Smart žiarovka, ktorá dokáže monitorovať zdravie?

ZDROJ | Sengled

Sengled je spoločnosť zaoberajúca sa vývojom a výrobou inteligentného osvetlenia. Ani tá nechýbala na CES 2022, kde predstavila niekoľko nových produktov. Okrem zábavných svetelných pásov Wi-Fi Video-Sync TV vzbudila rozruch žiarovka Smart Health Monitoring.

Sengled Smart Health Monitoring Light je duálna Wi-Fi a Bluetooth žiarovka so vstavaným monitoringom zdravia. Pýtate sa ako je to možné? Spoločnosť využíva namiesto pasívneho infračerveného senzora pomoc radarovej technológie. Tá je oveľa presnejšia a dokáže rozlišovať rôzne materiály. Je navrhnutá tak, aby sledovala váš spánok, pohyb a niektoré biometrické merania, ako je srdcová frekvencia, dýchanie či telesná teplota.

Pozrite siSengled SNAP – inteligentná žiarovka s kamerou

Sengled kombinuje nízkonákladový radarový systém s vlastnými algoritmami. Radarový systém s minimálnym výkonom pracuje v pásme 2,4 GHz. Takéto riešenie sa už osvedčilo pri detekcii pohybu, rýchlosti a polohy vo vozidlách. Tam dokáže napríklad rozpoznať jednotlivých pasažierov a monitorovať ich vitálne funkcie.

Smart Health Monitoring môže fungovať samostatne, alebo v spojení s viacerými žiarovkami. S Bluetooth urobí mesh sieť, ktorá spolupracuje na vytvorení virtuálnej mapy sledujúcej ľudské správanie. To môže byť užitočné pri starších, resp. chorých ľuďoch, pretože dokáže odhaliť napríklad ich pád, alebo nehybnosť.

ZDROJ | Sengled

Predstavená novinka je vlastne len prototypom, takže veľa podrobnosti sme sa nedozvedeli. Výrobca je napriek tomu optimistický a uvádza, že smart žiarovka by mala prísť do predaja ešte koncom tohto roka. Rozhodne ide o zaujímavé inovatívne zariadenie ukazujúce možnú budúcnosť smart domácnosti, ako i nečakané možnosti využitia takej triviálnosti, akou je dnes žiarovka.

Sengled na veľtrhu oznámil aj podporu novej platformy Matter, čo rozhodne nie je na škodu, aj keď produkty od Sengled nepotrebujú žiaden hub. Pracujú na Wi-Fi a rozumejú si platformami Amazon Alexa, Apple HomeKit, Google a Samsung SmartThings. Žiarovky však fungujú len s Amazon Alexa, už v marci však pribudne podpora pre Google Home.

ZdrojThe Verge