Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovensko v ESA – dvere do vesmíru sa otvárajú

Slovensko v ESA – dvere do vesmíru sa otvárajú
Zdroj | ESA
Juraj Procházka
Slovensko v ESA – dvere do vesmíru sa otvárajú
Zdroj | ESA
Zdroj | ESA

Slovenská republika spolupracuje s ESA už od roku 2010 na báze základnej rámcovej Dohody o spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou „Cooperation Agreement“. Na rozdiel od Českej republiky sme však doteraz neboli členom tejto organizácie a nemohli sme sa na jej programoch plnohodnotne podieľať. Toto sa odteraz zmení, pretože prezidentka Zuzana Čaputová v stredu ratifikovala parlamentom schválenú zmluvu o pridružení Slovenskej republiky do Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

ESA je medzivládna organizácia pre využitie vesmíru, ktorá má v súčasnosti 23 členských štátov vrátane Slovenska. Riaditeľstvo agentúry sídli v Paríži a riadiace centrá pre rôzne sekcie sú v Holandsku, Nemecku a v Taliansku. ESA má v súčasnosti ročný rozpočet približne 7,2 miliárd € a zamestnáva približne 2 200 pracovníkov.

Zdroj | elisabetta_monaco from Munich, Germany – Ariane10, CC BY 2.0
Obsah pokračuje pod reklamou

Ariane 5 ECA transportovaná na štartovaciu rampu ELA-3

ESA na mnohých projektoch, vrátane Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, pripravovanej lunárnej orbitálnej stanice Gateway, vesmírneho teleskopu Jamesa Webba a ďalších, spolupracuje s NASA a ďalšími partnerskými agentúrami. Má vlastné centrum pre výcvik astronautov EAC (European Astronauts Centre) v nemeckom Kolíne nad Rýnom.

Pozrite si

Portrét Jupitera z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba odhaľuje nové detaily

V juhoamerickej Francúzskej Guyane sa nachádza Guyanské kozmické centrum v Kourou, kde má ESA kozmodróm, z ktorého štartujú európske nosiče Ariane, a do konfilktu na Ukrajine štartovali aj ruské Sojuzy. Vďaka výhodnej polohe blízko rovníka sa z kozmodrómu dajú ľahko dosiahnuť dôležité obežné dráhy.

Prezidentka Čaputová vo vesmíre vidí budúci potenciál. Využívanie vesmíru sa podľa nej demokratizuje a stáva sa dostupnejším aj menším štátom.

Zdroj | ESA/NASA

Astronautka ESA Samantha Cristoforetti na palube ISS

„Vesmírny priemysel Slovenska je malý, ale sľubný. Už teraz sa v ňom ukazuje viacero konkurencieschopných startupov a firiem, ktoré sa venujú vývoju komponentov družíc, navigácií a diaľkovému prieskumu zeme. Európska vesmírna agentúra je spolu s americkou NASA veľkým hráčom na poli výskumu vesmíru, čo umožní našim výskumníkom a podnikateľom realizovať sa so svojimi projektmi a produktmi,“ uviedla prezidentka.

Pozrite si

Rok 2021 bol pre výskum vesmíru prelomový, rok 2022 ho zrejme prekoná

Členstvo v ESA prinesie Slovensku a slovenským firmám a výskumným pracoviskám množstvo benefitov vďaka možnosti zapojiť sa do širokého okruhu projektov ESA a posilneniu kompetencií a výskumného potenciálu Slovenska. S tým sú spojené pracovné príležitosti pre slovenských odborníkov z oblasti výskumu a vývoja techniky a technológií.

Hoci Slovensko už niekoľko rokov s agentúrou ESA spolupracuje, pridružené členstvo nám umožní podieľať sa aj na významných európskych projektoch, napríklad na budovaní nových európskych satelitov, raketových nosičov, alebo na budúcich misiách medziplanetárnych sond.

Zdroj