Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovenskí študenti zahviezdili v programovaní, toto sú ich víťazné projekty

Slovenskí študenti zahviezdili v programovaní, toto sú ich víťazné projekty
Zdroj | Telekom
Stanislav Vinc
Slovenskí študenti zahviezdili v programovaní, toto sú ich víťazné projekty
Zdroj | Telekom
Zdroj | Telekom

Telekom ocenil najlepšie tímy študentov základných, stredných škôl a gymnázií, ktorí sa so svojimi projektmi prihlásili do pilotného ročníku ENTER Olympiády v programovaní. Študentom sa podarilo vytvoriť funkčný model Pinballovej konzoly, elektronického asistenta pre imobilných pacientov, ako aj signalizáciu pre asistentov detí na špeciálnych školách.

Zážitkové centrum vedy – Aurelium v Bratislave včera hostilo slávnostné vyhodnotenie ENTER Olympiády v programovaní. Podľa operátora ide o pomyselné vyvrcholenie vzdelávacieho programu ENTER, v rámci ktorého sa pomocou miniatúrnych počítačov micro:bit za posledný rok a pol naučilo programovať rekordných 54-tisíc žiakov základných a stredných škôl.

Do samotnej ENTER Olympiády sa zapojili tímy zo 43 škôl z celého Slovenska. Ich úlohou bolo vypracovať projekt, ktorý by mal priniesť zlepšenie vo vybranej oblasti.

Zdroj | Telekom

„Posledné dva roky sme do škôl dostávali hardvér, učiteľom sme poskytovali vzdelávacie materiály a dnes vidíme, ako tieto zdroje dokázali učitelia a žiaci s trochou zdravého zápalu a túžby po poznaní premeniť na zaujímavé a kreatívne projekty.“ hovorí manažérka spoločenskej zodpovednosti Telekomu Tatiana Švrčková. „Znie to možno ako fráza, no kvalita prihlásených projektov nás skutočne prekvapila. Študenti preukázali schopnosť pracovať v tíme, logicky uvažovať a na splnenie svojich predstáv využiť rôznorodé technológie a postupy od programovania po 3D tlač,“ dodáva.

Základné školy

1. miesto – Jakubovskí roboti – MICRO:BITY ako asistenti asistentov na špeciálnej škole

Prvé miesto spomedzi všetkých základných škôl obsadil 3-členný tím zo Základnej školy v Jakubove. Len 14-roční študenti Adrián, Tomáš a Marek predstavili projekt, ktorý pomáha asistentom znevýhodnených študentov.

„Náš pán učiteľ nám povedal o reálnom probléme, ktorý majú asistenti a študenti na Mokrohájskej a my sme sa ho snažili vyriešiť. Na projekte sme pracovali v trojici asi dva mesiace,“ povedal Adrián, člen tímu, ktorý svoje zariadenie testoval aj v reálnej prevádzke.

2. miesto – STEMFI tím – osobný asistent pacienta

3. miesto – Pinball – hra Pinball

Stredné školy a gymnáziá

1. miesto – Oravskí junáci – Smart svetlo na bicykel

Prvé miesto medzi strednými školami a gymnáziami obsatil tím Oravskí junáci z Gmynázia Martina Hattalu v Trstenej s projektom Smart svetla na bicykel. „Najprv sme chceli urobiť len smerovky na bicykel, no povedali sme si, že to nestačí a doplnili sme ďalšie funkcie. Keď naše zariadenie zaznamená pád, odošle súradnice a žiadosť o pomoc,“ povedal Jerguš, člen víťazného tímu.

2. miesto – Bit games – bit arcade

3. miesto – Incubaci – Incubio starostlivosť o rastliny