Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovensko predbehlo v elektromobilite európskych lídrov. Kde sme sa umiestnili?

Slovensko predbehlo v elektromobilite európskych lídrov. Kde sme sa umiestnili?
Michal Sobek
Slovensko predbehlo v elektromobilite európskych lídrov. Kde sme sa umiestnili?

S rozrastajúcou sa elektromobilitou súvisí aj budovanie infraštruktúry nabíjacích staníc. Práve na tie sa zamerala nová štúdia a vyhodnotila, ktoré európske krajiny sú najlepšie pre majiteľov elektromobilov. Slovensko sa umiestnilo prekvapivo vysoko a predbehli sme napríklad aj také Švajčiarsko.

Pozrite si

BMW i4 M50: Elektromobil, ktorý vám garantuje skvelý zážitok z jazdy

Európa sa zaviazala zvýšiť počet verejných nabíjačiek, aby boli do roku 2035 pripravené pre 130 miliónov elektrických áut. Vyhodnotením rôznych faktorov kompatibility, ako sú náklady na infraštruktúru a nabíjanie, bol vytvorený rebríček desiatich najlepších krajín. V konečnom dôsledku odhaľuje krajinu s najlepšou infraštruktúrou nabíjania elektromobilov.

Zdroj | InsideEVs

Víťazom sa stalo Holandsko. V rebríčku dosiahlo skóre kompatibility 8,23 z 10 možných bodov. V priemere je 24,15 nabíjacích staníc na 10 km štvorcových. Ročné náklady na nabíjanie áut sú 184,59 eur.

Na druhom mieste je Chorvátsko s nabíjacou infraštruktúrou v krajine so skóre 7,66 z 10. Chorvátsko má najlepší pomer nabíjacích staníc k elektromobilom zo všetkých 32 analyzovaných európskych krajín. Ročné náklady na nabíjanie budú podľa predpovedí 231,75 eur.

Na treťom mieste sa umiestnilo Slovensko, ale priečku si delíme aj s Lotyšskom so skóre 7,26 z 10. Pokiaľ ide o číslo nabíjacích staníc, tak Slovensko ponúka 0,28 na 10 km štvorcových, čo je trikrát viac ako Lotyšsko.

Zdroj | Uswitch

Lotyšsko je však na čele rýchleho nabíjania, kde 0,7 % všetkých staníc ponúka vysokorýchlostné nabíjanie v porovnaní s 0,04 % na Slovensku. Ročné náklady na nabíjanie v Lotyšsku sú 202,17 eur a na Slovensku 240,36 eur.

Zvyšnú desiatku dopĺňajú Maďarsko, Estónsko, Česko, Poľsko, Turecko, Taliansko, Luxembursko a Švajčiarsko.

Pozrite si

Niceboy VEGA X Star – praktická akčná kamera so skvelým pomerom ceny a výkonu

Štúdia sa však pozrela aj na opačný koniec a zadefinovala krajiny s najhoršou nabíjacou infraštruktúrou pre elektromobily.

Najhoršie si počínalo Írsko. Vláda však plánuje výrazné rozšírenie počtu verejne dostupných elektrických nabíjacích staníc po roku 2025, aby splnila svoj ambiciózny cieľ mať do roku 2030 na cestách jeden milión elektrických vozidiel.

Zdroj | Uswitch

Druhé miesto Patrí Cypru s iba 57 dostupnými nabíjacími miestami pre elektromobily, pričom na svojom území nemá žiadne rýchlonabíjacie stanice. Zvyšnú päticu dopĺňajú krajiny ako Grécko, Island a Dánsko.

Zdroj