Smart respirátor vás upozorní, ak dobre netesní. Zistí aj tep vášho srdca

ZDROJ | engin akyurt

Nikto nie je nadšený, ak musí nosiť respirátor. Často sa však stáva, že nie je dobre aplikovaný a začal prepúšťať škodlivé vírusy. Doteraz sa tomu nedalo zabrániť, až kým výskumníci z Northwestern University nevyvinuli senzor určený práve pre masku na tvár.

FaceBit dokáže sledovať širokú škálu zdravotných údajov zvnútra masky typu N95. Magneticky pripojená jednotka zvládne monitorovať vašu srdcovú frekvenciu vďaka snímania jemných pohybov hlavy pri pumpovaní krvi, no najmä zvládne odhaliť netesnosť pri detekovaní náhleho poklesu odporu masky.

ZDROJ | Northwestern University

Získané údaje môžu priniesť množstvo ďalších varovných signálov. Údaje o tepovej frekvencii srdca a dýchaní môžu dať vedieť používateľov, že sa ocitol v strese a potrebuje prestávku. Vedci prízvukujú, že snímač nenahradí test overenia správneho nasadenia respirátora, je ale dostatočne schopný na to, aby pomáhal udržať toto tesnenie počas dlhého dňa v práci. Získané údaje odosiela FaceBit do aplikácie v smartfóne.

Ďalšou vychytávkou je, že FaceBit nebude potrebovať batériu. Aj keď sa v prototype nachádza, senzor tiež využíva dýchaciu silu, teplo používateľa, kinetickú a solárnu energiu na predĺženie životnosti masky. Tá teraz dosahuje 11 dní. Šéf projektu, asistent počítačovej informatiky, počítačového inžinierstva a elektrotechniky, Josiah Hester chce, aby nová generácia masky už ​​bola úplne bez batérie.

Ak nosíte masku 12 hodín a dlhšie, môže vaša tvár znecitlivieť. Možno si ani neuvedomíte, že vaša maska ​​​​je uvoľnená, pretože ju necítite.

Josiah Hester

FaceBit čakajú klinické skúšky a ďalšími testy, kým bude pripravený na použitie v bežnom svete. Tím výskumníkov okolo Hestera už stihol zverejniť kód projektu a hardvér, aby ho pomohli ostatným vytvoriť a overiť. Ak bude funkčný a dostatočne účinný,  zrejme si ho nebudete môcť kúpiť na osobné použitie. Má byť určený predovšetkým pre nemocnice, ktoré chcú udržať zamestnancov v bezpečí a zabrániť vyhoreniu počas nekonečne dlhých zmenách.

ZdrojProceedings of the ACM on Interactive,Northwestern University