Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Smartfónom sa darí! Prichádza doba smartfónová?

Smartfónom sa darí! Prichádza doba smartfónová?
Roman Calík
Smartfónom sa darí! Prichádza doba smartfónová?

Trh inteligentných telefónov s otvoreným operačným systémom narástol za prvý kvartál 2010 až o takmer 70 percent. Stále suverénne víťazí OS Symbian.

Apple iPhone 3GS

Apple iPhone pravdepodobne odštartoval smartmániu. Nákup a inštalácia aplikácií nikdy nebola tak jednoduchá. Od jeho uvedenia podiel inteligentných telefónov neustále narastá. Navyše sa na trhu objavilo množstvo telefónov s OS Android. Len za prvý štvrťrok 2010 sme zaznamenali až 50 nových smartfónov, pričom až 26 z nich beží na OS Android. Nasleduje Symbian od Nokie s 13 telefónmi a samozrejme Windows Mobile či Palm.

Takmer 20 miliónov smartov mesačne!

Objem smartfónov dodaných na svetový trh v prvom kvartáli tohto roka, podľa zverejnenej májovej správy analytickej spoločnosti Canalys, narástol medziročne o 66,9 %. Za prvé tri mesiace tohto roka sa totiž predalo až 55,2 milióna kusov smartfónov. Analytická správa Canalys rozdelila trh smartfónov aj z pohľadu spôsobu ovládania. S 59,1 % podielom tak dominujú dotykové displeje. Medziročne ich objem narástol o 187,2 %. Naopak, pokles zaznamenali klasické telefónne klávesnice. Ich objem sa prepadol o 39,2 % na približne 7,5 milióna kusov. Trhový podiel tak dosiahol 13,5 % a medziročne sa takmer dvojnásobne znížil. Naopak počet dodaných smartfónov s hardvérovou QWERTY klávesnicou narástol oproti prvému kvartálu 2009 o 60,6 % na vyše 15 miliónov kusov. Ich trhový podiel dosiahol 27,3 %.

HTC Desire

Nokia, HTC, Apple… všetci rástli

Prekvapením je Motorola, ktorá narástla v porovnaní s rokom 2009 až o 136,8 percent. Jej smartfóny bežia na OS Android, takže úspech možno pripísať i tomuto operačnému systému. HTC, ktorá sa stala štvorkou v celkovom rebríčku dodávateľov, podľa správy Canalys dodala na trh vyše 2,8 milióna kusov, čím v tomto segmente dosiahla podiel 5,1 %. Nokia na trh uviedla takmer dvojnásobok smartfónov v porovnaní s prvým štvrťrokom 2009. Celkovo za prvý kvartál 2010 totiž na trhu distribuovala až 21,5 mil. kusov smartfónov. Líderstvo na trhu si tak neustále drží s obrovským náskokom, čomu vďačí najmä za množstvo modelov s OS Symbian. Jej trhový podiel však klesol zo 41,4 na 38,8%. Veľmi dobre je na tom i americký výrobca RIM, ktorého produkty poznáte pod označením BlackBerry. Takmer 11 mil. smartfónov a 19,2-percentný trhový podiel nemôže robiť tejto spoločnosti vrásky. A čo Apple? Myslím, že takmer 9 miliónov iPhonov hovorí za všetko. Pozrite si priloženú tabuľku.

tabulka Canalys 2010