Smart čistička Dyson vám ukáže koľko formaldehydu máte v domácnosti

ZDROJ | Dyson

Britský Dyson predstavil vynovenú sériu čističiek vzduchu, ktoré sú schopné odstraňovať aj nebezpečný formaldehyd. Na rozdiel od bežných čističiek, ktoré tento plyn dokážu odstrániť z ovzdušia, Dyson ide ešte ďalej a dokáže úroveň formaldehydu aj detegovať.

Pozrite siDyson vie ako sa zbaviť formaldehydu u vás doma

ZDROJ | Dyson

Čističky vzduchu kombinované s ventilátormi, resp. ohrievačom Dyson Pure Cryptomic Hot+Cool (HP09) a Dyson Pure Cryptomic Cool (TP09) vyzerajú ako predchádzajúca generácia, no Dyson ich opäť o čosi vylepšil. Tým najzásadnejším má byť nový typ snímača formaldehydu s pevným skupenstvom.

Vďaka nemu sú obe čističky schopné detegovať práve iba tento nebezpečný plyn a zároveň ukázať nameranú hodnotu na zabudovanom displeji, ale aj v mobilnej appke. Čističky sú totiž smart a dokážete ich ovládať cez mobilný telefón.

Späť ale k formaldehydu. Tento nebezpečný plyn dokážu odstraňovať aj iné čističky na trhu, no tie majú gélový snímač, ktorý po pár rokoch vyschne a teda sa stratí schopnosť odstraňovania forlmaldehydu z ovzdušia.

ZDROJ | Dyson

Formaldehyd je, mimochodom, veľmi nebezpečný plyn, ktorý sa vylučuje prakticky zo všetkých nových vecí. Najväčším „producentom“ môžu byť nábytky z drevotriesky, ktoré sú lepené lepidlom na báze formaldehydu. Je to totiž lacné. Formaldehyd ale môžu vychádzať aj z náterov, látok a teda i kobercov, ale aj podláh či iných prvkov. WHO tento plyn zaradila medzi nebezpečné a karcinogénne.

Nové čističky vzduchu od Dysona majú byť zároveň aj tichšie. Výrobca tvrdí, že pre najvyššom výkone je to pokles až o 20%. Samozrejmosťou je špičková filtrácia ostatných znečisťujúcich prvkov z ovzdušia. Dyson má špeciálne tvarované a dokonale utesnené kruhové HEPA 13 filtre, ktoré dokážu zachytiť 99,95% všetkých látok s veľkosťou od 0,1 mikormetra.

To znamená, že tento HEPA filter dokáže zachytiť prakticky všetky alergény, baktérie, ale aj vírusy. A keďže vírus COVID-19 má veľkosť zhruba 0,05 – 0,14 µm, nové čističky od Dysona dokážu zachytiť aj ten.

Novinky od Dysonu sa na trh dostanú v najbližších týždňoch. Ceny zatiaľ nie sú známe.

ZDROJ | Dyson

ZdrojDyson

Komentáre k článku