Škoda zastavila výrobu elektromobilu ENYAQ, kvôli konfliktu na Ukrajine

Kríza spojená s nedostatkom polovodičov, potrebných k výrobe nových elektromobilov ešte riadne neskončila a už tu máme ďalšiu krízu súvisiacu s vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Pandémia súvisiaca s vírusom Covid-19 spôsobila celosvetový nedostatok polovodičov, ktorý mal za následok predĺženie dodacej doby nových vozidiel.

Pomaly to už vyzeralo, že výroba nových elektromobilov sa rozbehne a zastihla nás nová kríza. Tentoraz je spojená s vojnovým konfliktom, ktorý zasiahol automobilových dodávateľov vyrábajúcich káblové zväzky na území Ukrajiny.

Káblové zväzky sú dôležitou súčasťou nových vozidiel. Na výrobu jedného vozidla sa v priemere spotrebuje takmer 5 km káblov.

Pozrite siŠkoda ENYAQ iV 80 – Toto je najlepšia Škoda všetkých čias, navyše elektrická!

Ukrajinské výrobné závody sú previazané s automobilkami v Nemecku. Obmedzenie či úplné zastavenie výroby na Ukrajine má obrovský dopad aj na  výrobu nových elektromobilov značky Škoda. Česká automobilka musela pre problémy s ukrajinskými dodávateľmi obmedziť výrobu modelu Enyaq iV.

Problémy na Ukrajine hlásia viacerí automobiloví dodávatelia ako Leoni, Fujikura a Nexans.

Spoločnosť Leoni, pôsobí aj na Slovensku. Na západe Ukrajiny prevádzkuje dve fabriky na výrobu káblových zväzkov v mestách Stryj a Kolomyja. Z dôvodu vojnového konfliktu bolo nútené prerušiť výrobu a zvažuje ďalšie kroky potrebné k obnoveniu dodávok káblových zväzkov.

ZdrojČT24,Autoblog

Komentáre k článku