Reklama

Slúchadlá, vďaka ktorým ovládate MP3-ku alebo mobil očami!

Roman Calík

Zdá sa vám to absurdné? My sme mali možnosť vidieť funkčnosť takýchto slúchadiel naživo! Počas výstavy MWC 2010 v Barcelone koncept prezentoval NTT DOCOMO.

NTT DOCOMO ovladanie ocami prototyp

Pri prezeraní nových telefónov Garmin-Asus nás zaujal očami gúľajúci človek v stánku naproti. NTT DOCOMO tu totiž predvádzal ovládanie MP3 prehrávača očami! Nie, nerobíme si srandu. Ak sa napríklad rýchlo po sebe pozriete doprava, preskočíte na ďalšiu skladbu, ak doľava a doprava, pozastavíte si prehrávanie. Viete si predstaviť, že sedíte v električke a niekto oproti vám so slúchadlami v ušiach akosi často zamestnáva svoje oči? Pozerá raz tam, raz tam, potom očami zagúľa, poviete si, že nebude v poriadku.

NTT DOCOMO ovladanie ocami prototyp

Ako to funguje? Prototyp slúchadiel so špeciálnymi elektródami je totiž schopný merať pri pohybe očí zmeny ich elektrického stavu. Pracuje sa tu s elektrickým nábojom oka, kde je jeho jedna časť (rohovka) kladne nabitá a ďalšia (sietnica) naopak záporne. Keď sa okom niekam pozriete, mení sa elektrický náboj oka a špeciálne snímače slúchadiel ho zaznamenajú a vyhodnotia. A už sme tam, kde sme chceli. Ak totiž pohnete okom dvakrát za sebou doprava, posuniete sa na ďalšiu skladbu. Naopak je tomu pri pozretí sa dvakrát doľava. Pauzu či Play sme si už vysvetlili, tu sa treba raz pozrieť doľava a raz doprava, ale viete ako sa ovláda hlasitosť? Jednoducho, stačí zagúľať očami, resp. krúžiť. Už to skúšate? Tak si radšej sadnite, aby vás nerozbolela z nácviku ovládania budúcnosti hlava. Ovládanie funguje aj so zavretými očami! Keďže ide o prototyp, nie je známe, kedy sa táto technológia a či vôbec dostane do praxe. Snaha NTT DOCOMO je však ponúknuť komerčnú verziu, ktorú by bolo možné využívať aj pri mobilných telefónoch. Prijať hovor by sme tak mohli napríklad pozretím sa dvakrát doľava a raz doprava, alebo…

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.