Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Škoda zastavila výrobu elektromobilu ENYAQ, kvôli konfliktu na Ukrajine

Škoda zastavila výrobu elektromobilu ENYAQ, kvôli konfliktu na Ukrajine
Igor Neštrák
Škoda zastavila výrobu elektromobilu ENYAQ, kvôli konfliktu na Ukrajine

Kríza spojená s nedostatkom polovodičov, potrebných k výrobe nových elektromobilov ešte riadne neskončila a už tu máme ďalšiu krízu súvisiacu s vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Pandémia súvisiaca s vírusom Covid-19 spôsobila celosvetový nedostatok polovodičov, ktorý mal za následok predĺženie dodacej doby nových vozidiel.

Pomaly to už vyzeralo, že výroba nových elektromobilov sa rozbehne a zastihla nás nová kríza. Tentoraz je spojená s vojnovým konfliktom, ktorý zasiahol automobilových dodávateľov vyrábajúcich káblové zväzky na území Ukrajiny.

Káblové zväzky sú dôležitou súčasťou nových vozidiel. Na výrobu jedného vozidla sa v priemere spotrebuje takmer 5 km káblov.

Pozrite si

Škoda ENYAQ iV 80 – Toto je najlepšia Škoda všetkých čias, navyše elektrická!

Ukrajinské výrobné závody sú previazané s automobilkami v Nemecku. Obmedzenie či úplné zastavenie výroby na Ukrajine má obrovský dopad aj na  výrobu nových elektromobilov značky Škoda. Česká automobilka musela pre problémy s ukrajinskými dodávateľmi obmedziť výrobu modelu Enyaq iV.

Problémy na Ukrajine hlásia viacerí automobiloví dodávatelia ako Leoni, Fujikura a Nexans.

Spoločnosť Leoni, pôsobí aj na Slovensku. Na západe Ukrajiny prevádzkuje dve fabriky na výrobu káblových zväzkov v mestách Stryj a Kolomyja. Z dôvodu vojnového konfliktu bolo nútené prerušiť výrobu a zvažuje ďalšie kroky potrebné k obnoveniu dodávok káblových zväzkov.

Zdroj