Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Smart zvončeky Ring pomohli vyriešiť viac ako tisícku prípadov. Má to ale háčik

Smart zvončeky Ring pomohli vyriešiť viac ako tisícku prípadov. Má to ale háčik
Zdroj | Ingenio Virtual
Tomáš Šmidák
Smart zvončeky Ring pomohli vyriešiť viac ako tisícku prípadov. Má to ale háčik
Zdroj | Ingenio Virtual
Zdroj | Ingenio Virtual

Počet žiadostí o vydanie záznamu orgánom činným v trestnom konaní sa medziročne zvýšil o 65%. Problém je, že niektoré boli poskytnuté aj bez súhlasu majiteľa.

Ring je spoločnosť, ktorá sa venuje výrobe smart zámkov a bezpečnostných kamier. Ich produkty si rýchlo našli medzi ľuďmi veľkú obľubu, nakoľko sú spoľahlivé a jednoduché na používanie. Vďaka ich kvalitnému a nepretržitému záznamu tiež môžu slúžiť ako dôkazový materiál pri riešení zločinov. Hovoria o tom aj najnovšie čísla, ktoré sú jedny z najvyšších od čias založenia spoločnosti.

Zdroj | Ring

Výrobca zverejnil svoje štatistiky za rok 2021. Z nich vyplýva, že za minulý rok dostal 3 147 legálnych požiadaviek na poskytnutie záznamu z ich zariadení, orgánom činných v trestnom konaní. Oproti roku 2020, tak ide nárast približne 65 %.

Pozrite si

Amazon pre Project Kuiper objednal 83 súkromných štartov. SpaceX neoslovil

Viac ako 85 % z týchto požiadaviek boli vystavené na základe súdneho príkazu. Ten dáva spoločnosti právo poskytnúť okrem video záznamu aj osobné informácie o používateľovi zariadenia. Ring uviedol, že vyhovel približne 4 z 10 týchto požiadaviek v priebehu roka.

Zdroj | David von Diemar

 

Za minulý rok výrobca upozornil 648 používateľov na to, že ich informácie budú odovzdané strážcom zákona. Vyplýva to z podmienok spoločnosti, kde sa píše, že musí svojich používateľov upozorniť v prípade, že majú byť zverejnené ich údaje ako napr. meno, adresa, email či platobné údaje, pokiaľ nie sú tieto informácie zákonom utajené.

Zdroj | Ring

Vo vysokých číslach pokračujeme ďalej. Ring tiež dostal 2 774 príkazov na uchovanie dát. V praxi to znamená, že policajti a kriminálne agentúry môžu požiadať Amazon o uchovanie a prístup k dátam používateľa až na dobu 6 mesiacov. Takýto postup sa volí v prípade, že potrebujú orgány zhromaždiť väčšie množstvo dôkazov, ktoré môžu neskôr použiť ako dôkazy pri súdnom pojednávaní.

Pozrite si

Amazon Echo sa dokáže hacknúť samé, pomocou vlastných príkazov

Jeden z výkonných riaditeľov Amazonu, Brian Huseman napísal vo svojom liste americkým zákonodarcom, že Ring za tento rok už minimálne 11-krát poskytol strážcom zákona záznam z videokamier bez toho, aby bol tento krok schválený majiteľom zariadenia.

Zdroj | Ring

Odôvodňuje to tým, že tak spravili v dobrej viere, nakoľko boli presvedčení, že majiteľ je v ohrození života. „V prípade núdze, môže spoločnosť poskytnúť tieto dáta, pokiaľ nemá bezpečnostná agentúra čas čakať na súdny príkaz“.

Ring doposiaľ neuverejnil štatistiky toho, koľkokrát boli bez súhlasu majiteľa poskytnuté údaje v priebehu minulých rokov. To či skutočne išlo o ohrozenie života alebo nie môžeme len hádať. Ring bol však už aj v minulosti kritizovaný za to ,že má „až príliš dobré vzťahy“ s policajnými oddeleniami. Neraz sa preto stalo, že si záznam nepýtala oficiálna inštitúcia, ale policajti počas obhliadky miesta činu.

Zdroj