Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Xbox
  • 11 min.
  • 17.7.2022

Služba Xbox Game Pass za prvý polrok 2022 a jej TOP 3 herné tipy

Služba Xbox Game Pass za prvý polrok 2022 a jej TOP 3 herné tipy
Zdroj | Xbox
Michal Korec
Služba Xbox Game Pass za prvý polrok 2022 a jej TOP 3 herné tipy
Zdroj | Xbox
Zdroj | Xbox
80 %
Tri hry zo služby Game Pass ukazujú, ako Microsoft láka menej tradičné tituly i veľké hity do svojho portfólia.

Minulý týždeň sme recenzovali hernú službu PlayStation Plus, ktorá má po novom tri stupne a jej najväčšou devízou je, že za mesačný poplatok získate prístup ku stovkám hier. Majitelia Xbox konzol a PC ten koncept už dávno poznajú v podobe služby Xbox Game Pass.

Ako funguje služba?

Aj v tomto prípade sa rozlišujú dva stupne služby: štandardný Xbox Game Pass obsahuje prístup ku hrám na PC alebo Xbox konzole za 9,99 € mesačne. Xbox Game Pass Ultimate za 12,99 € obsahuje prístup ku hrám na PC, AJ Xbox konzole a navyše aj službu Xbox Live Gold (pre multiplayer i pár hier mesačne zdarma). Pri dlhších predplatných (3 či 6 mesiacov) sa dá ušetriť pár eur.

Ponuka hier služby je pomerne bohatá a bežne tu nájdete 150 až 200 titulov, kde dominujú najmä first-party (vlastná produkcia) Microsoftu na čele so svojimi sériami ako Halo, Fable, Forza, Gears. Na tejto výhode je aj postavené celé promo služby: vlastné hry môžete hrať bez ďalších poplatkov hneď v prvý deň a netreba si ich kupovať za 60-70 eur, stačí si platiť mesačné predplatné. Keď má Microsoft bohatú sezónu ako vlani, tak sa služba celkom oplatí: Flight Simulator, Psychonauts 2, Forza Horizon 5 či Halo: Infinite v premiére boli aj dosť veľké lákadlá. Tento rok sa zatiaľ na prílev vlastných hier čaká, napríklad masovo očakávaný Starfield bol presunutý až do ďalšieho roka. Ale mnohým sa tento prístup páči, najmä vzbudzuje veľké nádeje, že by sa mohli vyplatiť aj veľké nákupy štúdií ako Bethesda (DOOM) či Activision-Blizzard a ich herné premiéry budú súčasťou služby.

Keď hry aj odchádzajú

Microsoft však do Game Pass pridáva aj iné väčšie tituly hneď v deň vydania. Napríklad vlani to bol skvelý poľský horor The Medium a akcia Outriders, tento rok akčná hra Sniper Elite 5. Iné hity sa do služby dostanú už po niekoľkých mesiacoch, napríklad aj Marvel’s Avengers či Guardians of the Galaxy. Služba ponúka miesto aj pre nezávislé (indie) hry a aj tie zaraďuje pekne v premiére, v prvý deň. Alebo sem prídu aj neskôr.

Ale ako hry prichádzajú, tak môžu zatrúbiť aj na odchod. Niektoré po pár mesiacoch (GTA: San Andreas), iné zhruba po roku. Isteže vlastná produkcia v službe Game Pass ostane, takže Wolfensteina, DOOM či celú sériu Fable si zahráte, ale third-party tituly sú zotrvaním otázne. Občas oslávia comeback (napríklad tri tituly série Yakuza), pri iných môžete využiť aspoň rozlúčkovú zľavu 20%.

Tento rok je pre službu pomerne úspešný najmä vďaka menším hrám, ale objavili sa tu aj väčšie produkcie. Napríklad spomínaný Sniper Elite 5 je plnohodnotný áčkový titul, ale premiéru mali aj iné skvosty.

Zdroj | Xbox

Trek to Yomi

Parádna akčná hra a pocta samurajom. Za hrou prekvapivo stojí západné, nie japonské štúdio, ale výsledok je vynikajúci a skvelo zachytáva atmosféru starých japonských filmov. Celá hra je pocta Akira Kurosawovi a žánru o pomstách samurajov – ani tu nikoho neprekvapí, keď sa v prvej kapitole zhostí roly chlapca, čo sa ešte venuje tréningu so svojím senseiom. No vpád banditov do dediny mení jeho život naruby, sensei umrie na bojisku a on sa neskôr stáva ochrancom dediny spolu s učiteľovou dcérou Aiko. Keď sa v jeho dospelosti objavia nové útoky a spomínajú sa démoni z hôr, zbystrí pozornosť a opäť tasí čepeľ meča…

Príbeh Trek to Yomi je variáciou na staručké filmy, ale je vynikajúco poňatý. Možno trošku predvídateľný v celom vyznení, ale jeho jednotlivé momenty majú skvelý náboj i pamätné scény. Niektoré famózne boje sa odohrávajú na mieste, kde sa v pozadí rúcajú brány či chrámy, čo len dokresľuje celkovú atmosféru. Autori sa sústredili na najmenšie detaily aj v nebojových scénach. Keď v 2D pohľade kráčate naprieč dedinou, cez pole či les, všetko je mimoriadne autentické. V dedine je rušno na obchodnej ulici, neskôr plačú napadnutí obyvatelia nad skazou, modlia sa pri oltári. To len dokazuje zmysel pre detail – niekedy sa oplatí len zastaviť a sledovať, čo všetko scéna obsahuje. A pomôže vám to aj pri hľadaní blikajúcich bonusov – predmetov na vylepšenie života či staminy alebo iné kúsky do zbierky.

Zdroj | Xbox

V jadre je čiernobiela hra poctivou samurajskou akciou. Tréning s učiteľom vás naučí ľahké i ťažké údery, aj ako zasadiť úder z otočky, brániť sa či využiť protiútok. Za polhodinu zmapujete čo treba a potom sa pustíte do oponentov – najprv sú to súboje na férovku (1 proti 1), neskôr sa na vás zosypú aj väčšie skupiny. Boj sa často odohrá na otvorenom priestranstve, no výnimkou nie sú ani potýčky v interiéri, kde sa snažíte niekoho zachrániť. Sledovať musíte svoje dieliky zdravia (každý zásah súpera vám jeden berie) i staminu (ak budete ňou mrhať, neraz ste ochromení a nemožno bojovať). Hra sa však vyvíja, postupne vám oba ukazovatele cez predmety rozšíri. Platí to aj pre zbrane – okrem mečov sa môžete tešiť aj na hádzanie shurikenov.

Krása hry je v plynulom prechádzaní a drží vás stále v napätí. Každá nová lokalita prináša čosi nové, krásne a nejeden súboj je napínavý. Niekedy na vás nepriatelia pália z nenápadných miest, inokedy vám kamera aj ukáže niekoho v pozadí a len čakáte, kedy sa prirúti. Netreba sa preto hrou prehnať na koniec iba kvôli top času, ale skôr vychutnávať jednotlivé detaily. Inak prejdenie trvá cca 5-7 hodín.

Zdroj | Xbox

Sniper Elite 5

Jedna z najväčších hier služby tohto roka. O „snajperských“ hrách často platilo, že sú slabo hrateľné, lebo prvá rana skolila od nepriateľa skolila vás a keď ste sa chceli trafiť vy, minuli ste veľa pokusov. Avšak časom dokázali autori vylepšiť systém hrateľnosti. Dokonca sa do hry dostávajú aj isté príbehy, veľké mapy či kus otvoreného sveta.

Sniper Elite 5 sa odohráva vo Francúzsku v roku 1944 a hrdina má zničiť tajnú zbraň nacistov. Postupne ide do deviatich máp, ktoré sú dizajnom i náplňou pomerne bohaté, lebo vás postavia do iných situácií: často ste sólo bežec, ale niekedy pomôžete vo veľkom útoku či naopak odboju v obrane. Dostanete sa na rozmanité miesta: typické dedinky či mestá s otvoreným frontom, ale aj na hrady i do ponorkovej základne. Otvorené mapy lákajú na viaceré úlohy: spravidla máte hlavný cieľ (niekoho zabiť, čosi zničiť, získať plány) a realizovať sa môžete aj vo vedľajších (pomoc odboju či preriediť počty nepriateľov). Plnenie všetkého má výhodu v podobe skúsenosti a lepších zbraní.

Zdroj | Xbox

Hrateľnosť nie je len o strieľaní terčov – veľké mapy favorizujú aj prieskumníkov a makačov v teréne. Takto sa môžete zakrádať na rôzne miesta a rozhodnúť, či budete skôr strieľať koho môžete a kedy zvolíte stealth prístup, že skúsite prejsť niekam aj bez obetí. O postupe niekedy rozhodne munícia: keď máte málo nábojov, hra vás občas prinúti ísť bez streľby – hoci mŕtvi vojaci vám zase občas arzenál venujú. Takto dostanete aj iné zbrane alebo si vylepšujete vlastné vrátane príslušenstva (tlmiče, ďalekohlady, zásobníky).

Hra nestagnuje aj vďaka vylepšovaní postavy – keď si pridáte zdravie, presnosť alebo špeciálne aj nosnosť, máte zrazu nové možnosti. A veľké mapy vám dávajú aj šancu pri opakovanom hraní prísť na nové nápady či postupy. Alebo si môžete vyskúšať kooperačný mód a prejsť kampaň spoločne. Nechýba ani multiplayer, kde si skúšate rôzne spôsoby boja, ale ten odporúčame až po prejdení aspoň pár misií.

Sniper Elite 5 ponúka slušnú zábavu, kampaň a aj akčné možnosti na 15-20 hodín.

Zdroj | Xbox

Tunic

Napokon je tu nenápadná hra, ktorá klame telom, vizuálom i názvom. Tunic by ste možno zaradili do žánru milých behačiek – titulný obrázok má lišiaka s mečom, ale v skutočnosti je to poctivé kombo Zeldy a Souls hier, na ktoré je dobré mať už čosi odohrané. Z Legend of Zelda hier si nesie Tunic čiastočne vizuál i postup hrou – začínate s malým arzenálom (jeden konár), ktorý sa vám postupne vylepšuje a s ním aj vaše možnosti. Dostanete sa k meču, štítu, prídu aj bomby či štipka mágie. Zaujímavosťou systému je, že si môžete zbrane namapovať na tlačidlá podľa výberu, X-A-B, v tom smere je hra flexibilná.

Zo Souls hier si priniesla hra vyššiu obtiažnosť a systém obnovy nepriateľov. Strážite si tri ukazovatele – zdravie, staminu a mágiu. Zdravie je jasné, stamina určuje vašu výdrž na švihanie zbraňami a mágia dá body na špeciality. Lenže keď umriete alebo si uložíte niekde pozíciu, všetci nepriatelia sa obnovujú a musíte sa nimi presekať nanovo. V tom spočíva čiastočná frustrácia – niekedy so zaťatými zubami vyčistíte jaskyňu či lúku, no posledný nepriateľ či prvý v ďalšej lokalite vás skolí a musíte ju prečesať nanovo. Občas som bežal za vytúženou truhlicou, vylašoval z nej predmet a použil ho (zdravie) či bežal naspäť len aby som nemusel sekať všetkých.

Zdroj | Xbox

Z toho vyplýva, že Tunic vám nedaruje veľa zadarmo. Systém sa učíte postupne a veľa spočiatku netušíte. V tom leží kúzlo hry – má cudzie nápisy či nezrozumiteľné šípky a snažíte sa orientovať v teréne. Vrcholom je cca 50-stranový manuál hry, ktorý by vám mohol pomôcť a dať tipy, no na začiatku z neho nemáte nič. To je jedna z úloh hier: poskladať si manuál zo stratených stránok a potom vám dá veľa vecí zmysel. Akurát tam čaká fígeľ, že prvá nájdená stránka má číslo 10…

Tunic je akčná adventúra, ktorá ráta s rozhľadenosťou hráča. Že si bude pamätať aj lokality, cestičky, lebo sa nechce podeliť o všetko na začiatku. Žiadna svetová mapa či veľa šípok, kam máte ísť. Kto je pripravený na takú cestu, kde sa veľa dozvedá až v retrospektíve, môže byť nadšený. V opačnom garde objavíte pravidlá hry, zákulisie príbehu či dešifrujete nápisy vo svete – a milý bonus je, že môžu byť aj v češtine. Sčasti je to netradičný prístup, ale ako herná alternatíva môže zaujať.