Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

V Austrálii už doručujú tovar a jedlo dronmi

V Austrálii už doručujú tovar a jedlo dronmi
Zdroj | Wing
Richard Pliešovský
V Austrálii už doručujú tovar a jedlo dronmi
Zdroj | Wing
Zdroj | Wing

Ak vás zaujíma takýto spôsob doručovania, treba ešte splniť jednu drobnú podmienku, vaše bydlisko musí byť v North Canberra v Austrálii.

Tento týždeň spustila spoločnosť Wing, divízia Alphabetu, prvú leteckú dopravu pomocou dronov v North Canberra. Zákazníci tejto služby si môžu objednať z miestnych obchodov rôzny sortiment. Od čerstvých potravín, horúcej kávy z kaviarne až po voľne predajné lieky. Obyvatelia si môžu tovar vybrať cez aplikáciu a nechať si ho rovno doručiť priamo domov.

Zdroj | Wing

Služba je dostupná spočiatku len vybranému okruhu asi sto domov na predmestí Crace, Palmerston a Franklin. Wing očakáva, že v najbližších týždňoch a mesiacoch sa rozšíri o ďalší okruh zákazníkov v Harrisone a Gungahline.

Doručovanie dronom bolo schválené Austrálskym úradom pre bezpečnosť civilného letectva (CASA). Podľa povolenia nemôže Wing prevádzkovať svoju činnosť cez pracovné dni pred siedmou hodinou ráno a pred ôsmou počas víkendov a sviatkov.

Pozrite si

Časopis TECHBOX sme výhercovi doručili aj s dronom! Ako?

Výhody tejto služby sú nesporné, či už ste rodič s chorým dieťaťom, alebo vám len chýba pečivo na večeru. Vďaka Wing dostanete objednaný tovar doslova v priebehu niekoľkých minút. Wing uzavrel zmluvy s niekoľkými firmami z predmestia Gungahlin, pre ktoré spolupráca znamená viac zákazníkov a väčší obrat.

Zdroj | Wing

Zaujímavo vyznieva informácia, že Wing testuje drony v Austrálii od roku 2014. V priebehu posledného roku a pol spoločnosť dodala potraviny, drogériu a drobný tovar pre domácnosť, vrátane viac ako 3 000 kusov chemikálií do príbytkov vo Fernleigh Parku a komunitách Royalla a Bonython.

Vďaka získanej spätnej väzbe dokázal Wing vylepšiť systém a logistiku tak, aby ešte lepšie vyhovoval reálnym potrebám ich zákazníkov. Spoločnosť aj naďalej ostáva v kontakte s komunitami a ukazuje im ďalšie možnosti doručovania tovaru pomocou ich služby.

Pozrite si

Doručovanie potravín dronom cez Uber? Od roku 2021 vraj áno

Wing verí, že vďaka kooperácii s miestnymi politikmi, regulačnými úradmi a samozrejme občanmi, dokáže rozšíriť prístup k službám, naštartovať ekonomiku a poskytnúť pohodlnejší spôsob nákupov aj pre obyvateľov odľahlejších lokalít. Podľa najnovších informácií Wing pripravuje zavedenie skúšobnej prevádzky aj v Helsinkách.

Je nesporné, že drony majú na profesionálnej báze veľkú budúcnosť. Na druhej strane si však dnes vieme len veľmi ťažko predstaviť stovky, či nebodaj tisícky dronov nad našimi hlavami v husto obývaných miestach. Idea niekoľkých prísne regulovaných dronov na veľkých plochách však vyzerá nesporne zaujímavo.

Zdroj