Sme pripravení na autonómne vozidlá? Väčšina ľudí im nedôveruje

ZDROJ | CarAdvice

Sadli by ste si do autonómneho vozidla, v ktorom má riadenie plne pod kontrolou počítač? Americká automobilová asociácia (AAA) zistila, že väčšina ľudí autonómnym systémom ešte stále nedôveruje.

Automobilky a technologické spoločnosti po celom svete investujú desiatky, až stovky miliónov dolárov do autonómnych systémov a kompletných autonómnych vozidiel. Zdá sa však, že takéto vozidlá budú hotové skôr, ako do nich bude väčšina ľudí pripravená nasadnúť.

ZDROJ | Ford

Prieskum Americkej automobilovej asociácie priniesol pomerne prekvapivé výsledky, podľa ktorých sa až 71 % opýtaných bojí nasadnúť do autonómnych vozidiel. Toto číslo sa pritom zvýšilo z pôvodných 63 % po tom, čo svet obletelo niekoľko správ o nehodách, ktorých boli takéto vozidlá súčasťou.

Autonómne vozidlá pritom nie sú nebezpečnejšie, než vozidlá riadené človekom, práve naopak. Keďže však ľudia sledujú vývoj tejto technológie podrobne a všetka ich skúsenosť s autonómnymi vozidlami pochádza iba z druhej ruky skrz médiá, na správy o nehodách reagujú veľmi citlivo.

ZDROJ | Waymo

Vplyv osobnej skúsenosti na dôveru v autonómne systémy dokazuje aj štatistika, podľa ktorej majitelia vozidiel s asistentom pruhov, adaptívnym tempomatom, automatickým núdzovým brzdením a automatickým parkovacím systémom majú o 68 % vyššiu tendenciu dôverovať autonómnym systémom, než majitelia vozidiel bez týchto systémov.

Pozrite siTesla Model Y je oficiálne predstavený, čo všetko prinesie?

Svetielkom nádeje pre autonómne systémy je aj zistenie, že 53 % opýtaných by sa nebálo využiť autonómne vozidlá pri nízkej rýchlosti a krátkej vzdialenosti. Typicky by tak mohlo ísť o letiskové a vnútrofiremné transporty. Zanedbateľný nie je ani fakt, že 44 % ľudí by akceptovalo autonómne vozidlá, ak by boli využívané na donášku balíkov a jedla.

ZDROJ | Ford

Viac než polovica opýtaných Američanov verí, že do roku 2029 bude väčšina vozidiel na cestách ponúkať možnosť autonómnej jazdy. Podľa AAA ide o prehnane optimistický predpoklad a plne autonómne vozidlá uvidíme na cestách až o niekoľko dekád. Nech už je pravda kdekoľvek, ľudia si budú môcť zvyknúť na plne autonómne vozidlá ešte pred ich príchodom vďaka asistenčným funkciám, ktoré sú čoraz dokonalejšie a rozšírenejšie.

ZdrojAAA

Komentáre k článku