Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Snapdragon 8 Gen 1 je výkonnejší, no bude vás neustále sledovať

Snapdragon 8 Gen 1 je výkonnejší, no bude vás neustále sledovať
Zdroj | Qualcomm
Stanislav Vinc
Snapdragon 8 Gen 1 je výkonnejší, no bude vás neustále sledovať
Zdroj | Qualcomm
Zdroj | Qualcomm

Qualcomm predstavil nový čipset určený pre všetky vlajkové smartfóny pripravované na najbližšie mesiace. Snapdragon 8 Gen 1 prináša očakávaný posun vo výkone a rýchlostiach, ale aj funkciu neustáleho monitorovania vašej tváre pod zámienkou zabezpečenia vášho zariadenia.

Qualcomm už tradične zakončuje rok predstavením nového čipsetu určeného pre najvýkonnejšie a často aj najdrahšie smartfóny na trhu. Novinkou pre tento rok nie je iba nová forma jeho názvu, ale aj fakt, že prvé smartfóny s týmto čipsetom sa stihnú dostať na trh ešte pred koncom tohto roka.

Zdroj | Qualcomm

Očakávaný nárast výkonu

Snapdragon 8 Gen 1 je prvým čipsetom spoločnosti postaveným na 4-nm výrobnej architektúre a zároveň prvým čipsetom postaveným na novom inštrukčnom súbore ARMv9, ktorý bol predstavený začiatkom tohto roka.

Prechod na nový dizajn so sebou prináša aj nové zloženie procesora a jeho jadier. Hlavným jadrom sa stáva Cortex-X2, ktorý bude fungovať až na frekvencii 3,0 GHz. Sekundovať mu budú tri výkonné jadrá Cortex-A710 na frekvencii 2,5 GHz a štyri energeticky úsporné jadrá postavené na dizajne Cortex-A510 fungujúce na frekvencii 1,8 GHz.

V porovnaní s čipsetom Snapdragon 888 má byť nový Snapdragon 8 Gen 1 o 20 % výkonnejší, no zároveň až o 30 % energeticky efektívnejší. Pri novom grafickom jadre Adreno sa môžeme tešiť na nárast výkonu o 30 % a pokles spotreby o zhruba 25 %.

Novinkou pri grafickom výkone je funkcia Adreno Frame Motion Engine, ktorá dokáže v prípade potreby zdvojnásobiť snímkovanie hry pri zachovaní rovnakej spotreby, resp. v režime šetrenia batérie zachovať snímkovanie a spotrebu znížiť na polovicu. Nový čipset v hrách vylepší aj nasvietenie a tiene, ktoré sa ešte viac kvalitou priblížia plnohodnotným hrám na PC a konzolách.

Kľúčovú zostavu čipsetu uzatvára 4. generácia modemu Snapdragon X65 5G, ktorý bude schopný prenášať v rámci 5G sietí dáta rýchlosťou 10 Gb/s a Wi-Fi 6/6E sietí rýchlosťou do 3,6 Gb/s. Čipsetu nechýba ani podpora Bluetooth 5.2 a LE, prostredníctvom ktorého bude možné prenášať hudbu aj vo formáte CD Lossless Audio.

Zdroj | Snapdragon

Nový obrazový procesor a obavy o súkromie

Snapdragon 8 Gen 1 bude taktiež vybavený novým 18-bitovým procesorom pre spracovanie obrazových signálov z kamier a senzorov, ktorý dokáže zachytiť až 4 096-násobne viac dát, ako jeho 14-bitový predchodca.

Inými slovami, tešiť sa môžeme na možnosť tvorby 240 snímok v rozlíšení 12 Mpx za sekundu, resp. nahrávanie 8K HDR videa pri 30 snímkach za sekundu s možnosťou súbežnej tvorby fotografií v rozlíšení 64 Mpx. Čipset je pripravený aj na tvorbu 36 Mpx fotografií s použitím troch snímačov naraz a tvorbu 200 Mpx fotografií s použitím jedného snímača.

Novému hlavnému obrazovému procesoru bude sekundovať 3. generácia tzv. Sensing Hubu – neustále aktívneho procesora určeného na komunikáciu s jadrom umelej inteligencie, pamäťou a predným fotoaparátom.

Nový Sensing Hub má so sebou do smartfónov priniesť neustále aktívnu prednú kameru, ktorá má slúžiť na okamžité odomykanie a zamykanie zariadenia. Na smartfón sa bude stačiť pozrieť, či naopak od neho iba odvrátiť zrak a on sa automaticky odomkne, resp. zamkne. Táto funkcia sa v praxi bude môcť postarať aj o upozornenie, skrytie notifikácií alebo úplné zamknutie smartfónu v prípade, že vám niekto cez rameno nazerá na displej.

Na neustále počúvajúce smartfóny, hodinky a smart reproduktory sme si už za posledné roky zvykli. Neustále aktívne fotoaparáty sú však úplne inou témou, ktorá so sebou prináša ďalšie otázky a obavy o ochranu súkromia používateľov. Qualcomm však ubezpečuje, že túto funkciu si bude možné vypnúť a v praxi ju možno do svojich smartfónov jednotliví výrobcovia ani neimplementujú.

K použitiu nového čipsetu Snapdragon 8 Gen 1 sa už prihlásili značky Black Shark, Honor, iQOO, Motorola, Nubia, OnePlus, Opposite, Realme, Sharp, Sony, Vivo, Xiaomi a ZTE. Prvým smartfónom s týmto čipsetom na trhu bude zrejme nový Realme GT 2 Pro.

Zdroj