Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Smartfóny ani počítače nelákajú. Kto ich predáva najviac?

Smartfóny ani počítače nelákajú. Kto ich predáva najviac?
Zdroj | Moshi
Richard Pliešovský
Smartfóny ani počítače nelákajú. Kto ich predáva najviac?
Zdroj | Moshi
Zdroj | Moshi

Zdá sa, že elektronika narazila na svoje limity. Nie čo sa týka inovácií, ale jej výkonu a funkcií. Nové modely už prinášajú málo noviniek, naopak staršie modely sú stále výkonné a dobre použiteľné. Výsledok? Totálny pokles predaja počítačov a smartfónov.

Smartfóny sa svojimi predajmi vracajú naspäť v čase do roku 2014, naposledy sa ich menej predalo v 3Q 2014! Byť výrobcom mobilov, tak si začnem hľadať nejakú bokovku. Taká produkcia solárnych panelov by možno nebola zlá.

Dodávky smartfónov medziročne klesli o 12 %, v 3. štvrťroku 2022 dosiahli 301 miliónov kusov. Pretrvávajúce medzinárodné politické napätie, ktoré má podľa expertov za následok ekonomickú neistotu, zasiahlo trh so smartfónmi. Lepšia situácia bola v 2Q 2022, kedy sa zastavil pokles predajov pod 300-miliónovú hranicu. Podarilo sa to vďaka miernemu štvrťročnému oživeniu dodávok modelov od Apple a Samsungu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Čo ukazuje dynamika trhu? Šéf analytikov spoločnosti Counterpoint Research Harmeet Singh Walia hovorí: „Väčšina hlavných dodávateľov v treťom štvrťroku 2022 naďalej zaznamenávala ročné poklesy dodávok. Stupňujúca sa ruská vojna na Ukrajine, pretrvávajúca politická nedôvera a napätie medzi Čínou a USA, rastúce inflačné tlaky v regiónoch, rastúci strach z recesie a oslabovanie národných mien, to všetko spôsobilo ďalší pokles spotrebiteľského sentimentu a zasiahlo už aj tak oslabený dopyt. To tiež prispieva k pomalému, ale trvalému predlžovaniu cyklov výmeny smartfónov, pričom smartfóny sú stále odolnejšie a technologický pokrok sa spomaľuje. Sprevádza to a v menšej miere napreduje pokles dodávok smartfónov strednej a nižšej triedy, aj keď prémiový segment lepšie odoláva ekonomickej búrke. V dôsledku toho, a vďaka skoršiemu uvedeniu novej série iPhonov v tomto roku, sa Apple ukázal ako jediný z piatich najlepších predajcov smartfónov, ktorý v tomto štvrťroku dokázal riadiť ročný rast dodávok.“

Zdroj | Counterpoint Research

Tabuľka hore ukazuje objemy predajov. V 3Q 2022 je na prvom mieste Samsung, predal 64 miliónov smartfónov, pokles predaja bol 8 %. Nasleduje Apple so 48,8 miliónmi a Xiaomi so 40,4 miliónmi. V 4Q sa očakáva zvýšenie predajov. Prichádza vianočné obdobie a na trhu sa naplno prejaví vplyv nových iPhonov série 14.

Ešte horšie ako smartfóny sú na tom počítače. Celosvetové predaje klesli v 3Q 2022 medziročne o 15,5 %. Predalo sa ich 71,1 miliónov a pokračujú tak v ďalšej vlne veľkých medziročných poklesov. Pokles je zaznamenaný aj napriek začiatku školského roka. Aj tu vidieť vplyv ekonomickej neistoty. Okrem poklesu predaja bol zaznamenaný spomalený rast priemernej predajnej ceny, čo malo vplyv na celkové príjmy.

Zdroj | Counterpoint Research

Najviac počítačov predalo Lenovo. Zároveň však spoločnosť zaznamenala medziročný pokles o 16 %. Podiel na trhu má veľmi slušných 23,7 %. Na druhom mieste v predajoch je HP. V treťom štvrťroku predala značka 12,7 miliónov počítačov, medziročný pokles bol 26,5 %. Trhový podiel HO je necelých 20 %. Na treťom mieste je Dell s predajom 12 miliónov, poklesom 20 % a 17 % podielom na trhu. Štvrté miesto patrí Apple, ktorý ako jediný výrobca zaznamenal nárast o 7 %.