Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovenský InoBat Auto bude vyvíjať batérie do eVTOL strojov Lilium

Slovenský InoBat Auto bude vyvíjať batérie do eVTOL strojov Lilium
Zdroj | InoBat Auto
Juraj Procházka
Slovenský InoBat Auto bude vyvíjať batérie do eVTOL strojov Lilium
Zdroj | InoBat Auto
Zdroj | InoBat Auto

Nemecký startup Lilium je priekopníkom v oblasti vývoja plne elektrických lietadiel s vertikálnym vzletom a pristátím (eVTOL), ktoré by mali byť novým typom rýchlej dopravy (nielen) vo veľkomestách. Na lietajúcich strojoch Lilium sa bude podieľať aj slovenská spoločnosť InoBat Auto.

InoBat Auto oznámila dohodu s Lilium na spoločnom vývoji, výrobe a recyklácie vysokovýkonných batériových článkov novej generácie pre inovatívne letecké produkty.

Pozrite si

Lilium získalo ďalší balík peňazí, vývoj lietajúcich taxíkov úspešne pokračuje

eVTOL od nemeckého výrobcu by sa mali začať hromadne vyrábať do dvoch rokov, ale lietať zrejme budú aj mimo Nemecka. Spoločnosť Lilium už vlani rokovala s brazílskou leteckou spoločnosťou Azul o dodávke 220 lietadiel v celkovej hodnote 1 miliardy dolárov. Lietadlá by sa tu mali dostať do komerčnej prevádzky v roku 2025.

„Ambíciou Lilium je priniesť revolúciu v leteckej doprave. Neustále inovujú, a práve preto sú pre nás prirodzeným partnerom na ceste spraviť zo Slovenska lídra v elektromobilite.  Sme radi, že môžeme spolupracovať s priemyselnými hráčmi, ktorí zdieľajú našu víziu udržateľnosti. Je to dôležitý krok vpred na našej ceste k tomu, aby sa prechod na elektrickú dopravu stal nielen realitou, ale aj novým štandardom“, povedal spoluzakladateľ a generálny riaditeľ InoBat Auto, Marián Boček.

InoBat za dva a pol roka dosiahol produkt, výrobnú kapacitu a podpísal dohody o partnerstve s pôsobivými zákazníkmi ako napríklad Lilium. Marián Boček, vníma toto partnerstvo ako potvrdenie, že InoBat je na správnej ceste.

Zdroj | InoBat Auto

Prevádzkový riaditeľ spoločnosti Lilium, Yves Yemsi, povedal, že aj keď už firma vybrala a zazmluvnila partnerov pre technológiu a výrobu batérií, nemá v pláne zaspať na vavrínoch. Lilium neustále aktívne sleduje technologický vývoj a rozhodlo sa uzavrieť dohodu so spoločnosťou InoBat s úmyslom preskúmať spoluprácu v oblasti výroby a dodávok batérií v budúcnosti.

Pozrite si

Batérie InoBat nebudú len inteligentné, ale aj “zelené“

Lilium plánuje uviesť na trh prvé elektrické lietadlo s nulovými emisiami v roku 2024. Batérie InoBat, ktoré sú vyrobené na mieru, by mali ponúknuť eVTOL lietadlám Lilium dlhší dolet vďaka vyššej hustote energie a rýchlejšie nabíjacie časy v porovnaní s konkurenčnými riešeniami. V každom prípade to bude pre InoBat zaujímavá príležitosť a referencia.

Zdroj