Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovensko má prvú 3D mapu na prevádzku dronov

Slovensko má prvú 3D mapu na prevádzku dronov
Richard Pliešovský
Slovensko má prvú 3D mapu na prevádzku dronov

Mať dron môže byť veľká zábava, ale i práca na plný úväzok. V oboch prípadoch je to aj o zodpovednosti. Keďže je to pomerne mladé odvetvie, informácií o možnosti prevádzky je stále málo, orientáciu sťažuje neustále sa meniaca (sprísňujúca sa) legislatíva.

Občianske združenie Mám Dron sa snaží zvyšovať informovanosť používateľov dronov o pravidlách bezpečného lietania vo vzdušnom priestore a zároveň im poskytnúť vhodné technologické nástroje. Ich najnovší počin je webová aplikácia MamDronView. Ide o prvú 3D mapu svojho druhu na Slovensku, ktorá okrem aktuálnych no-drone zón zobrazuje i zóny vytvorené pilotmi dronov (cez appku MamDron).

Údaje z 3D mapy nielenže pomôžu pilotom dronov pri plánovaní letov, ale umožnia napr. samosprávam získať prehľad o prevádzke dronov v konkrétnej lokalite.

Zdroj | Mam dron

Aplikácia pracuje s dátami z informačného systému MamDron. Ten integruje, spracúva a zobrazuje letové údaje o zónach s obmedzenou prevádzkou bezpilotných prostriedkov definovaných slovenskou a európskou legislatívou, ako aj letové zóny vytvorené používateľmi mobilnej appky MamDron (Android, iOS).

Pozrite si

Drony a legislatíva: Kto potrebuje licenciu?

Aplikácia zobrazuje aktívne neletové zóny a zóny letov používateľov appky Mamdron. Aktívne neletové zóny sa zobrazujú do 120 metrov nad zemou, čo je maximálna výška povolená pre let dronov. Medzi také zóny patria napríklad oblasti riadených a neriadených letísk, vojenské objekty, chránené prírodné územia so stupňom ochrany 3-5, varovné zóny v okolí železníc a rýchlostných ciest, či zóny definované niektorými samosprávami.

Okrem statických bezletových zón obsahuje mapa aj dynamické bezletové zóny vytvorené zväčša pre určité podujatie, ktorým môže byť napríklad vojenské cvičenie, veľké koncerty či významné diplomatické návštevy.

3D mapa vám umožňuje vypínať a zapínať jednotlivé letové zóny, zobraziť zóny vytvorené v aplikácii MamDron v časovom horizonte 7 dní (spätne, alebo naplánované), meniť druh mapového podkladu, vyhľadať oblasť podľa názvu a zobraziť 3D vizualizáciu vybranej oblasti.

Pozrite si

Drony sú hit nielen počas leta

Mobilná appka MamDron je určená na plánovanie letov s dronmi, čím sa ako pilot môžete vyhnúť lietaniu v zakázaných oblastiach, výrazne znížiť riziko kolízie, či pokuty. 3D mapa zobrazuje letové zóny vytvorené používateľmi tejto aplikácie v priebehu posledného týždňa a plánované zóny v horizonte nadchádzajúceho týždňa.

„Zverejnením 3D mapy využitia vzdušného priestoru sme chceli verejnosti poskytnúť informačný nástroj, ktorý môže pomôcť pilotom dronov, leteckým modelárom, ale aj pilotom iných športových lietajúcich prostriedkov zorientovať sa vo vzdušnom priestore v rámci slovenského územia. Na základe týchto informácií môžu efektívnejšie plánovať svoju činnosť a prispieť tak k bezpečnejšiemu nebu nad hlavou. Mapa zároveň pomôže autoritám, ktorými môžu byť napríklad Letecký úrad, LPS, či samosprávy, spraviť si prehľad o prevádzke dronov na konkrétnom území a v konkrétnom čase,“ povedal Václav Michalčík, marketingový manažér občianskeho združenia Mám Dron.

Pozrite si

To najlepšie od najlepšieho: DJI Air 2S Fly more combo

Údaje o letových zónach vytvorených pilotmi dronov sú závislé od množstva registrovaných používateľov aplikácie MamDron. Platí tak, že čím viac používateľov dronov bude využívať túto aplikáciu, tým komplexnejší obraz o bezpilotnej prevádzke mapa poskytne.

Zdroj