Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovensko má nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger

Slovensko má nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger
Juraj Procházka
Slovensko má nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger

Slávna automobilka začala stavať stanice Supercharger schopné nabiť batérie elektromobilu za pár desiatok minút, len pred troma rokmi. V prvej fáze prepojila Kaliforniu z juhu až na sever, neskôr USA od Mexika po Kanadu a od Atlantiku, po Pacifik. Keďže však Tesla expanduje aj na svetové trhy, buduje v pravidelných intervaloch nabíjacie stanice všade tam, kde predáva svoje vozidlá.

Najhustejšiu sieť Superchargerov v Európe preto nájdeme v Nórsku, v Holandsku a vo Švédsku, ale na elektrinu už s Teslou prejdete plynule až k Stredozemnému moru, alebo k Jadranu. Kompletnú sieť staníc Supercharger si môžete pozrieť na stránke http://supercharge.info/, no auto o každej z nich vie a dokáže ju vyhľadať.

Pozrite si

Sieť „supernabíjacích staníc“ Tesla Motors a jazdenie navždy zadarmo!

Vo východnej Európe sa Superchargery zatiaľ objavujú len opatrne, ale Tesla začína prenikať aj sem. Na Slovensku už stojí Supercharger so štyrmi nabíjacími portami, čím sme sa po Slovinsku stali len druhou krajinou východnej Európy, kde si majitelia luxusných elektrických limuzín budú môcť dobiť energiu expresnou technológiou. Predbehli sme tak napríklad Českú republiku, kde je výstavba pražského Superchargeru zatiaľ len v prípravnom štádiu.

Prvý slovenský Supercharger stojí v areáli hotela Kaskády pri obci Sielnica vo zvolenskom okrese a boli sme sa naň pozrieť na vlastné oči. Ide o strategickú polohu na strednom Slovensku, medzi Zvolenom a Banskou Bystricou a neďaleko rýchlostnej cesty R1. Po nabití batérií odtiaľ Tesla Model S pohodlne dôjde až na našu východnú hranicu a s rezervou do Viedne, alebo do Brna. Pri výkone 120 kW dokáže nabíjačka za 30 minút „napumpovať“ do batérií energiu na 270 km jazdy, alebo za 40 minút nabije 85 kW batériu Modelu S na 80%.

To je akurát čas na kávu, alebo iné občerstvenie, ktoré si posádka elektromobilu môže dožičiť v atraktívnych prevádzkach štvorhviezdičkového hotela. Na 100% nabije Supercharger prázdnu batériu za 75 minút, čo je 2x rýchlejšie, ako pri použití nabíjacích staníc Chademo s výkonom 50 kW.

Zdroj | Tesla Motors

Zdroj | Tesla Motors

Nabíjaciu stanicu pri hoteli Kaskády spustí Tesla do prevádzky zrejme v priebehu januára, no v roku 2016 pribudne aj ďalší Supercharger v lokalite Bratislavy, pravdepodobne priamo v hlavnom meste. Ako ukazuje mapa plánovaného pokrytia pre rok 2016, Superchargery sa objavia aj v Česku, v Poľsku, v Maďarsku, v Bulharsku, Rumunsku a dokonca aj v Rusku a na Ukrajine. Zahusťovanie a expanzia siete rýchlonabíjacích staníc odzrkadľuje optimistické plány automobilky na rozširovanie produkcie, ktorú potiahne hlavne nový Model X.

Zdroj