Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Škoda vytrela Laurou zrak Googlu, Applu a Amazonu

Škoda vytrela Laurou zrak Googlu, Applu a Amazonu
Zdroj | Škoda
Richard Pliešovský
Škoda vytrela Laurou zrak Googlu, Applu a Amazonu
Zdroj | Škoda
Zdroj | Škoda

Je to tak. Česká Škoda predbehla svetových technologických lídrov. Predstavila Lauru, hlasového asistenta, ktorý okrem ďalších jazykov rozumie češtine.

Hlasový asistent, presnejšie asistentka, sa aktivuje povelom OK, Laura, podobne ako je to pri Google Assistant. Laura zatiaľ zvláda komunikáciu v šiestich jazykoch. Okrem českého je to angličtina, francúzština, nemčina, španielčina a taliančina. Po slovensky teda zatiaľ nevie.

Online systém hlasového ovládania dokáže odpovedať na otázky týkajúce sa rôznych tém a poslúchať povely. To znamená nastaviť navigáciu, vyhľadať požadovanú hudbu, napísať e-mail či SMS. Počas rozhovoru Laura zníži hlasitosť audiosystému a podporí tak pocit prirodzenej, uvoľnenej konverzácie. Zaujímavé je, že systém rozumie aj rôznym dialektom.

Zdroj | Škoda

Laura je súčasťou informačného systému Amundsen a je k dispozícii pre nový model Škoda Kamiq a kompaktný automobil Scala. Novinkou v infotainmentovom systéme Amundsen je použitá karta eSIM, ktorá je už súčasťou štandardnej výbavy.

Pozrite si

Čo je to Siri, virtuálna hlasová asistentka od Apple?

Vďaka eSIM sú modely Kamiq a Scala stále online, Laura môže bezproblémovo kombinovať palubné aj online údaje. Prechod medzi online a offline službami je vraj taký plynulý, že si ho cestujúci ani neuvedomia.

Vodiči môžu kedykoľvek prerušiť dialóg s Laurou a použiť nový príkaz bez toho, aby museli čakať, kým systém odpovie. Tým sa výrazne urýchľuje doba odozvy.

Záujemcovia o túto službu budú musieť mať nainštalovanú najnovšiu verziu multimediálneho systému Amundsen. V budúcnosti bude Laura schopná ovládať niektoré funkcie vozidla a pružnejšie reagovať na doplnenie viet, dokonca umožní určitý druh digitálneho rozhovoru. Medzi ďalšie potenciálne služby hlasového ovládania, ktoré by sa mohli objaviť neskôr, sú napríklad mobilné a webové aplikácie, ale aj online konfigurátor.

Zdroj | Škoda
Pozrite si

Spoznali sme nové mestské SUV ŠKODA KAMIQ

Uvedenie hlasovej asistentky posilňuje pozíciu českého výrobcu a ukazuje, že aj menší producent (v porovnaní s gigantami typu Google) dokáže reagovať na požiadavky trhu. Pretože nech sú hlasoví asistenti akokoľvek inteligentní, ak neovládajú náš jazyk, nebudú u nás úspešní. Laura je tak po Mercedese ďalšie vozidlo, ktoré ovláda češtinu. Dúfajme, že onedlho príde na rad aj náš jazyk.

Zdroj