
Zdroj | UIC

Tesla Motors má jasno – pomocou slnka treba vyrobiť čistú elektrinu a tou poháňať elektromobily. Ale existuje aj iná cesta. Možno nie taká environmentálne čistá, zato využiteľná naprieč celým autoparkom.

Pozrite si

Umelá fotosyntéza prekonáva rastliny

Máme na mysli biopalivá. No tieto, narozdiel od repky olejnej, kukurice, či slnečnice, produkujú solárne články s umelou fotosyntézou. Výskumov v tejto oblasti prebieha vo svete množstvo. Aj na našich stránkach sme informovali o pokročilom vývoji umelej fotosyntézy na Harvardovej univerzite.

Zdroj | Jalopnik

V tomto prípade išlo ale o sofistikovanú hybridnú technológiu, kde bionické listy s katalyzátorom ponorené do vody vyrábali za pomoci slnka vodík. Z neho spolu s CO2 potom špeciálne baktérie vyrábajú izopropylalkohol, ktorý je vhodný ako palivo, alebo chemická surovina.

Výskumníci z University of Illinois v Chicagu veria, že sa im podarilo vyvinúť ešte dokonalejšie solárne články schopné fotosyntézy, hoci neprodukujú sacharidy ako rastliny. Umelý „list“ obsahuje dvojicu solárnych článkov, ktoré podporujú zložité elektrochemické reakcie.

Využívajú katalyzátor na báze nanovločiek diselenidu wolfrámu a ako spolukatalyzátor špeciálnu iónovú kvapalinu s názvom etyl-metyl-imidazolium tetrafluoroborát, zmiešanú v rovnakom pomere s vodou. Pomocou elektrokatalytickej reakcie sa CO2 redukuje na oxid uhoľnatý (CO). Ide síce o jedovatý, ale zato horľavý plyn. Ďalším produktom chemických reakcií je plynný vodík.

Výsledná zmes vodíka a CO sa môže priamo použiť ako palivo, alebo ako surovina na výrobu tekutých palív, alebo iných chemických látok.

Pozrite si

Solárne elektrárne možno budú živé

Možnosť premeniť CO2 na palivo za cenu porovnateľnú s cenou benzínu by odsunula fosílne palivá do histórie. Či sme toto štádium už dosiahli, je otázne. V každom prípade je podľa vedcov nový katalyzátor 1 000-krát rýchlejší, ako katalyzátory z ušľachtilých kovov a asi 20-krát lacnejší.

Technológia by mala byť využiteľná nielen vo veľkom meradle na solárnych farmách, ale aj v drobných aplikáciách, povedal Salehi-Khojin, jeden zo spoluautorov výskumu.

Pozrite si

SpaceX chce ľudí na Marse už čoskoro

Táto technológia by sa mohla dokonca uplatniť aj na Marse, ktorého atmosféra sa skladá hlavne z oxidu uhličitého, no na planéte sa vyskytuje aj voda. Slnko bude na Marse v každom prípade ešte dlho po začiatku jeho osídľovania rozhodujúcim zdrojom energie pre tamojšiu komunitu.