Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovenský InoBat postaví gigafabriku s Číňanmi na 40 GWh článkov ročne

Slovenský InoBat postaví gigafabriku s Číňanmi na 40 GWh článkov ročne
Zdroj | InoBat
Juraj Procházka
Slovenský InoBat postaví gigafabriku s Číňanmi na 40 GWh článkov ročne
Zdroj | InoBat
Zdroj | InoBat

Česko-slovenská batériová aliancia slovenského InoBat-u a ČEZ-u sa nekoná. Český energetický koncern ČEZ zo spolupráce vycúval, ale perspektíva na vybudovanie veľkej fabriky na výrobu batérií na Slovensku (ale možno aj za hranicami) tým nekončí. Práve naopak.

Začiatkom januára uzatvoril InoBat s čínskou spoločnosťou Hefei Gotion High-Tech Power Energy Co., Ltd (ďalej „Gotion“), inovatívnym výrobcom batérií a riešení pre energetické úložiská, Memorandum o porozumení s cieľom preskúmať možnosti spoločného podniku na výrobu a vývoj batérií.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Batérie InoBat nebudú len inteligentné, ale aj “zelené“

Dôvod ukončenia spolupráce ČEZ-u so slovenskou firmou česká spoločnosť nechce komentovať, ale údajne za tým nie je nespokojnosť s kvalitou produktov InoBatu, ani oneskorenie pri štarte sériovej produkcie. ČEZ poskytol v polovici roku 2020 InoBat-u 10 miliónov eur vo forme konvertibilnej pôžičky s možnosťou výmeny za akcie. „Konvertibilná pôžička však bola zo strany InoBatu splatená, takže ČEZ už nie je podielnikom v spoločnosti,“ uviedol hovorca ČEZ Roman Gazdík.

Výsledkom spolupráce s Gotion má byť spoločný podnik na vývoj a výrobu batérií s výrobnou kapacitou článkov a blokov 40 GWh pre elektromobilitu, pričom jedným z uvažovaných regiónov je oblasť strednej a východnej Európy.

Zdroj | InoBat

Technická spolupráca má byť založená na obojstranných výhodách s využitím batérií s technológiou LFP (LiFePO4), aj NMC (lítium-nikel-mangán-kobalt). Spoločne by mali firmy rozvíjať potenciál pre výrobu batérií pre energetické úložiská (ESS) v existujúcich priestoroch InoBat na Slovensku, ale spolupráca by mala prebiehať aj v iných krajinách.

Zdroj | InoBat Auto

Pôvodne chcel InoBat v kooperácii s ČEZ spustiť už v roku 2021 výrobu batérií vo Voderadoch pri Trnave, v bývalom výrobnom areáli spoločnosti Samsung. Dúfajme, že dvojročný sklz sa podarí zaraziť vďaka spolupráci s Gotion. Ako uvádza Steven Cai, prezident Gotion’s General Research Institute of Engineering, a CTO Gotion, Gotion High-Tech má v úmysle realizovať komplexnú spoluprácu s InoBat v oblasti inovácie technológie batérií, lokalizovanej výroby batérií pre elektromobily vo východnej Európe v rámci ekologického parku zelenej energie, recyklácie batérií a v ďalších oblastiach.

Pozrite si

Slovenský InoBat Auto bude vyvíjať batérie do eVTOL strojov Lilium

Spolupráca s InoBat je súčasťou obchodného plánu spoločnosti Gotion High-Tech na vybudovanie 100 GWh výrobnej kapacity batérií na zámorskom trhu do roku 2025. InoBat uvádza, že už má podpísané kontrakty s dvoma odberateľmi – jedným je Lilium, druhým Impact Clean Power Technology (ICPT). Kontrakty v hodnote 575 miliónov eur majú počas nasledujúcich 5 rokov zaistiť odber približne 3 GWh batériových článkov.